Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



CHOPN JE PREVENTABILNÍ NEMOC



I kuřákům umožňujeme „nabrat dech"

Na toto onemocnění plic upozorňovali lékaři i při příležitosti Světového dne CHOPN v minulém měsíci, a to především proto, že asi 300 tisíc pacientů se s nemocí léčí, ale přibližně stejný počet osob o své nemoci neví; své potíže přičítají vyššímu věku anebo dlouhodobému kouření.

Ti „osvícenější" z nás vědí, že kouření škodí, kuřáci se často neumějí s tímto zlozvykem vypořádat. Prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, k tomu říká:

Všechny pacienty, kteří se pokoušejí odvyknout kouření, snižují počet vykouřených cigaret a správně užívají léky, bereme jako ,spolupracující kuřáky' a otevíráme jim možnosti moderní léčby. Pokud dobře spolupracují, nemusejí často do nemocnice s excerbacemi a podstupovat dražší léčení včetně například pobytu na JIP. Bereme to tak, že i pacienti s diabetem 2. typu nebo po infarktu dostávají léky, i když kouří nebo nedodržují správnou dietu."

Správné užívání je stále problém

Podle MUDr. Stanislava Kose, CSc., předsedy občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN), je právě CHOPN nejčastější příčinou transplantace plic; ročně jich u nás lékaři uskuteční více než 40, z toho 36 procentům pacientů s CHOPN.


Možná je důvodem horší prognózy některých z nich i ta prostá skutečnost, že neumějí správně používat inhalátory s léčivem.

Plicní klinika FN v Hradci Králové díky svému unikátnímu průzkumu zjistila, že ze sedmi stovek sledovaných pacientů správně inhaluje lék pouze 40 procent. Jinými slovy - u 60 procent, a to je alarmující číslo, léky nemají šanci působit. 


Nejčastější chyby při inhalaci popisuje doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky FN a LF UK v Hradci Králové: „Největší slabiny jsou při začátku. Pacient musí před nádechem nejdříve co nejvíc vydechnout, a pak inhalovat lék. A to velmi často neudělá. U aerosolů se někdy pacienti nadechují příliš pomalu, u práškových forem naopak rychle, a to je také špatně. Zejména pro starší ročníky je správné používání inhalátorů složité."

Předčasné narození může znamenat riziko

CHOPN se sice v drtivé většině týká kuřáků a osob nad 40 let, ale doc. Koblížek upozorňuje i na skutečnost, že nám vyrůstá generace lidí, kteří se narodili dříve než v termínu porodu. Předčasně se narodí každý 12. novorozenec a plíce těchto dětí se často nestačily správně vyvinout. Tato skupina má vysoké riziko plicních nemocí včetně CHOPN.

Co dělat pro zdravé plíce

Co nejvíc pobývat na čistém vzduchu, zdravě se stravovat, nebýt líný a hýbat se. Tato doporučení slyšíme jako prevenci téměř všech nemocí, ale plicní lékaři dodávají radu, která by se dala trochu laicky shrnout jako - kontakt se špínou na zahradě. A také je důležitý zdravý střevní mikrobiom.


Nemoci dýchacího ústrojí jsou v České republice na 1. místě v příčinách pracovní neschopnosti a na 3. místě v příčinách úmrtí! 

Většina nemocných přichází k praktickým a plicním pozdě, tedy až při dušnosti, která v různém stupni omezuje jejich životní aktivity.

Řada z nich trpí zároveň i dalšími nemocemi - jde často o srdeční a cévní potíže i poruchy metabolismu.


Incidence řady chorob dýchacího ústrojí má vzestupnou tendenci u nás i ve světě:

  • CHOPN a astma
  • Pneumonie (nejčastější infekční příčina smrti)
  • Tuberkulóza (7. místo mezi příčinami úmrtí ve světě)
  • Bronchogenní karcinom (nárůst u žen)
  • Zvýšení výskytu plicních fibróz

Mgr. Jana Ulíková


REDAKČNÍ TIP:

Jak naše plíce pracují ve zdraví a při onemocnění CHOPN se můžete podívat

ve virtuální realitě ZDE


Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie