Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ



K létu patří neodmyslitelně sluníčko, horký vzduch, opalování i mnoho sportovních aktivit. Při pohybu na sluníčku se velice rychle přehřejeme a naše myšlenky letí s touhou po zchlazení k nejbližšímu stánku či lednici s krásně orosenou sklenicí limonády či piva nebo k nejbližšímu bazénu. A jak je příjemné pustit si klimatizaci!

S prudkým zchlazením se ale velice často přidá i bolest v krku. A co teď s ní uprostřed léta? Možností je několik. Výborným prostředkem proti bolesti v krku je Priessnitzův zábal. Skládá se ze tří vrstev. První, která se přikládá na krk, je kapesník namočený a vyždímaný ve studené vodě. Na tuto vrstvu přijde nepropustná vrstva (např. igelit) a vše je zabaleno do šátku. Nechává se hodinu až hodinu a půl na krku a celé se zopakuje několikrát za den.

Pokud bolest přišla náhle, po prudkém ochlazení v průvanu (klimatizace, otevřené okénko v autě,...), přidala se žízeň i vysoká teplota, často zabere několik dávek léku Aconitum napellus 9C.

Mezi typičtější léky na bolest v krku patří Belladonna 9C. Bolest přichází náhle, krk je na pohled jasně červený, nateklý a polykání zhoršuje bolest. Přítomna je i teplota a celkové začervenání tváří. Bolesti jsou většinou tepavé

Pokud je hrdlo spíše růžové, se silným otokem je vhodné vzpomenout na lék Apis mellifica v ředění 15 nebo 30C. Pálivá a bodavá bolest se zlepšuje studenými tekutinami nebo zmrzlinou. Vše horké a zahřívající stav zhoršuje. 

Někdy je bolestí zasažena jen jedna polovina krku. V případě levostranné bolesti, která může přecházet i v pravostrannou, se většinou jedná o příznaky typické pro lék Lachesis mutus 9C. Hrdlo je tmavě červené, oteklé. Dotyčná osoba nesnese žádné sevření kolem krku - zábal jí nedělá dobře. Bolesti zhoršují teplé nápoje a lehce ulevují studené. Ráno bývá bolest intenzivnější.

Mezi léky, které mají v obraze temně červený krk, patří Phytolacca decandra 9C. Hrdlo je většinou až namodralé, bolest vystřeluje do uší. Nemocný potřebuje neustále polykat, přestože je polykání pro něj bolestivé. Studené nápoje bolesti ulevují.

V případě, že bolest ustupuje při popíjení teplého nápoje a celkové v teple, je dobré nezapomenout na lék Rhus toxicodendron 9C. Často se bolest objevuje po prochladnutí v dešti.

Nakonec jsem si nechala lék, který používám u sebe nejčastěji. Jedná se o Mercurius solubilis 9C. Je to lék zánětu. Krk je na pohled červený, madle mohou mít hnisavý povlak. Většinou je stav provázen i větším množstvím slin a pocitem oteklého jazyka. Jako by se nechtěl do pusy vejít. Jsou na něm patrné otisky zubů, obzvláště po ránu. Bolest doprovází i zápach z úst, který bolesti někdy předchází.

Monokomponetní přípravky z počátku dávkujeme po hodině a se zlepšováním stavu se interval prodlužuje na 4-5x denně.

V některých případech je vhodné použít i polykomponentní přípravky Homeogene 9 nebo Angin-Heel. I tyto přípravky užíváme za začátku po hodině a po zlepšení prodloužím interval dávkování na 4-5x denně do odeznění příznaku.

Přeji Vám krásný zbytek prázdnin plný pohody, sluníčka, klidu a bez jakýchkoliv bolestí.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME