
Rok 2020 byl ve znamení mnoha změn. Jedna věc ale zůstala stejná - váš zájem o přednášky na portálu Educomm. Vystudovali jste jich více než 27 000. Těší nás, že jste si i přes mnohdy složitou situaci na lékárně našli prostor pro odborné vzdělávání a využili k tomu právě nás. Celý rok jsme pro vás sháněli nové zajímavé lektory, náš video produkční tým „makal" na 110 %, a díky tomu jsme spustili 21 certifikovaných přednášek a 20 bonusových. Zájem o on-line vzdělávání se také odrazil v nárustu přístupů na naše stránky o 80 % oproti roku 2019.
Na portálu jste také měli možnost poznat nové atraktivní formáty. V rámci projektu Akademie dispenzační práce s PharmDr. Janou Matuškovou jsme připravili první kategorii - Trávení. Přednášky v této kategorii zůstávají v průběhu celého roku 2021, takže je můžete využít jako referenční materiál a v případě potřeby se k nim vracet.
Dále jsme vám přinesli nové seriály, především několik přednášek s využitím modelů z virtuální reality s komentářem MUDr. Gianny Conti.
Modely z virtuální reality jste mohli vidět například v přednášce Lidské tělo ve VR - anatomie jater
Protože jsme přesvědčení, že práce by neměla být příliš velká „sochařina" a humor má pozitivní účinky na lidské zdraví, vytvořili jsme pro vás také dvoudílnou sérii lékárenských vtipů namluvených známým moderátorem Vojtou Bernatským.
Studium vám chceme co nejvíce zpříjemnit, a tak jste se mohli zúčastnit pravidelných studijních soutěží, ve kterých jsme losovali poukazy na přírodní kosmetiku, knížky, čaje nebo drogistické potřeby. Díky našim partnerům jste také mohli najít zajímavé odměny v edushopu z oblasti kosmetických přípravků.
Samozřejmě jsme nemohli chybět na akcích HEALTHCOMM PROFESSIONAL, které se tentokrát konaly v on-line podobě. Naše expozice jste mohli navštívit jak na on-line konferencích, tak na úspěšném předvánočním 3D kongresu, kde jsme měli dokonce virtuální stánek.
Virtuální expozice Educommu na 3D kongresu HEALTHCOMM PROFESSIONAL
CO PŘIPRAVUJEME V ROCE 2021
V roce 2021 pro vás připravujeme spoustu zajímavých novinek. V produkci je nyní několik přednášek z Akademie dispenzační práce, které se na portálu postupně v průběhu roku objeví a budou pokrývat několik kategorií dispenzace.
Nových přednášek máme nachystáno opravdu hodně - jen v únoru bychom měli spustit 7 certifikovaných. Mezi chystané přednášky patří například Vztah funkce vitaminu D a hořčíku v lidském organizmu s doc. PharmDr. Radkem Kučerou, Ph.D., Terapeutické účinky Ambroxolu: nové rysy dobře známého léčiva s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. nebo Diferenciální diagnostika chřipka, nachlazení, covid-19 s prim. MUDr. Janou Roháčovou. Budeme také dále pokračovat v sérii přednášek o výživě s Ing. Ivanem Machem, CSc.
V průběhu ledna 2021 máte možnost dát najevo váš odborný názor v průzkumu První volba lékárníka 2021. Děkujeme za řadu vyplněných dotazníků. Výsledky průzkumu zpracujeme a stejně jako minulý rok je budeme postupně zveřejňovat zde v HC Magazínu.
V minulém roce jste se s pečetí První volba lékárníka mohli setkat i v televizní reklamě
Na portálu chystáme i další průzkumy, jeden z nich se bude týkat vaší spokojenosti s uživatelským prostředím portálu - naším cílem je portál neustále zlepšovat tak, aby se vám studovalo co nejpříjemněji.
V průběhu roku také chystáme podstatné rozšíření Edushopu. Budete se v něm moci setkat s novými kategoriemi odměn a celkově jejich větším množstvím. Připravujeme širší nabídku odborné literatury, výběr z knižních bestsellerů, další fitness doplňky, přírodní kosmetiku od našich partnerů a mnoho dalších položek. Určitě sledujte náš pravidelný letter, kde budeme o doplňování Edushopu informovat.
Náš cíl je jednoduchý - i v roce 2021 vám přinášet to nejlepší odborné vzdělávání v co nejpříjemnějším prostředí.
Budeme se na vás těšit na www.educomm.cz.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.