Cookie Consent by Free Privacy Policy website


CHRAŇME SVOJE OČI CHYTŘEČlověk vnímá okolní svět pomocí pěti smyslů, přičemž zrakem přijímáme až 80 % informací z vnějšího prostředí. V sociální interakci nám oční kontakt slouží jako přijímač i vysílač neverbálních gest a emocí. Orgánem, který zajišťuje vidění, je složitý a dokonalý systém lidského oka. Podmínkou je, aby všechny jeho strukturní a funkční části dokonale spolupracovaly a aby na oko dopadalo alespoň minimální světlo, které zrakové ústrojí zpracuje. Obraz z okolního světa oko přepošle po zrakovém nervu do mozku ke zpracování. A nastává zázrak „vidění"! Ve tmě jsme všichni prakticky slepí.

Koulit očima ve skutečnosti člověk neumí, i když má oční bulbus téměř kulovitý tvar a bývá označován spolu s jazykem za nejpohyblivější orgán. Každá část oka má svoji specifickou roli, kterou může plnit jen při plném zdraví. Ochránit si svůj zrak tak, abychom díky němu mohli vychutnávat krásy světa do vysokého věku, by mělo být pro každého prioritou. Základem péče by měly být pravidelné návštěvy očního lékaře a případná včasná korekce očních vad či prevence očních chorob. Kondici očí určitě můžeme podpořit zdravou stravou nebo zkrácením času, který trávíme u počítače, televize nebo nahlížením do mobilních telefonů. Například syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších problémů v oftalmologii a jeho výskyt v populaci (právě i díky nadměrnému používání moderních komunikačních technologií) stále stoupá. 

Pestrá paleta očních zánětů

Naše oči jsou i přes důmyslný systém vlastních ochranných mechanismů (řasy, víčka, slzy...) vystaveny působení vnějších vlivů včetně infekčních agens. V první linii stojí tzv. přední segment oka - vnější oční část, kde se nachází rohovka, spojivka, duhovka, bělmo a čočka. Přední segment oka postihují oční infekce významně častěji než zadní část. Mezi oční infekce povrchu předního segmentu se řadí zánět spojivek, ječné zrno, zánět očních víček aj., příčiny mohou být přitom různé. Zánět spojivek patří mezi nejčastější oční infekce vůbec. Zánět mohou vyvolat bakterie, viry či chlamydie, nebo může být následkem alergie nebo porušení slzného filmu (z klimatizace, sledování displejů apod.). Mezi neinfekční příčiny dále patří různá poranění, kouř, UV světlo, prach nebo vítr. Je-li použita správná léčba, oční infekce lze rychle léčit. Lékárník, na kterého se často pacient s očním zánětem obrátí ještě před návštěvou oftalmologa, by se měl umět správně vyptat na příčinu, symptomy a podle obrazu projevů (sekret hnisavý nebo vodnatý, překrvení, otok aj.) by měl nabídnout vhodnou terapii pro samoléčbu. V přednemocniční péči se pro samoléčbu používají reparační a antiseptické přípravky, umělé slzy a gely. Novým přístupem k léčbě očních zánětů se ukázalo použití ozonizovaných olejů. 

Nový pohled na léčbu zánětu předního segmentu oka 

Trojmocný kyslík O3 má výraznou oxidační schopnost. Ozonoterapie má poměrně široké spektrum využití v humánní i veterinární praxi, nejčastěji k desinfekci nebo podpoře hojivých procesů. Proto ji lze uplatnit například u problémů s hojením kůže a u poruch prokrvování (bércové vředy, diabetická noha apod.). Baktericidní, virucidní a antimykotické vlastnosti O3 se využívají k dezinfekci a hlubokému čistění pleti. Spojením O3 s rostlinnými oleji vznikají ozonidy, které mají své využití například u popálenin, proleženin, ale také v léčbě zánětů dásní. Nyní si ozonizované oleje našly své místo i v oftalmologii.

Nestabilní plynný 03 se sloučí s rostlinným olejem za vzniku ozonidu, který je stabilnější molekulou, stále však může oko dráždit. Zabalí se proto do lipozomální vrstvy, kterou lze bezpečně použít na oční povrch.

„Nanoemulze lipozomů přilne k mikrobiální membráně pomocí elektrostatické vazby. Lipozomy, které se navážou na buněčnou stěnu, ji rozruší a do nitra buňky uvolní ozón. Ten díky silnému antiseptickému komplexnímu působení vyvolá destrukci patogenů, navíc bez rizika vzniku rezistence. Lze jej tedy aplikovat opakovaně," vypočítává přínosy nové technologie s ozonizovanými oleji MUDr. Jan Hron z Očního oddělní Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. 


V průběhu ledna bude mít sedm našich čtenářů, kteří se v prosinci 2021 zapojili do rubriky Na vlastní kůži, možnost vyzkoušet v domácím prostředí revoluční novinku - zdravotnický prostředek Desodrop. V únoru 2022 se pak s ostatními čtenáři podělí o výsledky a dojmy ze svého testování.


Ochranné, lubrikační a zklidňující oční kapky DESODROP

  • k léčbě příznaků souvisejících sezánětem oka, včetně zánětů infekčního původu
  • k lubrikaci a ochraně rohovky před a po operačním zákroku
  • k podpoře regeneračních procesůpo chirurgickém zákroku nebo po úrazu
  • u odřenin, poranění rohovky, při používání kontaktních čoček
  • při antibiotické léčbě u dospělých i dětí
  • k ošetření suchého oka

Zdravotnický prostředek Desodrop jsou ochranné, lubrikační a zklidňující oční kapky, které intenzivně zvlhčují a chrání povrch oka, umožňují očím zklidnění a podporují hojivé procesy.

Desodrop se používá k léčbě příznaků souvisejících se zánětem oka, včetně zánětů infekčního původu. Desodrop je vhodný rovněž k ošetření suchého oka při nestabilitě slzného filmu, i při podráždění, které bylo způsobeno podmínkami okolního prostředí nebo mechanickým namáháním, jako je například nošení kontaktních čoček. Neobsahuje konzervační látky, dobře se vstřebává a je výborně snášen pacienty bez omezení věku.

Jak Desodrop oční roztok působí?

Desodrop díky obsahu ozonizovaného slunečnicového oleje a lipozomů snižuje schopnost bakterií vytvářet biofilm a podporuje jeho rozklad. Biofilm tvoří bakterie na povrchu oka zejména při odřeninách a poranění oka, nebo se může vytvořit na kontaktních čočkách. Odstraněním biofilmu jsou bakterie náchylnější k přirozené obranyschopnosti oka i vůči antibiotikům. Obsažený rostlinný olej a lipozomy podporují stabilizaci lipidové vrstvy slzného filmu, snižují odpařování vodné vrstvy a zajišťují okamžitou úlevu pro oči. Díky obsahu lipozomů se dobře vstřebává a je výborně snášen.

Složení: LipozonEye (ozónovaný slunečnicový olej, sójové fosfolipidy), hydroxypropylmethylcelulóza, kyselina boritá, tetraboritan sodný, edetát sodný, PHMB, čištěná voda. 

Zpět

HEPATITIDY NEZNÁMÉ ETIOLOGIE U DĚTÍ

K 11. 5. 2022 byl celkový počet případů hepatitid u dětí po celém světě přibližně 450 včetně 11 úmrtí. Případy jsou hlášeny od začátku dubna, kdy se nemoc objevila ve Velké Británii. Některé děti musely podstoupit transplantaci jater. ECDC zveřejnilo dokument rychlé posouzení rizik (RRA) a zavedlo hlášení podrobných údajů o případech onemocnění do evropského hlásícího systému.

AKTINIUM V TERAPII NÁDORŮ

Ústav jaderné fyziky AV ČR uzavřel dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou firmou Eckert & Ziegler AG, která se specializuje na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Německý partner investuje do vybavení a vědeckých experimentů směřujících k výrobě izotopu aktinia- (225Ac) pro terapii onkologických onemocnění. Tento radionuklid vysílá kaskádu částic alfa o vysoké energii, ale s velmi krátkým doletem v tkáni. Umožňuje tak přesné zacílení léčby i na malé nádory včetně nepatrných metastáz.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

PÁTÝ KAMION POMOCI UKRAJINĚ

Ministerstvo zdravotnictví 5. května vypravilo ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a se společností Alliance Healthcare v pořadí již pátý kamion léků na pomoc Ukrajině. 61 560 balení léčiv v souhrnné hodnotě téměř 4 milionů korun darovaly společnosti Herbacos Recordati s.r.o. a Valtix Pharma s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Převezly se primárně léčivé přípravky pro léčbu infekcí močových cest způsobených bakteriemi, a také zdravotnický prostředek, který chrání poraněnou a odřenou pokožku.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE