ČEŠI PŘI OPALOVÁNÍ STÁLE CHYBUJÍI když se rok co rok dozvídáme o škodlivosti nadměrného slunění a používání ochranných přípravků na opalování se stalo téměř samozřejmostí, Češi se stále dopouští mnoha chyb. Zásadní prohřešky při opalování shrnuje Petra Ročková z BENU lékáren.

 

Nízký faktor, prošlé datum spotřeby a nedostatečné množství

„Sluneční paprsky mají na naši pokožku pozitivní i velmi negativní vliv. Bohužel negativní dopad je velice zásadní a může nám trvale poškodit pokožku. Proto bychom se měli vystavovat slunečnímu záření s největší opatrností a s ohledem na typ pokožky, fototyp a také užívání léků, které mění citlivost pleti při léčbě různých kožních problémů," vysvětluje Petra Ročková, dermoporadkyně z lékáren BENU. Podle jejích zkušeností se bohužel ještě spousta lidí bojí vysokých ochranných faktorů, protože se chtějí opálit. S použitím vyššího ochranného faktoru pokožka sice nezhnědne tak rychle, ale zato se opálíme kvalitně a bez nežádoucího poškození kůže.

Dalším prohřeškem, kterého se Češi podle Petry Ročkové dopouští, je používání přípravků, které jsou otevřené déle, než je doporučeno od výrobce. Kvalita filtrů v ochranném krému či mléce se s časem snižuje a ochranný produkt nemá takovou účinnost. Obecně se také mažeme méně, resp. menším množstvím krému, než je doporučováno.

„Správné množství jsou dva gramy na jeden cm čtvereční kůže. Přibližně jde o 30 ml na jedno použití pro dospělého člověka. Vždy doporučuji nanášet raději větší vrstvu a nechat vstřebat, čímž také apeluji na aplikaci krému v předstihu, a ne až na pláži na plném slunci," dodává Petra Ročková. 


Samotné UVA záření obecně kůži nespálí. Proniká však do hloubky, poškozuje a napíná pojivovou tkáň, což způsobuje předčasné známky stárnutí a tvorbu vrásek.

UVB záření naopak zasahuje vrchní vrstvu pokožky, ve které podporuje tvorbu pigmentu melaninu. Je-li záření příliš silné, pokožka zčervená a stává se citlivou.

Časté a intenzivní záření může narušit schopnost regenerace buněk. V horších případech mohou přispět k chronickému poškození, přednádorovým stavům a kožním karcinomům.1


Chraňte pokožku miminek a malých dětí

Výčet chyb ještě nekončí. Naopak jednou z těch zásadních je vystavení miminek přímému slunci a používání ochranných produktů s nízkým SPF. „Miminka by se neměla na přímé slunce vůbec dostat a děti bychom měli chránit co nejvyšším ochranným filtrem s SPF 50+, protože nemají dostatečně vyvinutou imunitu pokožky a jejich pokožka je velmi citlivá," varuje lékárnice.

Česko vs. cizina

I když některé z nás doma spolehlivě ochrání krém s faktorem 20, neznamená to, že si s ním vystačíme v cizině. „Lokalita, kde se vystavujeme slunci, hraje významnou roli. Obecně lze říct, že například u moře bychom měli používat třikrát silnější ochranu než v Česku. Záleží nejen na vzdálenosti od rovníku a nadmořské výšce, ale i na ročním období," vysvětluje Petra Ročková. Jako příklad uvádí alpské lyžaře, nebo cyklisty.

I voděodolný krém je třeba po koupání aplikovat znovu

Rozšířený mýtus pozorují lékárníci i v kategorii voděodolných produktů. „Jsou tu pro to, aby nám vydržely při plavání či koupání. Když však vyjdeme z vody, je třeba se hned natřít. Žádný produkt na pokožce nevydrží v dostatečném množství po koupeli a utření ručníkem tak, aby nás dostatečně chránil," dodává dermoporadkyně. 

Zdroj: Stratengers s.r.o.

Odkazy:

1. http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/melanomy/ultrafialove-zareni__s536x7248.html

Zpět