
Pokud letos plánujete cestu k moři a svého čtyřnohého parťáka berete s sebou, je potřeba zamyslet se nad možnými riziky, která na něj mohou čekat na pláži. Není pochyb o tom, že si psi pobyt na pláži umějí opravdu užít. Ale i tam mohou číhat různá nebezpečí ohrožující jeho zdraví.
Otrava mořskou solí
V případě, že se vydáte se psem na pláž, nikdy nezapomínejte na dostatek čerstvé vody a nikdy ho nenechte pít z moře. Pití velkého množství slané vody může vést k otravě solí. Mezi hlavní příznaky otravy patří nadměrná žízeň, zvracení, průjem nebo například zmatenost. Kromě tekutin je také vhodné psa po odchodu z pláže opláchnout od slané vody, kterou by si mohl vylizovat z tlapek a srsti.
Pozor na písek
Někteří psi mají v návalu radosti z her na pláži tendenci jíst písek. Do tlamy se jim dostane snadno i během polehávání, sbírání hraček ze země nebo třeba hrabání děr. Pokud ale pes polkne větší množství písku a malé oblázky, může to způsobit ucpání střev. Nejčastěji se to projevuje zvracením, zácpou, bolestmi břicha, nechutenstvím nebo letargií. Tento stav je vážný a vyžaduje neodkladné veterinární ošetření.
Komáry se nevyplácí podceňovat
Pokud jste si mysleli, že komáři jsou „jen" dotěrný hmyz, který obtěžuje nás i zvířata, zpozorněte. Komáři jsou přenašeči nemoci zvané srdeční dirofilarióza neboli srdeční červivost - nemoci, která může mít pro psa až fatální následky. Během nákazy dochází k napadení plicní arterie, což vede k ucpání malých tepen. Pokud dojde k infekci, může být pes dušný, apatický, lze u něj pozorovat příznaky horečky a kašle, a dokonce může omdlévat. Velmi často se infikovaní komáři vyskytují v Itálii, Francii, Chorvatsku nebo Maďarsku. Stále častěji lze ale na tento problém narazit také na území Slovenska a jsou již hlášeny i případy na Moravě.
Vhodnou prevencí je pravidelná aplikace přípravků, a to v měsíčních intervalech po celé období, kdy jsou komáři aktivní. Vhodným volně prodejným veterinárním léčivým přípravkem pro psa mohou být třeba pipety Frontline Tri - Act spot-on, které disponují repelentními účinky nejen proti klíšťatům, ale také proti bodavému hmyzu. Těžká infekce je jen obtížně léčitelná a může skončit smrtí psa.
Paraziti škodí i na dovolené
Nejen u moře, ale i u běžných rekreačních vod žijí mikroorganismy, které mohou pro vašeho psa představovat možné zdravotní nebezpečí. Nevyhnete se ani výskytu klíšťat a komárů. Vzhledem k tomu, že jsou rizika špatně odhadnutelná, jsou ideální prevencí před dovolenou i po dovolené antiparazitika, která ochrání vašeho čtyřnohého mazlíčka před vnitřními i vnějšími parazity, například ve formě žvýkacích tablet v měsíčních dávkách.
„Za velmi riskantní lze považovat právě parazity skryté, tedy ty, které majitelé psů nemají šanci registrovat. A zdravotní rizika, jimž jsou mazlíčci vystaveni, jsou pak příliš vysoká. Případů takových onemocnění u nás každoročně přibývá, důvodem může být kromě změny klimatu a oteplování právě častější cestování za teplem a sluncem do zahraničí," dodává MVDr. Dan Sokolíček ze společnosti Boehringer Ingelheim.
Přehřátí
Zatímco mořský vánek může působit osvěžujícím dojmem, není tomu tak. Pokud zkombinujete vysoké teploty s horkým pískem a velké množství pohybu, je pravděpodobnost, že se u vašeho mazlíčka objeví úpal, velmi reálná. A proto je potřeba zajistit mu dostatek čerstvé pitné vody i možnost schovat se do stínu. Stejně tak je vhodné vyhnout se pobytu na pláži v nejkritičtějších hodinách a investovat do opalovacích krémů vyvinutých speciálně pro psy, které chrání tlapky, čenich nebo uši před nebezpečným UVA a UVB zářením.
Zdroj: ADison
Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.
Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.
Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.