Mgr. Karel Šlegr
Mezi předpoklady rozšíření nabídky lékáren o kategorii veterinárních přípravků patří, že cílová skupina pacientů a zákazníků lékárny má často domácího mazlíčka a lékárny mají nyní již standardně nabídku vnějších i vnitřních antiparazitik. Je to dáno i tím, že si mnoho lidí v době pandemie pořídilo domácího mazlíčka. Často nemají s chovem ale žádné zkušenosti, a tak i lékárník může být jejich rádcem v péči. I chovatelé užitkových zvířat často poptávají např. vitamínové doplňky. Existují i lékárny, které jsou partnery veterinářů a veterinárních klinik při přípravě magistraliter. Proto i vzdělávání ve veterinární farmacii nelze zanedbávat. Umění poradit je důležité.
ZAPOJTE SE DO NAŠÍ ANKETY!
Ano, uvítali | 54,01% |
Ne | 45,99% |
Sortiment a zaměření lékárny se tak v poslední době rozšiřují. Běžně jsou v lékárnách k dostání přípravky na odčervení, proti klíšťatům a odblešení, ale i na péči o uši, oči a srst. Také velký potenciál mají kloubní preparáty u psů a koček, ale i koní. V poslední době roste zájem o veterinární přípravky s obsahem kanabidiolu (CBD) ve formě kapek nebo jako součásti preparátů kloubní výživy a častý je i zájem v souvislosti s produkty péče o zuby a dásně i o pamlsky pro ústní hygienu.
Péče o oči
K pravidelné péči o domácí zvíře patří kontrola a správná hygiena očí, které jsou neustále vystavovány působení zevního prostředí jako je vítr, slunce, prach a nečistoty. Zdraví oka ohrožují často i infekční původci (viry, bakterie, houby aj.). I oči zvířat mohou trpět nedostatkem slzného filmu (syndromem suchého oka). Nejčastějším důvodem, který se pojí ke zdraví očí a zraku, jsou ale záněty spojivek (konjunktivitida). Ty mohou mít infekční nebo neinfekční původ. U zánětlivých onemocněních oči našich mazlíčků není vhodné bez indikace a veterinárního dozoru používat lidské masti a kapky, které mohou obsahovat antibiotika nebo kortikoidy. Oko je velmi citlivý orgán. Proto se vyplatí používat kvalitní veterinární oční kapky.
Citlivá ouška
To samé se týká i péče o uši. Čisté a zdravé ucho není nutno zbytečně čistit, mohl by být mechanicky podrážděn zvukovod, ale i zde kontrola a správná hygiena uší by měla být pro chovatele samozřejmostí. Zanedbaná péče o uši může mít pro zvíře nepříjemné následky. Případný neléčený zánět (otitida) by mohl vést ke chronickým změnám ve zvukovodu s rizikem úplného ohluchnutí. Prvním příznakem, že s ušima kočky nebo psa není něco v pořádku, je potřepávání hlavou, drbání packou na vnějším zvukovodu, nebo tření hlavy o podložku. Ušní boltce mají různé tvary a držení podle plemena. Nejlepší sluch mají boltce velké a vztyčené, záněty a kvasinkové infekce pak převážně hrozí mazlíčkům s převislýma ušima. Chlupatější plemena (nebo s chloupky v uších) trpí například na časté zapaření, v důsledku čehož dochází k pomnožení kvasinek a bakterií. Také vytrhávání ušních chloupků může způsobit poranění a následnou infekci. Příčin, které vedou k onemocnění zevního zvukovodu, je ale celá řada: cizí těleso, svrab, roztoči, prachové části aj. Zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa) může být ale i samostatným problémem. I když je díky anatomii ušní bubínek koček i psů dostatečně chráněn, nepoužívejte vatové tyčinky k čištění hlubších míst, mohli byste nečistoty zasunout dál. Ušní maz, který je přirozenou ochranou, by překážku obalil a zvukovod zneprůchodnil. Navíc by se místním podrážděním mohl rozvinout zánět. Na hlubší místa uší používejte pouze a jen výplachy a veterinární ušní kapky.
Srst a kůže
Důležitým aspektem v preventivní péči o kůži je udržování a péče o srst. Základem této péče je správná výživa. Kvalitní strava je primárním stavebním kamenem pro zdravou pokožku a srst. Je proto důležité věnovat pozornost správnému složení a obsahu stravy, která má mít vyvážený poměr tuků, minerálních látek (vápníku, fosforu) a dalších živin. Důležité je také pravidelné kartáčování srsti, které pomáhá distribuovat přirozené kožní oleje po celé její délce a udržuje ji pěknou, lesklou a bez chomáčků.
Existuje široká škála produktů pro prevenci v případě, že chodíme např. s pejskem do přírody a hrozí mu napadení blechami, klíšťaty a ostatními parazity. V lékárně je v nabídce velké množství veterinárních přípravků, které pomohou nejenom domácím mazlíčkům, na nejčastější problémy, se kterými se mohou setkat, a to v péči o oči, uši, srst a klouby, společně s ochranou před parazity.
Firemní prezentace
TraumaPet® shampoo Ag - šampón s koloidním stříbrem a esenciálními oleji
Šampón pomáhá zvířatům s:
Podrážděnou a suchou kůži
Ranami a kožními infekcemi
Nepříjemným zápachem
Svěděním
TraumaPet® shampoo Ag je speciálně vyvinutý pro pravidelnou péči o pokožku a srst psů a koček. Odstraňuje nečistoty, změkčuje a upravuje pokožku a srst a je velmi vhodný pro suchou a podrážděnou pokožku.
Obsah koloidního stříbra NanoComplex pomáhá léčit rány a záněty kůže.
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.