Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DOPLŇKY STRAVY UŽÍVAJÍ TŘI ČTVRTINY ČECHŮ



Doplňky stravy podle loňského podzimního průzkumu společnosti dm drogerie markt užívají 3 ze 4 dospělých Čechů. Více než polovina z nich tak činí každodenně. Dopřávat si pravidelně vyváženou stravu obsahující všechny látky, které naše tělo potřebuje, je pro většinu lidí složité. Ať už kvůli nedostatku času, či horší dostupnosti některých potravin. Není tedy překvapující, že 77 % Čechů obohacuje svůj jídelníček o doplňky stravy. Svědomitější jsou v tomto ohledu ženy, lidé z větších měst a s vyšším vzděláním. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost dm drogerie markt provedla v říjnu 2021 agentura STEM/MARK mezi lidmi ve věku 18 až 64 let. 

Hořčík v pandemii ztrácel

Z respondentů užívajících doplňky stravy odpovědělo celkem 86 procent, že tak činí kvůli podpoře imunitního systému. Není tedy divu, že se mezi nimi těší velké oblibě vitamínové doplňky. Nejpopulárnější je vitamín C, který konzumuje 65 procent z nich, následovaný vitamínem D (50 %), multivitamínovými přípravky (44 %) a vitamínem B (35 %).

Výzkum odhalil, že před zinkem, vápníkem a železem je mezi českou veřejností jednoznačně nejužívanějším minerálem hořčík. Tělu jej dopřává celkem 75 procent uživatelů doplňků stravy.

„Paradoxně však v posledním období zájem o přípravky s ním v našich prodejnách lehce poklesl. Vzhledem k tomu, že je hořčík často využíván pro správnou funkci svalů při fyzické zátěži, je pravděpodobně na vině koronavirová pandemie, při které opakovaně docházelo k uzavírání vnitřních i venkovních sportovišť," odhaduje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt. 

Koupit doplňky stravy lze nejen v lékárně

Celkem 51 procent respondentů deklarujících užívání doplňků stravy nezapomíná na jejich každodenní konzumaci. Dalších 25 procent je svému tělu dodává minimálně několikrát týdně. Jednoznačně nejčastěji volí uživatelé formu obyčejných tablet, a to v 87 procentech případů. Druhé místo obsadily tablety rozpustné ve vodě (27 %).

Nejobvyklejším místem k nákupu doplňků stravy jsou podle průzkumu lékárny, které preferuje 58 procent uživatelů.

„Češi však rovněž doplňky pořizují na internetu, v supermarketech či v drogeriích. V případě našich prodejen registrujeme největší zájem o vitamínové a minerální šumivé tablety. V sortimentu ovšem máme přes 260 různých produktů tohoto typu, s jejichž výběrem zákazníkům pomáhá proškolený personál," uvádí Peroutka. 

Téměř polovina Čechů obměňuje před zimou stravu

Jsou to právě chladné zimní měsíce, ve kterých je naše imunita pod největším náporem. I proto zřejmě 48 procent našich občanů mění v souvislosti se zimou svoje stravování. Nejčastěji do jídelníčku zařazují větší množství vitamínů a více pijí bylinné čaje. Celkem 72 procent dotazovaných dále uvedlo, že se snaží před nejchladnějším obdobím roku dbát o svoje zdraví a předcházet tak riziku onemocnění.

„V zimních měsících lékaři doporučují nezapomínat - kromě jiného - na vitamín D. Tělo si jej totiž v tomto období vinou nedostatku slunečních paprsků často není schopno v dostatečné míře samo obstarat. Stejně jako vitamín C je přitom „déčko" velmi důležité pro naši imunitu. V minulém roce jsme u něj zaznamenali 40procentní nárůst prodeje. Pravděpodobně i proto, že byl odborníky často zmiňován v souvislosti s prevencí proti covidu-19," uzavírá Peroutka.

Privátní značka dm v sortimentu produktů pro péči o zdraví Mivolis nabízí široký výběr vysoce kvalitních a spolehlivých produktů za příznivou cenu: vitamíny a minerální látky, doplňky stravy, vybavení domácí lékárničky, přípravky proti nachlazení, sportovní bandáže aj. Společnost dm drogerie markt s.r.o. v České republice zahájila činnost v roce 1992 jako 100% dceřiná společnost dm drogerie markt GmbH Rakousko. V obchodním roce 2020/2021 vykázala dm v České republice obrat ve výši 12,39 mld. CZK a upevnila tak své postavení jedničky na trhu specializovaných drogerií.

Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME