Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DOMÁCÍ DIAGNOSTIKA – PREVENCE A ŘEŠENÍ PODZIMNÍCH ONEMOCNĚNÍ



V podzimním a zimním období mnoho lidí potkávají zdravotní potíže, kterým nebývá často přikládána váha. Chřipka, nachlazení, záněty močových cest, celková únava - to jsou nejčastější problémy, které trápí většinu populace. Kvůli nedostatku času, pracovní vytíženosti či jiným povinnostem většina lidí zdravotní problémy odsouvá nebo zkouší samoléčbu. Kvůli špatně stanovené diagnóze však mohou následovat pozdější obtíže většího rozsahu. Tomu může zabránit domácí diagnostika Veroval. 

Pacienti mají stále větší zodpovědnost za své zdraví, a přestože domácí diagnostika nenahrazuje péči lékaře, lze s její pomocí vysledovat nejen přítomnost onemocnění, ale také jeho průběh. Domácí testy jsou novým trendem v péči o zdraví, který podá základní informace o zdravotním stavu rychle, spolehlivě a kdykoliv v pohodlí domova.

Nejdůležitější součástí léčby jakéhokoliv onemocnění vždy byla prevence. Imunitní systém je obranou organismu a může být lehce narušen zbytečným užívám medikamentů. Díky domácím testům Veroval se lze tomuto snadno vyvarovat a zachovat si tak imunitu silnou. 

Zbytečná a nepotřebná léčba antibiotiky

Dlouhodobě diskutovaným problémem v České republice je užívání antibiotik. Ta jsou často předepisována zbytečně a poškozují tak imunitní systém. V lékařských ordinacích se ale stále častěji začíná měřit CRP - tento test je však možné provést i z pohodlí domova. Měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0-7 mg/l), při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin, přičemž ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí.

Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu CRP. Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky", vysvětluje Jana Hraběová, produktová manažerka společnosti HARTMANN - RICO.

Nadměrné užívání antibiotik způsobuje vznik nových bakterií, které jsou vůči nim rezistentní a odolné. Proto bychom po nich měli sáhnout opravdu jen v případech pro ně určených. Domácí test „Pomohou vám k léčení antibiotika?" značky Veroval indikuje původ onemocnění a zjistí tak, zda jsou antibiotika nutná či nikoliv. 

Zánět močových cest - je potřeba vždy vyhledat lékařskou pomoc?

Dalšími častými problémy zejména žen, jsou bolesti v podbřišku, časté močení, pálivá a řezavá bolest, případně také krev v moči - to všechno jsou příznaky zánětu močových cest.  Zánět je způsoben bakterií Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci. Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která bude obsahovat vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin. Právě k identifikaci těchto látek skvěle poslouží domácí test Veroval.

Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný. Proto by měla v případě pozitivního výsledku rozhodně následovat návštěva lékaře, který stanoví další kroky a léčbu. Balení domácího testu Veroval Zánět močových cest obsahuje dva testy, je tedy možné následně si ověřit, zda léčba působí, jak má, a zánět ustupuje," dodává Jana Hraběová.

Za únavou může stát i nedostatek železa

Příznaky nedostatku železa, jako je únava, bledost či kožní problémy, jsou často podceňovány a není jednoduché odhalit jejich příčinu. Jednoduchý test Nedostatek železa identifikuje problém, který pak lze snadno vyřešit.

Železo je pro lidský organismus nezbytné, jelikož je důležitou součástí krevního barviva hemoglobinu. Podílí se proto na velmi důležitém úkolu - transportu kyslíku z plic do všech buněk lidského těla. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 4,5 g železa. Při jeho nedostatku pociťujeme únavu, slabost, bolesti hlavy, podrážděnost či dýchavičnost. K nejrizikovějším skupinám tak patří vegetariáni, vegani, lidé držící dlouhodobou nevyváženou dietu či lidé po větší ztrátě krve. Zvýšené nároky na železo mají například těhotné a kojící ženy, rychle rostoucí adolescenti a ženy se silnější menstruací.

V případě, že test prokáže nedostatek železa, je vhodné kontaktovat lékaře a konzultovat s ním další postup. Rozhodně nedoporučuji nasazovat přípravky s obsahem železa bez rady s lékařem nebo lékárníkem, jelikož nadbytek železa v těle může být toxický," upozorňuje Jana Hraběová.

Produkty domácí diagnostiky nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jejím doplňkem.

Proto je pozitivně vnímají i samotní lékaři: „Největším přínosem domácí diagnostiky je posilování role pacienta a jeho přispění k diagnostickému procesu", říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

Více informací na www.veroval.cz

Designed by Freepik

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME