CHOPN JE PREVENTABILNÍ NEMOCI kuřákům umožňujeme „nabrat dech"

Na toto onemocnění plic upozorňovali lékaři i při příležitosti Světového dne CHOPN v minulém měsíci, a to především proto, že asi 300 tisíc pacientů se s nemocí léčí, ale přibližně stejný počet osob o své nemoci neví; své potíže přičítají vyššímu věku anebo dlouhodobému kouření.

Ti „osvícenější" z nás vědí, že kouření škodí, kuřáci se často neumějí s tímto zlozvykem vypořádat. Prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, k tomu říká:

Všechny pacienty, kteří se pokoušejí odvyknout kouření, snižují počet vykouřených cigaret a správně užívají léky, bereme jako ,spolupracující kuřáky' a otevíráme jim možnosti moderní léčby. Pokud dobře spolupracují, nemusejí často do nemocnice s excerbacemi a podstupovat dražší léčení včetně například pobytu na JIP. Bereme to tak, že i pacienti s diabetem 2. typu nebo po infarktu dostávají léky, i když kouří nebo nedodržují správnou dietu."

Správné užívání je stále problém

Podle MUDr. Stanislava Kose, CSc., předsedy občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN), je právě CHOPN nejčastější příčinou transplantace plic; ročně jich u nás lékaři uskuteční více než 40, z toho 36 procentům pacientů s CHOPN.


Možná je důvodem horší prognózy některých z nich i ta prostá skutečnost, že neumějí správně používat inhalátory s léčivem.

Plicní klinika FN v Hradci Králové díky svému unikátnímu průzkumu zjistila, že ze sedmi stovek sledovaných pacientů správně inhaluje lék pouze 40 procent. Jinými slovy - u 60 procent, a to je alarmující číslo, léky nemají šanci působit. 


Nejčastější chyby při inhalaci popisuje doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky FN a LF UK v Hradci Králové: „Největší slabiny jsou při začátku. Pacient musí před nádechem nejdříve co nejvíc vydechnout, a pak inhalovat lék. A to velmi často neudělá. U aerosolů se někdy pacienti nadechují příliš pomalu, u práškových forem naopak rychle, a to je také špatně. Zejména pro starší ročníky je správné používání inhalátorů složité."

Předčasné narození může znamenat riziko

CHOPN se sice v drtivé většině týká kuřáků a osob nad 40 let, ale doc. Koblížek upozorňuje i na skutečnost, že nám vyrůstá generace lidí, kteří se narodili dříve než v termínu porodu. Předčasně se narodí každý 12. novorozenec a plíce těchto dětí se často nestačily správně vyvinout. Tato skupina má vysoké riziko plicních nemocí včetně CHOPN.

Co dělat pro zdravé plíce

Co nejvíc pobývat na čistém vzduchu, zdravě se stravovat, nebýt líný a hýbat se. Tato doporučení slyšíme jako prevenci téměř všech nemocí, ale plicní lékaři dodávají radu, která by se dala trochu laicky shrnout jako - kontakt se špínou na zahradě. A také je důležitý zdravý střevní mikrobiom.


Nemoci dýchacího ústrojí jsou v České republice na 1. místě v příčinách pracovní neschopnosti a na 3. místě v příčinách úmrtí! 

Většina nemocných přichází k praktickým a plicním pozdě, tedy až při dušnosti, která v různém stupni omezuje jejich životní aktivity.

Řada z nich trpí zároveň i dalšími nemocemi - jde často o srdeční a cévní potíže i poruchy metabolismu.


Incidence řady chorob dýchacího ústrojí má vzestupnou tendenci u nás i ve světě:

  • CHOPN a astma
  • Pneumonie (nejčastější infekční příčina smrti)
  • Tuberkulóza (7. místo mezi příčinami úmrtí ve světě)
  • Bronchogenní karcinom (nárůst u žen)
  • Zvýšení výskytu plicních fibróz

Mgr. Jana Ulíková


REDAKČNÍ TIP:

Jak naše plíce pracují ve zdraví a při onemocnění CHOPN se můžete podívat

ve virtuální realitě ZDE


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Oscilloconinum Týden mozku Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

BEZPEČNÁ A ÚČINNÁ FARMAKOLOGICKÁ LÉČBA U NOVOROZENCŮ A DĚTÍ DO NOVÉHO ROKU S TRÁVENÍM V POHODĚ JAKÝ KOLAGEN JE PRO TĚLO TEN SPRÁVNÝ? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: VÍTEJ ŠTÍHLÝ ROKU 2020 VR: MOZEK DEMENCE NEMUSÍ NUTNĚ DOPROVÁZET STÁŘÍ A NEJEN SENIOŘI TRPÍ PORUCHAMI PAMĚTI BIOTECHNOLOGIE JSOU HYBNOU SILOU ČESKÉ I EVROPSKÉ EKONOMIKY LÉKAŘI A DALŠÍ ODBORNÍCI DISKUTOVALI O ADHERENCI NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU NOVÁ PRAVIDLA U RECEPTŮ LEČTE SE SPRÁVNĚ OVĚŘOVÁNÍ PRAVOSTI LÉČIV STÁLE NENÍ ZCELA FUNKČNÍ NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY ROČNÍKU 2019 JEDNA POLOŽKA NA RECEPT, VÍCE SMS V TELEFONECH PACIENTŮ KNIŽNÍ NOVINKY EVROPSKÁ KOMISE SCHVÁLILA PŘÍPRAVEK RINVOQ PRO LÉČBU STŘEDNĚ TĚŽKÉ AŽ TĚŽKÉ AKTIVNÍ REVMATOIDNÍ ARTRITIDY ROSTE POČET LIDÍ SE ZÁNĚTY STŘEV, I TĚCH, KTEŘÍ NESNÁŠÍ LEPEK TEKUTÝ SVETR NEHYDRATUJE NA VLASTNÍ KLOUBY: DÁME (KLOUBŮM) INDII! NOVELA ZÁKONA O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ BUDE PODLE MINISTRA VOJTĚCHA REVOLUČNÍ POKROKY V LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY RÝMU VYVOLÁVAJÍ ROZTOČI, PLÍSNĚ I CHLAD

RELAX

ZACHOVEJTE SI ZDRAVÉ VLASY A POKOŽKU I V ZIMĚ KOCOVINA, CO S NÍ? NOVOROČNÍM PŘEDSEVZETÍM ČEŠI NEVĚŘÍ, PŘESTO SI JE DÁVAJÍ SOUTĚŽ O BALENÍ BIO-AKTIVNÍHO INCA COLLAGENU STUDUJ ZDRÁVKU: FARMACEUTICKÝ ASISTENT ČÍM SE ZAHŘÁT V SYCHRAVÝCH DNECH? VSAĎTE NA ZÁZVOR, OBYČEJNOU VODU SE SKOŘICÍ A OBILNINOVÉ KAŠE VĚDĚLI JSTE, ŽE TŘETINA ŽEN KVŮLI MENSTRUACI ZAVRHUJE VÁNOČNÍ VEČÍRKY ČI PLESY? SVĚT TRÁPÍ KLESAJÍCÍ PORODNOST, ČESKO NENÍ VÝJIMKOU APLIKACE ZÁCHRANKA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz