
Když jsem se zamýšlela nad obsahem článku pro tento měsíc, téma přišlo samo od sebe. Nebo se spíše připlížilo. Od listopadu je již všude kolem nás vánoční výzdoba, kterou nejde přehlédnout, a myšlenky na vánoční svátky se neodbytně vkrádají do naší mysli. Ještě je přeci dost času. Jen ještě musím umýt okna, ve skříni čeká na přebrání oblečení našich ratolestí, ze kterého již vyrostli, ořezat stromek před domem, aby vánoční osvětlení pěkně svítilo, plán na pečení cukroví je hotov, mezi pečení ještě vměstnat vánoční úklid, vycídit kliky, umýt skleničky ve skleníku, naleštit nábytek, a mám skoro hotovo. Plán je hezká věc, jen jej dodržet. Stačí, když onemocnění kolegyně, její práce se sama neudělá, několik unavených vystresovaných zákazníků, a najednou BUCH!!! Bouchla jsem jako přetlakovaný papiňák. Když ušla přebytečná pára, došlo mi toho hodně. Příčina odpoledních dušností, kdy jsem při expedici několika receptů měla pocit, že jsem vyběhla na Sněžku, nebo aspoň na Pancíř, špatné spaní, ......Doteď jsem si myslela, že jsem vůči stresu odolná. Mě se to přeci netýká...
Články a pořady na téma - jak zvolnit, jak je třeba udělat si chvilku jen pro sebe, jak odpočívat - na mne vyskakují ze všech médií. Vím, že by to bylo dobré. Ale kde na to vzít čas? Neumím se jak mávnutím kouzelného proutku přepnout na jiný program. Pomocnou ruku mi podal přípravek Sedatif PC1. Do této doby jsem jej měla pro sebe spojený jen s akutními emočními stavy, kdy je neocenitelným pomocníkem pro zvládání vypjatých situací. Ale jak jsem se přesvědčila sama na sobě, umí omezit vliv dlouhodobého stresu na organismus a každý den je již nyní mnohem zářivější.
Určitá míra stresu je pro každého člověka důležitá pro přežití. Stresových faktorů je ale v našem okolí celá řada. Pokud ale tyto faktory působí dlouhodobě, z pozitivního působení se stává negativní, chronický stres. Chronický stres se může projevovat různě. Mezi jeho důsledky patří nervozita, nespavost, deprese, žaludeční vředy, dušnost, cukrovka, vysoký tlak, ischemie, ale i infarkt myokardu.
Ne vždy se nám podaří stresové faktory vyřadit úplně ze svého života, nebo je aspoň významně omezit. Velmi dobře pomáhá snižovat napětí pravidelná fyzická aktivita. Ať už se jedná o procházky v parku, mírný běh, č jiná aerobní fyzická aktivita. A pokud sport podpoříme zdravou stravou bez kávy, cigaret, alkoholu a přebytečného cukru, máme skoro vyhráno.
Pro zklidnění emocí můžeme použít i homeopatické léky
Pro zvládnutí akutních stavů je podáváme několikrát denně podle potřeby.
Argentum nitricum 15 C je lék vhodný pro ty z nás, kteří nic nestíháme a jednáme neuváženě a zbrkle. Většinou je nervozita provázena i průjmem a chutí na sladké.
Reakce na stres ale může být i naprosto opačná. Dotyčný je nesoustředěný, zapomnětlivý, vnitřně roztřesený a jakoby paralyzovaný. V tomto případě uleví lék Gelsemium sempervirens 15 C.
Mezi důležité léky na akutní emoční stavy patří plným právem Ignatia amara 15 C. Tento lék se projevuje proměnlivou náladou, od hysterie po smutek se vzdycháním. Často je provázen pocitem knedlíku v krku a špatným polykáním. Typickým projevem je zhoršení stavu útěchou a projevem účasti.
Staphysagria 15 C je úžasným lékem na potlačované emoce. Navenek ukazují milou, usměvavou tvář, ale pod povrchem to pěkně vře. Pocit ukřivdění, ponížení a zneužití je pro tento lék typický.
Lék Nux vomica 15 C je šitý na míru pro workoholiky. Touha po výsledku, snaha být nejlepší je žene neustále vpřed. Nemají rádi odpor a stres často kompenzují přemírou kávy, alkoholu, cigaret a dobrého, ostrého jídla. Jejich stav může zhoršit i sebemenší průvan.
Léků na ovlivnění stresu a emocí je celá řada. Nebylo mým záměrem je zde všechny vyjmenovat, vždy záleží na konkrétní situaci. Přeji krásný poslední měsíc v roce a aby ten Váš adventní čas byl jen šťastný, klidný, slunečný a plný pohody.
Tak šťastné a veselé
PharmDr. Lenka Štýsová
Ilustrační vánoční foto od Lumix Designer z Pixabay
1Lék k vnitřnímu užití. Sédatif PC® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti a emočního napětí (které se projevují např. neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace) a k léčbě lehkých poruch spánku.
Zkrácená informace o léčivém přípravku dle SmPC
Název přípravku: SÉDATIF PC sublingvální tablety. Složení: 1 sublingvální tableta (250 mg) obsahuje: Aconitum napellus 6 CH, Belladonna 6 CH, Calendula officinalis 6 CH, Chelidonium majus 6 CH, Abrus precatorius 6 CH, Viburnum opulus 6 CH. Indikace: SÉDATIF PC je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti a emočního napětí, které se projevují např. neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace, a k léčbě lehkých poruch spánku. Dávkování: Dospělí, dospívající a děti: 1-2 tablety 3 × denně, ráno, v poledne a večer, nejlépe mimo dobu jídla. Perorální podání. Tablety nechat rozpustit pod jazykem. Dětem do 6 let je možné tablety před podáním rozpustit, nejlépe v malém množství čisté neperlivé vody, z důvodu rizika vdechnutí. Doporučená doba léčby je 4 týdny. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku. Upozornění: Tento léčivý přípravek obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají tento přípravek užívat. Interakce: Žádné interakce se neočekávají.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.