Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



BYLINY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY U SRDEČNÍHO SELHÁNÍ



Tradiční čínská medicína (TČM) Qiliqiangxin (QL) snižuje hospitalizaci pro srdeční selhání a kardiovaskulární úmrtí u pacientů se srdečním selháním a sníženou ejekční frakcí (HFrEF), a to podle nejnovějšího výzkumu prezentovaného na srpnovém zasedání Hot Line na kongresu Evropské kardiologické společnosti.

QL je extrakt tradiční čínské medicíny získaný z 11 druhů bylin (tabulka 1), mezi kterými najdeme ženšen, skořicovník nebo Aconiti Lateralis (česky Oměj, čínsky Fuzi), což je tradiční bylinný lék široce používaný v Číně a dalších asijských zemích k léčbě srdečního selhání, revmatoidní artritidy a různých druhů bolestí.

V pilotní studii QL snížil hladiny N-terminálního pro-B-typu natriuretického peptidu (NT-proBNP) a zlepšil symptomy srdečního selhání u pacientů s HFrEF, když byl přidán k zavedené léčbě srdečního selhání. Preklinické studie také ukázaly, že QL má příznivé účinky na zmírnění fibrózy myokardu a srdeční remodelaci. 

Studie QUEST hodnotila klinickou účinnost a bezpečnost QL na závažné výsledky srdečního selhání u pacientů s HFrEF. Zkouška byla provedena ve 133 nemocnicích v pevninské Číně a Hong Kong SAR v Číně. Do studie byli zařazeni dospělí pacienti s HFrEF s ejekční frakcí levé komory 40 % nebo nižší a NT-proBNP 450 pg/ml nebo vyšší, kteří byli na stabilním standardním základním léčebném režimu po dobu alespoň dvou týdnů před zařazením. Pacienti byli randomizováni způsobem 1:1, aby dostávali qiliqiangxin (čtyři tobolky, třikrát denně) nebo placebo vedle standardních léků na chronické srdeční selhání. Primárním cílovým parametrem byla rehospitalizace pro zhoršení srdečního selhání nebo kardiovaskulární úmrtí.

Do analýzy bylo zahrnuto celkem 3 110 pacientů, z nichž 1 555 bylo randomizováno na qiliqiangxin a 1 555 na placebo. Průměrný věk byl 62 let a 72,1 % tvořili muži. Na začátku byla průměrná ejekční frakce levé komory 32 % a medián NT-proBNP byl 1730,80 pg/ml.

Během střední doby sledování 18,3 měsíce se primární cílový ukazatel objevil u 389 pacientů (25,02 %) ve skupině s qiliqiangxinem a u 467 pacientů (30,03 %) ve skupině s placebem. Tento účinek souvisel jak s nižším rizikem rehospitalizace pro zhoršení srdečního selhání, tak kardiovaskulární smrtí ve skupině qiliqiangxin. Účinek qiliqiangxinu na primární výsledek byl obecně konzistentní napříč předem specifikovanými podskupinami včetně podskupin definovaných podle věku a hladiny NT-proBNP au pacientů s nebo bez inhibitorů angiotenzinového receptoru/neprilysinu (ARNI).

Analýza bezpečnostních koncových bodů neprokázala žádný významný rozdíl v mortalitě ze všech příčin, která se vyskytla u 221 pacientů (14,21 %) ve skupině s qiliqiangxinem a 262 pacientů (16,85 %) ve skupině s placebem (HR, 0,84; 95% CI, 0,70 až 1,01 p=0,058). Kapsle Qiliqiangxin byly dobře snášeny, mezi těmito dvěma skupinami nebyly žádné velké rozdíly v nežádoucích účincích včetně gastrointestinálních příznaků, zhoršení funkce ledvin a zvýšení jaterních enzymů.

Hlavní výzkumný pracovník, profesor Xinli Li z First Affiliated Hospital of Nanjing Medical University, Nanjing, China, řekl: „Pokud je nám známo, toto byla první randomizovaná, dvojitě zaslepená kontrolovaná studie tradiční čínské medicíny pro léčbu chronického srdečního selhání. Naše zjištění prokazují významný klinický přínos qiliqiangxinu u pacientů s HFrEF, což podporuje použití qiliqiangxinu jako doplňkové terapie k léčbě srdečního selhání."

Studie a reference:
1. Yao W, Cheang I, Liao S, a kol . Protokol studie pro randomizovanou kontrolovanou studii: Qiliqiangxin u srdečního selhání: hodnocení snížení morTality (QUEST). BMC doplněk Med Ther . 2020;20:38.
2. Li X, Zhang J, Huang J a kol . Multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, paralelní skupina, placebem kontrolovaná studie účinků tobolek qili qiangxin u pacientů s chronickým srdečním selháním. J Am Coll Cardiol . 2013;62:1065-1072.
3. Li F, Wang J, Song Y a kol . Qiliqiangxin zmírňuje apoptózu CMEC indukovanou Ang II snížením autofagie prostřednictvím osy ErbB2-AKT-FoxO3a. Life Sci . 2021;273:119239.
4. Gao RR, Wu XD, Jiang HM a kol . Tradiční čínská medicína qiliqiangxin zmírňuje fenylefrinem indukovanou srdeční hypertrofii prostřednictvím upregulace PPARy a PGC-1α. Ann Transl Med . 2018;6:153.
5. Sun X, Chen G, Xie Y, a kol . Qiliqiangxin zlepšuje srdeční funkci a zmírňuje remodelaci srdce u potkanů se srdečním selháním vyvolaným doxorubicinem. Pharm Biol . 2020;58:417-426.
6. Lu Y, Xiang M, Xin L, a kol . Qiliqiangxin moduluje střevní mikroflóru a inflammasom NLRP3, aby chránil před remodelací komor při srdečním selhání. Front Pharmacol . 2022;13:905424.

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY