DOVOLENÁ PRO PSAPokud letos plánujete cestu k moři a svého čtyřnohého parťáka berete s sebou, je potřeba zamyslet se nad možnými riziky, která na něj mohou čekat na pláži. Není pochyb o tom, že si psi pobyt na pláži umějí opravdu užít. Ale i tam mohou číhat různá nebezpečí ohrožující jeho zdraví.

Otrava mořskou solí

V případě, že se vydáte se psem na pláž, nikdy nezapomínejte na dostatek čerstvé vody a nikdy ho nenechte pít z moře. Pití velkého množství slané vody může vést k otravě solí. Mezi hlavní příznaky otravy patří nadměrná žízeň, zvracení, průjem nebo například zmatenost. Kromě tekutin je také vhodné psa po odchodu z pláže opláchnout od slané vody, kterou by si mohl vylizovat z tlapek a srsti.

Pozor na písek 

Někteří psi mají v návalu radosti z her na pláži tendenci jíst písek. Do tlamy se jim dostane snadno i během polehávání, sbírání hraček ze země nebo třeba hrabání děr. Pokud ale pes polkne větší množství písku a malé oblázky, může to způsobit ucpání střev. Nejčastěji se to projevuje zvracením, zácpou, bolestmi břicha, nechutenstvím nebo letargií. Tento stav je vážný a vyžaduje neodkladné veterinární ošetření. 

Komáry se nevyplácí podceňovat 

Pokud jste si mysleli, že komáři jsou „jen" dotěrný hmyz, který obtěžuje nás i zvířata, zpozorněte. Komáři jsou přenašeči nemoci zvané srdeční dirofilarióza neboli srdeční červivost - nemoci, která může mít pro psa až fatální následky. Během nákazy dochází k napadení plicní arterie, což vede k ucpání malých tepen. Pokud dojde k infekci, může být pes dušný, apatický, lze u něj pozorovat příznaky horečky a kašle, a dokonce může omdlévat. Velmi často se infikovaní komáři vyskytují v Itálii, Francii, Chorvatsku nebo Maďarsku. Stále častěji lze ale na tento problém narazit také na území Slovenska a jsou již hlášeny i případy na Moravě.

Vhodnou prevencí je pravidelná aplikace přípravků, a to v měsíčních intervalech po celé období, kdy jsou komáři aktivní. Vhodným volně prodejným veterinárním léčivým přípravkem pro psa mohou být třeba pipety Frontline Tri - Act spot-on, které disponují repelentními účinky nejen proti klíšťatům, ale také proti bodavému hmyzu. Těžká infekce je jen obtížně léčitelná a může skončit smrtí psa.

Paraziti škodí i na dovolené

Nejen u moře, ale i u běžných rekreačních vod žijí mikroorganismy, které mohou pro vašeho psa představovat možné zdravotní nebezpečí. Nevyhnete se ani výskytu klíšťat a komárů. Vzhledem k tomu, že jsou rizika špatně odhadnutelná, jsou ideální prevencí před dovolenou i po dovolené antiparazitika, která ochrání vašeho čtyřnohého mazlíčka před vnitřními i vnějšími parazity, například ve formě žvýkacích tablet v měsíčních dávkách.

„Za velmi riskantní lze považovat právě parazity skryté, tedy ty, které majitelé psů nemají šanci registrovat. A zdravotní rizika, jimž jsou mazlíčci vystaveni, jsou pak příliš vysoká. Případů takových onemocnění u nás každoročně přibývá, důvodem může být kromě změny klimatu a oteplování právě častější cestování za teplem a sluncem do zahraničí," dodává MVDr. Dan Sokolíček ze společnosti Boehringer Ingelheim.

Přehřátí 

Zatímco mořský vánek může působit osvěžujícím dojmem, není tomu tak. Pokud zkombinujete vysoké teploty s horkým pískem a velké množství pohybu, je pravděpodobnost, že se u vašeho mazlíčka objeví úpal, velmi reálná. A proto je potřeba zajistit mu dostatek čerstvé pitné vody i možnost schovat se do stínu. Stejně tak je vhodné vyhnout se pobytu na pláži v nejkritičtějších hodinách a investovat do opalovacích krémů vyvinutých speciálně pro psy, které chrání tlapky, čenich nebo uši před nebezpečným UVA a UVB zářením.

Zdroj: ADison

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz