Apel na doplňování vitaminu D bývá zpravidla nejvyšší po zimě. S jeho deficitem se ale potýkáme již v pozdním podzimu, jak ukázala analýza společnosti SYNLAB, lídra v oblasti laboratorní diagnostiky. Z porovnání několika tisíc testů napříč věkovými skupinami vychází, že medián hodnot hladiny vitaminu D výrazně klesá pod doporučenou referenční mez již v listopadu.
Adekvátní hladina vitaminu D v organismu by se dle doporučení WHO měla pohybovat v rozmezí 75 a 125 nmol/l. Společnost SYNLAB zkoumala poslední dva roky výsledky krevních testů hladiny vitaminu D s cílem identifikovat, ve kterém měsíci po létě, kdy již není možné čerpat vitamin D přirozeně ze slunce, klesá jeho hladina pod referenční mez, a je tak vhodné začít s jeho doplňováním.
Jak analýza více než 200 000 výsledků testů ukázala, medián hodnot hladiny vitaminu D ukazuje mírný nedostatek již v říjnu (72,3 nmol/l). V listopadu se pak křivka nachází již výrazně pod referenční mezí (64,7 nmol/l) a klesající tendenci si udržuje až do března (58,8 nmol/l).
„Ultrafialové paprsky, které po proniknutí do kůže pomáhají v organismu tvořit vitamin D, je v našich zeměpisných šířkách možné zachytit při jasné obloze zhruba od května do září," upřesňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB a dodává: „Z letních zásob dokáže organismus vitamin D čerpat okolo šesti týdnů. Jak potvrdila i naše analýza, na konci října či nejpozději začátkem listopadu je tak již potřeba začít s jeho doplňováním."
................
Jak MUDr. Antoš zmiňuje na webu Zdravinaroda.cz, výhodou čerpání vitaminu D ze slunce je také to, že se jím tímto způsobem nelze předávkovat.
Tělo si jeho tvorbu přizpůsobí vlastním potřebám a vyprodukuje ho pouze tolik, kolik dokáže využít.
................
Spojenec v boji proti infekcím
Nedostatečná hladina vitaminu D v těle může mít řadu negativních dopadů na zdraví. Kromě oslabení imunitního systému, a tedy větší náchylnosti k respiračním onemocněním, jejichž sezóna právě začala, způsobuje také únavu či poruchy nálady.
„V horších případech, kdy se hladina vitaminu D pohybuje pod normou dlouhodobě, může dojít k narušení rovnováhy vápníku a fosforu v těle s přímým účinkem na střevo, ledviny a kosti, u nichž následně dochází k osteoporóze neboli řídnutí. Deficit „déčka" se podílí také na rozvoji diabetu, alergií a kardiovaskulárních či nádorových onemocnění," upozorňuje MUDr. Marek Antoš.
Jak vitamin D nejlépe doplnit?
Vitamin D je možné doplnit do těla stravou, a to nejlépe živočišného původu. Tato forma - vitamin D3 - je hojně obsažena v tučných mořských rybách, vejcích či mléčných výrobcích.
„Relativně komplikované je ale načerpávat vitamin D mimo období léta pro vegany. V rostlinné stravě se totiž vyskytuje jen ve velmi těžce vstřebatelné formě. Tito lidé by tak měli sáhnout po doplňcích stravy. Vždy však ideálně po domluvě s lékárníkem, či lékařem," doporučuje MUDr. Antoš.
Ze stravy je ideální čerpat okolo 1 000 IU vitaminu D denně. Při jednorázových vyšších dávkách „jednou za čas" hrozí předávkování, které může mít negativní vliv na srdce a ledviny.
Hladinu si lze ověřit z krve
Klesající hladina vitaminu D v podzimních měsících se nemusí týkat každého, vždy záleží na míře jeho čerpání ze slunce, příjmu ze stravy, věku či zdravotním stavu. Každý, kdo si chce hladinu vitamínu D ověřit, může podstoupit laboratorní test krve. Vyšetření nabízí také laboratoře SYNLAB. Na odběr krve není nutná žádná speciální příprava. Stačí se dostatečně napít, nekouřit a vyvarovat se náročné fyzické aktivity. Výsledky vyšetření, které jsou zpravidla k dispozici do dvou pracovních dní, je vhodné následně konzultovat s lékařem.
Jak často si testovat hladinu vitaminu D v krvi?
................
Preventivní program společnosti SYNLAB ZDRAVÍ NÁRODA informuje již od roku 2014 veřejnost o tom, jak předcházet závažným onemocněním a jak pečovat o své zdraví.
Klade důraz na nutnost přesných laboratorních testů a následné diagnostiky, které jsou nedílnou součástí preventivní péče a cílené léčby.
................
Zdroj: Tiskové a PR oddělení synlab czech s.r.o.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.
Vzdělávací akce Den pro zdravé plíce se letos uskuteční 22. listopadu od 9 hodin v přednáškovém sále Lékařského domu v Praze. Akce je pořádána u příležitosti Světového dne CHOPN (20. 11.) a klade důraz na potřebu prevence a včasného záchytu plicních onemocnění. Akci bude možné sledovat také online. V rámci Světového dne CHOPN si pak lidé mohou na několika místech v Česku nechat zkontrolovat stav svých plic. • 20. 11. OC Praha Letňany (12.00–18.00) • 21. 11. FN Brno, Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E, Funkční plicní vyšetření (9.00–12.00) • 21. 11. FN Olomouc, Klinika plicních nemocí a TBC, budova H2, 3. patro (8.00–14.00) • 22. 11. Den otevřených dveří, Masarykův onkologický ústav Brno, plicní ambulance Centra pneumologie a intervenční bronchologie, Švejdův pavilon, 2. patro (7.30–12.00 a 13.00–14.30).
Letos se testovací týden koná od 18. do 25. 11. 2024. Ve všech 14 krajích ČR nabídnou odborníci na celkem 97 testovacích místech anonymní testování. Kromě HIV může zájemce žádat také test na žloutenky B a C , eventuálně i na syfilis. Přehled všech testovacích míst s aktuální otevírací dobou testování je k dispozici na: www.tadyted.com