V letošním roce připravuje Healthcomm Professional další tematický 2D on-line kongres, tentokrát se obsah akreditovaných sdělení bude týkat speciální péče o naši stárnoucí populaci. Kongres SENIOR bude přístupný online na webu www.healthcomm.cz v období 7. 5. 2025 - 5. 6. 2025. Během 30 dnů máte možnost vystudovat odborné přednášky, dozvědět se více o seniorské křehkosti a přístupech k ní. Garantkou akce bude přednostka Kliniky geriatrie a interní medicíny 1. LF UK a VFN, prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Již v únoru pojedeme paní profesorku navštívit do zrekonstruované Kliniky geriatrie a interní medicíny na pražském Strahově, kde pro kongres SENIOR 2025 natočí svoji přednášku o seniorské křehkosti. Vysvětlí definici seniorské „křehkosti", její diagnostiku, klinický význam a proč se jí zabývat v lékárně.
Na podzim loňského roku otevřela Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) novou Kliniku geriatrie a interní medicíny na Strahově. Tímto počinem zareagovala na potřebu rozšíření a zlepšení péče o zvyšující se počty nemocných seniorů v ČR. Celá rekonstrukce proběhla za rekordních osm měsíců. V objektu na Strahově od roku 1971 fungovalo Dialyzační středisko Interního oddělení Strahov až do konce roku 2021. Nyní se do nových prostor přestěhovali geriatričtí pacienti.
„Touto zásadní investicí za zhruba osmdesát milionů korun jsme v rekordním čase vyřešili hned několik problémů. Zvyšující se potřebu zdravotní péče pro stárnoucí populaci, vyšší komfort pro pacienty v plně bezbariérové budově. Můžeme jim tady poskytnout širší péči, kterou vyžadují jejich zdravotní obtíže," říká ředitel VFN, prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, a dodává: „Jsem rád, že pacienti i zaměstnanci kliniky budou v moderním, špičkově vybaveném a důstojném prostředí, které odpovídá zdravotnictví jednadvacátého století."
Ročně se na lůžkovém oddělení vystřídá až 1000 pacientů
„Naše pracoviště není určeno pro pacienty vyžadující dlouhodobou péči (léčebna dlouhodobě nemocných, LDN), ale provozujeme lůžka akutní geriatrie pro starší pacienty s akutním onemocněním a zhoršením funkčního stavu, pacienty po úrazech či operacích a lůžka včasné rehabilitace pro pacienty po cévních mozkových příhodách a ortopedických výkonech (ortogeriatrie). Při plném provozu projde lůžkovým oddělením 800 až 1000 pacientů ročně," uvádí prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Klinika má kapacitu 66 lůžek v celkem čtyřech stanicích. Přestože zájem o hospitalizace převyšuje možnosti kliniky, v současné době jsou otevřená tři oddělení.
„Rádi bychom co nejdříve otevřeli oddělení s dalšími 18 lůžky," přeje si prof. Topinková.
Vrchní sestra Dana Květoňová, Bc., dodává: „Intenzivně proto poptáváme nejen sestry, ale i další zdravotnický personál. Máme pro ně připravenou řadu benefitů, moderní pracoviště, odpočinkové místnosti s balkony, šatny jsou vybaveny novými sprchovými kouty."
Komfortní zázemí a široké spektrum péče
Rekonstrukce výrazně zvýšila komfort pacientů. Pokoje i chodby mají díky velkým oknům dostatek světla, chodby jsou optimální pro nácvik a trénink chůze i návštěvy rodinných příslušníků. Převážně dvoulůžkové pacientské pokoje jsou vybavené samostatnými balkony, jedna stanice má u pokojů vlastní sociální zařízení, koupelnou a WC. Ke všem lůžkům vede vlastní přívod kyslíku. Personál využívá k převážení nemocných nový velkokapacitní výtah. Toto vybavení zvyšuje bezpečí pacientů, zároveň usnadňuje náročnou práci zdravotníkům.
„Našimi pacienty jsou senioři ve věku 65+, ovšem naprostá většina z nich je starších 80 let," říká prof. Eva Topinková a doplňuje: „Přicházejí k nám především pacienti s interní polymorbiditou, k časné pooperační a rehabilitační péči. Spolupracujeme s řadou klinik VFN."
Často jsou tyto akutní zdravotní potíže komplikované typickými geriatrickými syndromy: demence, podvýživa, poruchy chůze nebo rovnováhy, nepohyblivost, zhoršená soběstačnost, deprese aj. Tito pacienti vyžadují nejen léčebnou, ale i geriatricky zaměřenou ošetřovatelskou, nutriční nebo rehabilitační a neurorehabilitační péči, pomoc sociálních pracovníků při řešení často složité sociální situace.
Na Klinice geriatrie a interní medicíny pracuje multidisciplinární tým terapeutů: lékař, psycholog, logoped, fyzioterapeuti, ergoterapeut, sociální pracovnice a zdravotní sestry. Terapie je cílena na problémy pohybové, psychické (kognitivní i emoční), problémy řeči i polykání. Zaměřují se zde na zlepšení soběstačnosti pacientů a jejich návrat do domácího prostředí a běžných aktivit. Intenzivní spolupráce je třeba s Klinikou rehabilitačního lékařství VFN, kde je možné v indikovaných případech pokračovat v ambulantní rehabilitaci či v docházení do denního stacionáře.
„Pacienti u nás na klinice zůstávají v péči průměrně tři týdny a po stabilizaci zdravotního stavu jsou propuštěni domů s podporou služeb domácí péče a dalších komunitních služeb nebo v případě potřeby do návazné následné péče rehabilitační, LDN nebo na sociální lůžko," upřesňuje primář kliniky, MUDr. Tomáš Richter, Ph.D.
Zdroj: Tiskové oddělení VFN
„Seniorská křehkost je jedna z oblastí, kterou geriatrie přispěla medicíně a nyní se o ní začíná mluvit napříč lékařskými obory," připomíná prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., garantka 2D tematického online kongresu SENIOR - křehký pacient v lékárně, který startuje 7. května 2025.
Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z Česka i ze Slovenska.
Více o kongresu na: https://www.healthcomm.cz/kongres_267_kongres-senior.html
Česko se podruhé umístilo na prvním místě v pilíři Zdraví a bezpečnost Indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavuje Evropa v datech a Česká spořitelna. Stejně jako v předešlém roce se mezi silné stránky Česka řadí velmi silná kyberbezpečnost a dostupná lékařská péče. Posun zaznamenalo Polsko, které od minulého ročníku poskočilo ze čtvrté pozice na druhou příčku. Od minulého roku můžeme pro Česko pozorovat posun o dvě příčky v dostupnosti lékařské péče. Ale umístění ve statistice „naděje na dožití ve zdraví“ není zase tak příznivé - Česko se zde propadlo z 13. na 15. místo, přestože samotná hranice let prožitých ve zdraví v ČR vzrostla (z 61,8 na 62 let). Trend je nadále nepříznivý – Češi tráví zbytečně velkou část života v nemoci. Více na Indexprosperity.cz
Pravidla pro předepisování léčivých přípravků s obsahem psilocybinu v České republice jsou platná od 1. ledna 2026 a jsou stanovena novým nařízením vlády a novelou vyhlášky o předepisování léčiv. Psilocybin budou smět předepisovat pouze psychiatři nebo lékaři s nástavbovou specializací v psychoterapii pro léčbu farmakorezistentní deprese a souvisejících stavů, a to s přísnými limity: 75 mg/měsíc (max. 35 mg/dávka, 3x měsíčně), vždy s minimálně 4-6hodinovým dohledem. Tato úprava zavádí léčebné využití psilocybinu pomocí individuálně připravovaných léčivých přípravků (IPLP) a doplňuje legislativu. Indikace pro užívání je: farmakorezistentní deprese, deprese spojené s onkologickým onemocněním a jiné závažné stavy. Zavádění syntetického psilocybinu se bude řídit doporučenými postupy, které připravila Psychiatrická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
2. prosince proběhne v Bruselu jednání Rady ministrů zdravotnictví EU. Českou republiku bude zastupovat ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Řešit se má mj. nařízení o kritických léčivých přípravcích (CMA). Ministr zdravotnictví podpoří další posun v legislativním procesu s tím, že je nezbytné posílit nástroje k řešení dostupnosti léčiv, strategické investice do evropské výroby, společné evropské nákupy léčiv a jejich pohotovostní zásoby. U farmaceutického balíčku ČR trvá na dodržení dojednaného kompromisu mezi členskými státy tak, aby byly skutečně reflektovány potřeby pacientů a zajištěn dostatek léčiv napříč EU. Řešena bude i revize směrnice o tabákových výrobcích a zahrnutí nikotinových a dalších výrobků, jejímž hlavním cílem by dle Ministerstva zdravotnictví mělo být především snížení atraktivity těchto výrobků a souvisejícího marketingu, zejména pro děti a mladistvé. (MZČR)
Národní linka pro odvykání 800 350 000 spouští od prosince videokonzultace. Reaguje tím na rostoucí poptávku po distančním poradenství. Videohovory přinesou osobnější kontakt odborníků s lidmi, kteří chtějí skoncovat s kouřením či jinou závislostí, i s jejich rodinnými příslušníky a blízkými. Klasické telefonické hovory budou samozřejmě zachovány. Videokonzultace budou v první fázi sloužit především jako úvodní setkání s klientem, během něhož konzultant vyhodnotí situaci, motivaci a potřeby. Na základě tohoto zhodnocení bude další spolupráce pokračovat standardním způsobem. Klient si videokonzultaci rezervuje přes web chciodvykat.cz nebo telefonicky na čísle 800 350 000.