Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DENTÁLNÍ HYGIENU NAVŠTĚVUJE JEN 19 PROCENT ČECHŮ



Nelichotivá fakta o dentální péči Čechů přinesl průzkum agentury STEM/MARK, který se zaměřil na ústní hygienu. Nejčastějšími důvody, proč si vůbec zuby nevyčistit, je aktuální únava a nedostatek času.

Čtyři procenta Čechů netuší, co je dentální hygiena 

Z nejnovějšího průzkumu, který pro společnost dm drogerie markt připravila agentura STEM/MARK, mimo jiné vyplynulo, že 4 % dotázaných vůbec netuší, co znamená označení dentální hygiena. Bezmála polovina Čechů z průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 513 osob ve věku od 18 do 64 let, ji pak nikdy nenavštívila. Šetření také ukázalo, že svého dentálního hygienika lidé nejčastěji navštěvují nepravidelně, jedná se o 22 % dotázaných.

„Toto procento se dále liší dle věku. Mezi nejmladšími věkovými kategoriemi od 18 do 29 let je to 32 %, přičemž tento podíl s věkem postupně klesá až na hodnotu 12 % ve věkové kategorii nad 60 let," přibližuje výsledky průzkumu Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Ženy se o zuby starají pečlivěji

Větší pozornost péči o zuby obecně podle průzkumu věnují ženy. Navštěvují častěji svého zubního lékaře (po šesti měsících nebo častěji jej navštíví 58 % žen oproti 46 % mužů), také zubaře navštěvují častěji již při prvních projevech obtíží (60 % žen oproti 48 % mužů). Ženám se rovněž méně často stane, že vynechají základní čištění chrupu. Nikdy nebo téměř nikdy čištění zubů nevynechá 51 % žen, zatímco u mužů je to 32 %. Ženy pak rovněž pečlivěji vybírají zubní kartáček i pastu.

Půlka Čechů si nečistí jazyk, 65 % však používá mezizubní kartáček

Průzkum rovněž mapoval, jaké prostředky Češi v péči o ústní dutinu používají. Velkým překvapením není zubní pasta či ruční zubní kartáček, ukázalo se však, že jsou Češi zvyklí zařazovat do rutiny také další pomůcky. Kupříkladu až 65 % dotázaných užívá mezizubní kartáček, z toho 18 % alespoň jednou denně. Ústní vodu používá na 75 % Čechů. Popularitu si prozatím nezískal jednosvazkový zubní kartáček (používá jej jen 23 %), ústní sprcha (10 %) ani škrabka na jazyk (16 %). Z šetření zároveň vyplynulo, že 53 % lidí si žádným způsobem nečistí povrch jazyka.

„Více než třetina lidí si nejčastěji čistí jazyk pomocí zubního kartáčku, a to buď přímo jeho štětinami, případně stěrkou na zadní straně hlavice. Více než polovina Čechů si však jazyk neudržuje vůbec. Přitom povlak na jazyku obsahuje řadu bakterií, který způsobuje nepříjemný zápach z úst," vysvětluje Jiří Peroutka z dm drogerie markt, která má v nabídce širokou škálu přípravků k péči o zubní dutinu včetně stěrky na jazyk. dm značka Dontodent nabízí prvotřídní výrobky pro dentální hygienu, pomáhá tak udržet ústní dutinu čistou a zdravou.

Loni společnost dm drogerie oslavila již 30 let svého působení na českém trhu. Letos již potřinácté zamířil v březnu a dubnu dm preventivní program „Veselé zoubky“ do základních škol. 

 

Zdroj Tisková zpráva společnosti dm drogerie markt s.r.o.

Chuťové pohárky jazyka se obnovují každých 10 až 14 dní?

Jazyk je jedním z nejčistších orgánů v těle? Může být však také zdrojem infekcí nebo zánětů, pokud je poraněn nebo podrážděn.

Jazyk může odrážet celkový stav zdraví člověka? Barva, tvar, povrch a vlhkost jazyka mohou naznačovat přítomnost některých nemocí nebo nedostatků. Například bledý jazyk může signalizovat anémii, černý ukazuje na houbové onemocnění nebo na vliv léků a jazyk s bílým povlakem může souviset s kandidózou nebo dehydratací.

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY