Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem ženského zdraví. Ženy sledují jeho pravidelnost, sílu i délku a obvykle na sobě každou změnu pociťují. Jedním ze zdrojů obav bývá zpoždění menstruace, které ale nemusí hned signalizovat těhotenství.
Faktor: STRES
Stres blokuje menstruaci i ovulaci, tělo je v režimu „bojuj, nebo uteč"
Významný faktor, který v těle ovlivňuje celou škálu funkcí a procesů, menstruační cyklus nevyjímaje. Pokud se tedy již nějakou dobu cítíte v napětí, jste nervózní a pod tlakem, je dost pravděpodobné, že se menstruace dostaví později, nebo dokonce vůbec. Při vyšší úrovni stresu se totiž uvolňují hormony kortizol a adrenalin, které dokážou ovlivnit hypotalamus (část mozku, která reguluje hormony zodpovědné za menstruaci) a narušit produkci hormonů.
„Při stresové situaci se náš organismus přepne do režimu ‚bojuj, nebo uteč.' Je to přirozená reakce na potenciálně nebezpečné situace, která nám může zachránit život. Ovšem pokud je člověk v takovém napětí dlouhodobě, samozřejmě se to odrazí na zdraví. V takové situaci může mimo jiné docházet ke zpoždění menstruace i blokování ovulace," MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., gynekolog a sexuolog, který mimo jiné působí na pozici odborného ženského lékaře a sexuologa v poradně společnosti Vegall Pharma.
Faktor: FYZICKÁ ZÁTĚŽ
Změny hmotnosti a nadměrné cvičení
Dostatečný pohyb je rozhodně jedním z faktorů, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. I v tomto případě ovšem platí zlaté pravidlo „všeho s mírou". Málo se ví, že příliš intenzivní pravidelné cvičení může potlačit funkci hypotalamu, který hraje klíčovou roli v regulaci menstruačního cyklu. Ve výsledku tak může dojít k absenci menstruačního krvácení. Tomuto stavu se říká hypotalamická amenorea a kromě přílišné fyzické zátěže jej může vyvolat také třeba drastické snížení kalorického příjmu nebo extrémní stres. Pro správné fungování organismu ženy potřebují také určité procento tělesného tuku. Pokud jste tedy velmi štíhlá, máte příliš nízké procento tělesného tuku (což je velmi individuální, některé ženy přestanou menstruovat na hranici 20 %, jiné například i s 8 % tuku stále menstruují) a do toho velmi intenzivně cvičíte, patrně bude právě tohle důvod vašeho absentujícího krvácení. Podobný problém však může nastat i v případě přibírání na váze, jelikož v obou případech dochází ke změnám v tukové tkáni, a tím i v hladině estrogenů.
Faktor: CESTOVÁNÍ
Časové posuny, jiné podnebí nebo odlišná nadmořská výška
Právě vám skončila menstruace, ovšem po příjezdu na dovolenou k moři se krvácení opět objevilo. Bohužel, k tomuto jevu dochází a není výjimečný. Dalším významným faktorem, který ovlivňuje menstruační cyklus, jeho přítomnost a pravidelnost, je totiž cestování. Respektive jiné podnebí, nadmořská výška nebo třeba časové posuny a s nimi související změny spánkového režimu. To vše může mít za následek zpoždění menstruace, její brzký nástup nebo úplné vynechání.
„Žádná speciální léčba v tomto případě není potřeba, tělo se se změnami po návratu do normálního režimu dovede během několika týdnů samo vypořádat. Samozřejmě je však možné již před dovolenou zpravidelnění a ustálení cyklu napomoci přírodními preparáty s obsahem mateří kašičky a bylinných extraktů, které můžete užívat dlouhodobě i po návratu, čímž tělu pomůžete," radí MUDr. Pavel Turčan.
Faktor: HORMONY
Stěžejní roli hrají hormony estrogen, progesteron a (možná překvapivě) i testosteron.
„Pokud dojde ke zvýšení hladiny estrogenu, může docházet k zadržování vody v organismu, přibírání na váze, sníženému libidu, PMS nebo změnám nálad. U progesteronu zase nastává problém, pokud je jeho hladina nižší, než by měla být. V takovém případě může docházet právě ke kolísání v menstruaci, špinění uprostřed cyklu, nepravidelnostem, zpoždění či úplnému vynechání krvácení," vysvětluje MUDr. Turčan, který je mj. členem České společnosti pro menopauzu a andropauzu.
Zároveň může nízká hladina progesteronu přivodit těžký PMS a způsobovat deprese a úzkosti.
Ke správnému fungování organismu pak ženy potřebují také zdravou hladinu testosteronu. Avšak v případě, že se jeho množství vymkne kontrole, může samozřejmě působit nejrůznější zdravotní obtíže:
Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.
V různých starých kulturách byla menstruace spojována s mýty nebo rituály?
V některých kulturách se věřilo, že menstruující žena může přinést neštěstí, zničit úrodu nebo způsobit bouři. Proto ženy během menstruace pobývaly mimo domov.
Rozšířeným mýtem také bylo, že jídlo připravené menstruující ženou může být zkažené, nechutné nebo jedovaté. Ženy během menstruace proto nesměly vařit nebo zpracovávat potraviny.
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.