Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ČISTÉ ZUBY SE NEKAZÍ



Není žádnou novinkou, že řada dospělých si nečistí zuby pravidelně a dobře. A jak potom dopadají s péčí o zuby jejich děti? Jen rodiče jsou ti, kteří jsou zodpovědní za zubní zdraví svých dětí.

Když porovnáme péči o ústní dutinu před lety a dnes, je to rozdíl opravdu velký. Máme speciální kartáčky pro děti a dospělé, mezizubní kartáčky, zubní nitě, hygienistky - ale málo stomatologů. A ještě méně těch, kteří chtějí a umějí ošetřovat dětské pacienty. Kazivost dětských zubů neklesá a v ordinacích se často odehrávají zbytečná dramata. Předejít jim není těžké.

Mléčné zuby a kazivost

Někteří rodiče se domnívají, že s kazivostí prvních mléčných zoubků není velký problém, protože „vždyť stejně vypadnou". Je to omyl, mají stejná nervová zakončení a jsou základem pro růst stálých zubů. Pokud nejsou v pořádku nebo správně ošetřeny, nastanou při růstu druhých zubů nepříjemné dlouhodobé potíže.

Lékaři mluví o zvýšené kazivosti dětských zoubků, a to už u velmi malých dětí do dvou let věku, často vidí rozsáhlé kazy na ploškách i mezi zoubky. 

Stačí víkend u babičky

Rodiče nebo prarodiče by měli vědět, že mléčné zuby se kazí poměrně rychle, protože jejich sklovina je podstatně tenčí než u dospělých zubů. Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje roli i častá konzumace sladkostí, slazených nápojů a časté cucání čehokoliv sladkého.

Ošetřování dětí v zubní ordinaci

I dospělý, který jde ke svému stomatologovi málokdy radostně, si umí představit, jak může vypadat ošetřování dětských zoubků. Děti jsou ve stresu, pochopitelně nespolupracují a práce s nimi vyžaduje velkou trpělivost a daleko delší čas než u ostatních dospělých.

Jak se vyhnout problémům

Vyhnout se „hororu" přitom není žádný velký problém. Je ovšem třeba začít už po prořezání prvního zoubku a jakoby hrou s dítětem a správným kartáčkem se o něj starat. První návštěva dítěte u dětského stomatologa, nejlépe už po prvním roce, mívá jen seznamovací charakter a dítě se přestane bát. Pokud budou dětské zuby v pořádku, nebude pro ně další návštěva ordinace a pravidelné kontroly zdrojem obav. Když se péče zanedbá, je někdy nezbytné ošetřit dítě v celkové anestezii, což je pro ně zbytečná zátěž a pro rodiče stresující záležitost.

Prostě rituál

„Zubům nejvíc škodí nezájem. Zpočátku musí rodiče čistit dětské zoubky sami a správně, a postupně, asi do 10 let věku dítěte, dočišťovat a kontrolovat," říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent.

 

Jak na to?

Česká společnost Herbadent - kromě toho, že vyrábí kvalitní přípravky a potřeby pro zubní hygienu - pořádá na téma ústního zdraví edukační akce jak pro děti i rodiče, tak pro mateřské školy, základní školy a dětské domovy. 

FOTO: Herbadent 

Cílem edukačních aktivit je pochopit, jakou hodnotu mají zdravé zuby. Péče o ně je v podstatě jednoduchá; jde o denní rituál, pravidelnost, správnou techniku a správné pomůcky.

Výběr je pestrý

Na trhu je dostatek gelů pro citlivé dásně miminek, zubních past, kvalitních kartáčků a ústních vod. Bylinkové gely regenerují a zklidňují dásně s klubajícími se zoubky, zubní pasty pro nejmenší posilují zubní sklovinu, pasty s fluoridy existují jak pro mléčné zuby, ta pro smíšený chrup.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME