Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATICKOU LÉČBU VOLÍ ČÍM DÁL VÍC PACIENTŮ



Již pátým ročníkem pokračuje na Magazínu sloupek Homeopatie za tárou, který pro čtenáře z řad zaměstnanců lékáren připravují jejich kolegyně, lékárnice s rozšířeným vzděláním v oblasti homeopatie. Poslední dva tři roky zde publikuje svoje zkušenosti z lékárenské praxe PharmDr. Lenka Štýsová. První letošní sloupek bychom chtěli věnovat loňskému průzkumu, který mapoval znalosti a preference českých pacientů z oblasti homeopatické léčby. Průzkum na vzorku 1000 lidí internetové populace 18-55 let realizovala společnost MindBridge Consulting.

V Evropě se homeopatické přípravky používají už více než 200 let. Francie, Německo nebo Velká Británie patří mezi státy s dlouholetou homeopatickou tradicí, díky čemuž jsou homeopatické přípravky zařazeny i do evropské legislativy. Kromě klasické medicíny dostávají další léčebné metody jako akupunktura, klasická čínská medicína či homeopatie větší prostor i v České republice. Pacienti se totiž stále víc zajímají o své zdraví a kombinují způsoby léčby tak, aby výsledný efekt byl pro jejich zdraví co nejpřínosnější a nejšetrnější. 

Homeopatickou léčbu zná podle nově provedeného průzkumu společnosti MindBridge Consulting z června 2022 79 % respondentů. Za účinnou považuje homeopatii 67 % dotázaných a nejčastěji ji pacienti volí z důvodů, že jde o přírodní metodu, protože již nechtějí používat chemické přípravky, že jim homeopatickou léčbu doporučili známí, či proto, že je bez vedlejších účinků. 

Průzkum ukázal, že nejvíce z uživatelů používá homeopatické léčivé přípravky na nemoci zimního období (38 %), pro podporu imunity a prevenci běžných zimních onemocnění (33 %) a pro léčbu stresu a úzkostí (26 %).  

Nejčastějšími důvody, proč se dotazovaní rozhodli léčit se pomocí homeopatie, bylo doporučení známých (55 %), doporučení lékaře (39 %) či pomocí informací vyhledaných na internetu (35 %). 

Homeopatie jako součást klinické praxe

Přínos homeopatie potvrzují nejen zkušenosti samotných lékařů, ale i rostoucí počet pacientů, kteří s ní mají dobrou zkušenost a od samotných lékařů tuto možnost léčby požadují. Homeopatické léky jsou součástí komplexní péče, mohou se používat jako hlavní metoda léčby, anebo jako vedlejší neboli podpůrná metoda, která je vhodnou variantou ke klasické medicíně. Výhodou homeopatik je to, že jsou bez známých nežádoucích účinků, neovlivňují účinky klasických léků a mohou být pacientovi nastaveny na míru. Užívat je mohou děti, těhotné a kojící ženy i senioři.

„Ideální je, když pacient vyhledá lékaře, který je v homeopatii vzdělán a umí vybrat lék na míru. Pro radu může jít i do lékárny, kde by měl být vyškolený lékárník schopen nabídnout vhodný lék. Ať klasický či homeopatický," vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně rady Homeopatické lékařské komory a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Homeopatické přípravky v české legislativě

České právní předpisy o zařazení homeopatických léčivých přípravků vycházejí z evropské legislativy. Jejich registraci upravuje zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, díky kterému je možné registrovat ty přípravky, které splňují definici homeopatického léčivého přípravku.

Zjednodušeným postupem jsou registrované tzv. monokomponenty, tedy léčivé přípravky obsahující pouze jednu léčivou složku, u kterých není uvedena léčebná indikace.

Řízením o specifických homeopatických přípravcích jsou registrované vícesložkové přípravky, u kterých je indikace uvedena.

Bez ohledu na typ registrace Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) požaduje pro všechny léčiva doložit kvalitu výchozích materiálů i konečného přípravku tak, aby bylo zajištěno, že jsou pro pacienta bezpečné.

Homeopatie a její vědecké důkazy

Výzkumy v oblasti homeopatie se od konce 90. let minulého století zabývá londýnský Homeopathy Research Institute (HRI), v jehož čele stojí fyzik a bývalý spolupracovník britského výzkumného centra Cancer Research dr. Alexander Tournier, který absolvoval Imperial College, Cambridge University a je držitelem doktorátu z německé univerzity v Heidelbergu. Homeopathy Research Institute pod jeho iniciativou vznikl s jediným cílem - podporovat vysoce kvalitní výzkum nejen v Evropě, ale i v zámoří. V současné době probíhá kampaň na podporu vědeckých důkazů v homeopatii, která je zaštítěná právě Homeopathy Research Institute. Opírá se o několik tisíc publikovaných prací a chce mimo jiné vyvrátit názor, že homeopatie je neúčinná a že jde jen o placebo.

Více informací ze základního homeopatického výzkumu: https://vedecke-dukazy.svethomeopatie.cz, https://www.hri-research.org/

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie