Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DOVOLENÁ PRO PSA



Pokud letos plánujete cestu k moři a svého čtyřnohého parťáka berete s sebou, je potřeba zamyslet se nad možnými riziky, která na něj mohou čekat na pláži. Není pochyb o tom, že si psi pobyt na pláži umějí opravdu užít. Ale i tam mohou číhat různá nebezpečí ohrožující jeho zdraví.

Otrava mořskou solí

V případě, že se vydáte se psem na pláž, nikdy nezapomínejte na dostatek čerstvé vody a nikdy ho nenechte pít z moře. Pití velkého množství slané vody může vést k otravě solí. Mezi hlavní příznaky otravy patří nadměrná žízeň, zvracení, průjem nebo například zmatenost. Kromě tekutin je také vhodné psa po odchodu z pláže opláchnout od slané vody, kterou by si mohl vylizovat z tlapek a srsti.

Pozor na písek 

Někteří psi mají v návalu radosti z her na pláži tendenci jíst písek. Do tlamy se jim dostane snadno i během polehávání, sbírání hraček ze země nebo třeba hrabání děr. Pokud ale pes polkne větší množství písku a malé oblázky, může to způsobit ucpání střev. Nejčastěji se to projevuje zvracením, zácpou, bolestmi břicha, nechutenstvím nebo letargií. Tento stav je vážný a vyžaduje neodkladné veterinární ošetření. 

Komáry se nevyplácí podceňovat 

Pokud jste si mysleli, že komáři jsou „jen" dotěrný hmyz, který obtěžuje nás i zvířata, zpozorněte. Komáři jsou přenašeči nemoci zvané srdeční dirofilarióza neboli srdeční červivost - nemoci, která může mít pro psa až fatální následky. Během nákazy dochází k napadení plicní arterie, což vede k ucpání malých tepen. Pokud dojde k infekci, může být pes dušný, apatický, lze u něj pozorovat příznaky horečky a kašle, a dokonce může omdlévat. Velmi často se infikovaní komáři vyskytují v Itálii, Francii, Chorvatsku nebo Maďarsku. Stále častěji lze ale na tento problém narazit také na území Slovenska a jsou již hlášeny i případy na Moravě.

Vhodnou prevencí je pravidelná aplikace přípravků, a to v měsíčních intervalech po celé období, kdy jsou komáři aktivní. Vhodným volně prodejným veterinárním léčivým přípravkem pro psa mohou být třeba pipety Frontline Tri - Act spot-on, které disponují repelentními účinky nejen proti klíšťatům, ale také proti bodavému hmyzu. Těžká infekce je jen obtížně léčitelná a může skončit smrtí psa.

Paraziti škodí i na dovolené

Nejen u moře, ale i u běžných rekreačních vod žijí mikroorganismy, které mohou pro vašeho psa představovat možné zdravotní nebezpečí. Nevyhnete se ani výskytu klíšťat a komárů. Vzhledem k tomu, že jsou rizika špatně odhadnutelná, jsou ideální prevencí před dovolenou i po dovolené antiparazitika, která ochrání vašeho čtyřnohého mazlíčka před vnitřními i vnějšími parazity, například ve formě žvýkacích tablet v měsíčních dávkách.

„Za velmi riskantní lze považovat právě parazity skryté, tedy ty, které majitelé psů nemají šanci registrovat. A zdravotní rizika, jimž jsou mazlíčci vystaveni, jsou pak příliš vysoká. Případů takových onemocnění u nás každoročně přibývá, důvodem může být kromě změny klimatu a oteplování právě častější cestování za teplem a sluncem do zahraničí," dodává MVDr. Dan Sokolíček ze společnosti Boehringer Ingelheim.

Přehřátí 

Zatímco mořský vánek může působit osvěžujícím dojmem, není tomu tak. Pokud zkombinujete vysoké teploty s horkým pískem a velké množství pohybu, je pravděpodobnost, že se u vašeho mazlíčka objeví úpal, velmi reálná. A proto je potřeba zajistit mu dostatek čerstvé pitné vody i možnost schovat se do stínu. Stejně tak je vhodné vyhnout se pobytu na pláži v nejkritičtějších hodinách a investovat do opalovacích krémů vyvinutých speciálně pro psy, které chrání tlapky, čenich nebo uši před nebezpečným UVA a UVB zářením.

Zdroj: ADison

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie