Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



CESTOVÁNÍ JE DNES JEDNODUŠŠÍ, ALE I IMPORT NEMOCÍ



Hlavní období dovolených je tady. Létáme nejen do obvyklých jižních krajin, ale i přímým letem do exotických destinací. A mnohdy si neuvědomujeme rizika, která na nás mohou čekat.

S oteplováním se objevuje nejen ve vzdálených, ale turisticky atraktivních zemích, ale i v jižních oblastech Evropy například obávaná horečka dengue. Je to nejčastější nákaza importovaná do Česka. Ve světě je letos, už teď před hlavní sezonou, ohlášeno na 400 úmrtí.

1,5 milionu nakažených

Vir přenáší infikované samičky komárů (Aedes aegypti a albopyctus), kterým k životu stačí i malá loužička vody. Nemoc se projeví náhle vzniklou vysokou horečkou a silnými bolestmi celého těla, také vyrážkou a při opakovaných nákazách krvácením a šokem. Tento nechtěný suvenýr si můžeme přivést z Afriky, z Floridy, z Thajska, kromě exotických oblastí se lidé nakazili i v Itálii, Francii a ve Španělsku.

Specifická léčba neexistuje

Nejdůležitější prevencí je na prvním místě očkování, a také vhodné oblečení, kvalitní repelent, a v nejohroženějších oblastech moskytiéra a sítě do oken. Pravda je ovšem i to, že komár se někdy dostane i malou škvírkou ve kvalitní moskytiéře nebo na oděvem nezakrytou část těla. Takže nejlepší ochranou opravdu je očkování.

„Vakcína je pro všechny od čtyř let věku, jde o dvě dávky s odstupem tří měsíců," říká doc. MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, specialista na cestovní a tropickou medicínu.

Za co ještě mohou komáři

Čeští cestovatelé si mohou domů přivézt i horečku chikungunya, která má podobné příznaky jako dengue, na kterou za tím u nás, na rozdíl od USA, očkování nemáme.

Co vědět a nezanedbat

Odborníci včetně doc. Maďara opakovaně upozorňují na základní pravidla bezpečného cestování:

„Do rizikových skupin počítáme děti do dvou let, osoby nad 65 let, těhotné a pacienty - se závažnou poruchou imunity nebo silnou alergií a s chronickými nemocemi," vypočítává doc. Maďar, a dodává: „Pro rizikové pacienty je o něco lepší letět charterovým letem z ČR s naší ,dovolenkovou' skupinou osob, než linkami přes velká mezinárodní letiště." 

I respirační infekce se přednášejí na vzdálenost dvou metrů, a tak by mohla hrozit i nákaza černým kašlem, neštovicemi, spalničkami a dalšími nemocemi. To platí i pro dlouhé cesty třeba autobusy.

Dítě není malý dospělý

Doc. Maďar připomíná další důležitou zásadu cestování s dětmi - a přiznejme, že se v poslední době příliš nedodržuje:

„Do šesti měsíců věku by děti vůbec neměly cestovat letadlem, do dvou let ne do exotických oblastí. Dítě není malý dospělý a vyžaduje vyšší stupeň ochrany."

Cesty je třeba zvážit i u starších dětí, dobře je naplánovat a v případě pochybností se obrátit na některá z center cestovní medicíny.

Která očkování se ještě vyplatí?

  • proti virové hepatitidě neboli žloutence typu A (už od roku věku dítěte)
  • proti meningokovým infekcím (hlavně pro mladé, kteří je mají hrazené pojišťovnami)
  • proti černému kašli (hlavně pro těhotné a starší 60 let)
  • proti klíšťové encefalitidě (nad 50 let věku je hrazeno pojišťovnami)
  • proti HPV infekcím (zejména u mladých, od 11 do 15 let je hrazeno pojišťovnami)
  • proti chřipce a covidu (i vpodzimních a zimních měsících)

Zachráníš-li jediného...

Nejen o zážitcích z humanitárních a soukromých cest, ale i o lékařském povolání, o pandemii covidu a o dalších infekčních onemocněních vyšla letos kniha vzpomínek doc. MUDr. Rastislava Maďara v nakladatelství Vyšehrad. 

Procestoval téměř stovku zemí, do těch nejchudších se vrací opakovaně, aby místním lidem pomáhal k lepší budoucnosti.

„Plním si tak svůj dětský sen. Je to dar, za který jsem vděčný," říká Rastislav Maďar, odborník na infekční nemoci a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Navštívil místa, kde předtím nebyl bílý člověk, a získal si důvěru lidí, kteří se běžně s turisty nesetkávají. V rozhovoru s novinářkou Magdou Snížkovou vypráví nejen o nevšedních osudech z krizových oblastí různých koutů světa.

Mgr. Jana Ulíková
Foto: Dagmar Hájková

doc. MUDr. Rastislav Maďar se od roku 2008 podílel na rozvoji celostátní sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier?

Svůj sen o pomoci lidem v chudých zemích světa si plní prostřednictvím mezinárodní humanitární organizace International Humanity, kterou v roce 2004 pomáhal zakládat a dodnes působí v jejím vedení?

Během pandemie covid-19 byl pověřen vedením skupiny pro řízené rozvolňování karanténních opatření? V roce 2022 se stal vedoucím skupiny Epidemiologie a prevence covid-19 v rámci Národního institutu pro zvládání pandemie.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME