
Kožní fibromy, odborně nazývané fibroma molle (měkké fibromy) nebo také akrochordony, jsou benigní nádory pojivové tkáně. Jsou tvořené cévami, kolagenem a vnější vrstvou kůže. Jsou to malé, stopkaté, na dotek měkké výrůstky, které se obvykle vyskytují na krku, v podpaží, na prsou a v oblasti slabin. Tedy v místech, kde nejčastěji dochází k tření kůže s oděvem nebo šperky, ale mohou se objevit i na trupu, břiše nebo zádech. Mohou být ojedinělé nebo i vícečetné, ale obvykle nevyžadují léčbu, pokud nepůsobí estetické či funkční problémy.
Tření kůže je jedním z významných faktorů pro jejich výskyt, protože se předpokládá, že dlouhodobé mechanické dráždění může stát za jejich vyšším výskytem. Dalším faktorem je genetická predispozice. K faktorům, které hrají při výskytu kožních fibromů roli, patří také vyšší věk nebo hormonální nerovnováha, například v těhotenství, pubertě nebo během menopauzy. Rovněž obezita, a u ní existující kožní „záhyby", zvyšují riziko výskytu.
Fibromy se na kůži vyskytují velmi často. Někdy ale mohou být dráždivé, obtěžující a kosmeticky neestetické.
Jak na snadné, ale hlavně bezpečné a bezbolestné odstranění drobných fibromů?
O možnostech jsme psali v červnovém vydání Magazínu v rubrice Na vlastní kůži.
Právě v tomto čase, během celého července, může sedm čtenářů Magazínu vyzkoušet Clinskin Fibrocontrol, zdravotnický prostředek určený k odstranění stopkatých fibromů v pohodlí domova.
Balení obsahuje aplikátor a tři náplasti, z nichž každá je určena k odstranění jednoho fibromu.
BEZ JIZEV A BOLESTI
Clinskin Fibrocontrol funguje na mechanickém principu, kdy dojde k přerušení krevního zásobení kožního fibromu, který následně nekrotizuje, zaschne a odpadne. Tato bezbolestná metoda odstranění fibromů slibuje rychlý výsledek, kdy fibrom obvykle odpadne za 6 dnů, snadné domácí použití bez nutnosti návštěvy dermatologa a výsledný efekt je bez jizev a poškození okolní tkáně. Náplasti jsou vhodné pro fibromy o průměru do 3 mm ve spodní části a výšce maximálně 5 mm. Pokud fibrom přesahuje průměr aplikátoru, pokud krvácí nebo je lokalizován v očním okolí, není použití vhodné a nedoporučuje se! Díky absenci jakéhokoli chemického činidla lze bezpečně tuto metodu používat i během těhotenství a kojení. Zákrok si můžete podle přehledného návodu, který je součástí balení, nebo podle instruktážního videa na stránkách výrobce provést sami v pohodlí domova, což je pro mnoho lidí diskrétnější a méně stresující, než návštěva dermatologa nebo chirurga.
....................
ZDE najdete názorné instruktážní video.
....................
OTÁZKY, NA KTERÉ JE TŘEBA ZBÁT ODPOVĚĎ
Většina kožních výrůstků je benigních, například právě fibromy, bradavice nebo stařecké skvrny. Nicméně některé mohou vykazovat známky prekancerózních stavů nebo aktuálně krvácí, svědí, bolí, jsou citlivé na dotek či v čase mění svoji podobu. Pouze dermatolog dokáže spolehlivě odlišit neškodné výrůstky od rizikových. Správné určení výrůstku může zabránit zbytečné panice nebo úzkosti, pokud se jedná o neškodný fibrom, který lze odstranit samoléčbou, například novinkou v podobě náplastí Clinskin Fibrocontrol. A na druhé straně, pokud je nález rizikový, umožní to rychlé přijetí opatření ze strany lékaře.
Charakteristika fibromů:
„Typický fibrom má hladký povrch. Pokud je povrch výrůstku hrubý, s výběžky či rozeklaný, poraďte se prosím raději nejprve s lékařem dermatologem. Může se jednat o něco jiného než fibrom, a i vhodný způsob odstranění může být zcela jiný," připomíná dermatoložka MUDr. Nina Koutná.
„Fibromy mohou být i tmavší barvy. Mají obvykle tyčinkovitý tvar či tvar štíhlé kapky s úzkou částí spojenou s povrchem kůže. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti, zda se jedná skutečně o fibrom, poraďte se raději nejprve s lékařem dermatologem," říká MUDr. Koutná.
„Pokud došlo k poranění fibromu, vyčkejte prosím úplného uklidnění projevu. Pokud je fibrom citlivý a oteklý, může pomoci aplikace jakéhokoliv dětského zásypu alespoň 2krát denně a před drážděním oděvem můžete místo chránit náplastí s polštářkem. Pokud vás citlivost výrůstku obtěžuje, navštivte raději opět dermatologa," doporučuje MUDr. Koutná.
NA POČASÍ NEZÁLEŽÍ
Po mnoha zákrocích na kůži, jako je třeba odstranění znamének (chirurgicky nebo laserem), chemický peelingy, laserové omlazení pleti nebo dermabraze, je pokožka výrazně citlivější na slunce. Vystavení čerstvě ošetřené kůže slunci může vést k hyperpigmentaci, což znamená, že ošetřená oblast ztmavne a vytvoří nevzhlednou tmavou skvrnu či jinak zbarvenou jizvu. Tato pigmentace může být trvalá a obtížně se odstraňuje. Lidé proto čekají s těmito zákroky na měsíce s menším slunečním svitem. Také chladnější a sušší vzduch v zimě může být pro některé typy hojení vhodnější. Domácí odstranění fibromů pomocí zdravotnického prostředku Clinskin Fibrocontrol náplasti lze absolvovat bez ohledu na roční období. ClinSkin Fibrocontrol nabízí moderní metodu odstranění malých fibromů (velikost je limitována rozměrem náplasti) v domácích podmínkách, s důrazem na jednoduchost a minimální invazivitu.
Před jeho použitím je však nezbytné pečlivě si přečíst návod k použití.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.