Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



BUĎTE HRDÁ NA SVÉ VLASY, BUĎTE HRDÁ NA SEBE!



Všichni toužíme po krásných, zdravých a hustých kadeřích. Bohužel ne každému je dáno mít celý život nádherné vlasy a v okamžiku, kdy začínají řídnout, hledáme účinné řešení. Náš problém ovšem není neřešitelný. Existuje řada možností, jak úbytek vlasového porostu minimálně zpomalit.

Velký vliv na to, jak rychle a v jaké kvalitě nám vlasy porostou, má především genetická výbava. Jinými slovy, podívejte se na své rodiče a budete mít přibližnou představu o tom, jak pevné a husté vlasy máte dány do vínku. Na průměrné zdravě porostlé hlavě bychom našli 100 000 vlasů, přičemž z jednoho vlasového folikulu mohou vznikat i dva nebo tři vlasy najednou. Vlasová struktura dokáže poporůst o 0,3 až 0,4 mm za den, to znamená, že za měsíc se nám kadeře prodlouží přibližně o 1 cm.

Aktivní fáze trvá zhruba tři roky, pak se růst zastaví a nastává na tři měsíce klidový režim. Poté vlas vypadne a měl by být nahrazen novým. Moderní lékařský výzkum se proto snaží prodloužit jak aktivní fázi růstu, tak klidový stav, aby vlas co nejdéle zůstal na svém místě.

Kdy nastávají potíže?

Padání vlasů neboli alopecie trápí obě pohlaví. Pokud vás za den „opustí" 30 až 50 vlasů, je to zcela normální stav, kvůli kterému se není třeba znepokojovat. Jakmile z kartáče vybíráme více než 100 vlasů za den, je na místě neodkladně zkonzultovat s odborníkem, v čem tkví problém úbytku vlasového porostu. Vypravit se lze za kožním lékařem (dermatologem) nebo specialistou na vlasy - trichologem. Odborník by měl nejprve zjistit celkovou anamnézu. Vyptá se vás na zdravotní stav i každodenní návyky. Kvalitu vlasů může ovlivnit například životospráva či užívané léky. Zjišťuje rovněž, zda se problém objevil náhle, nebo postupně. Zkoumá, které oblasti a v jakém rozsahu jsou zasaženy. Následně by měl pacienta odeslat na odběr krve, kde se sleduje jak krevní obraz, tak hladina minerálů a hormonů. Pomoci může rovněž mikroskopická analýza samotného vlasu - tzv.  trichogram. Teprve po důkladném rozboru je schopen stanovit diagnózu a vhodnou léčbu.

Pokud vás trápí zvýšené padání nebo postupné řídnutí vlasů, doporučuji konzultovat problém s odborníkem, ať už s dermatologem nebo lékárníkem. Ten je totiž schopen lépe identifikovat příčinu a navrhnout pak řešení. Nedoporučuji kupovat bez rozmyslu první přípravek, o kterém jste jen něco zaslechli," říká uznávaná dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Hledá se viník

Příčin řídnutí a padání vlasů existuje celá řada:

  • Na vině může být například nevyvážený jídelníček, v němž chybí důležité minerály (především selen azinek) a vitaminy (kyselina listová a vitamin H neboli biotin). S alopecií často bojují vegetariáni nebo lidé, kteří se kvůli štíhlé linii dávají na drastické diety a hladovky.
  • Neméně důležitým faktorem, který se může odrazit na kondici vlasů, je únava a stres. Kdo se stále za něčím honí, oslabuje organismus, a to se mnohdy projeví i na stavu vlasů.
  • V úvahu je třeba vzít také kvalitu vlasové péče a používání stylingu. Stahování do culíku, nevhodné kosmetické přípravky nebo časté změny odstínu nedělají kadeřím vůbec dobře.
  • Častou příčinou vypadávání vlasů bývá hormonální dysbalance (například v těhotenství, po porodu nebo v klimakteriu).
  • Nejrozšířenějším typem alopecie je androgenní alopecie, která postihuje jak muže, tak i ženy. Způsobuje ji zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů, jmenovitě testosteronu, který v buněčné struktuře vlasového folikulu spouští procesy vedoucí ke ztrátě vlasu a odumření vlasové cibulky. U mužů se androgenní alopecie může ohlásit už v období dospívání. Kolem 30. roku postihuje třetinu mužů a v kategorii padesátníků se týká rovné poloviny pánů. Ženy se s touto chorobou setkávají především v období přechodu a sužuje až 40 % z nich. Zatímco u pánů se projevuje totální ztrátou vlasového porostu především v oblasti temene, ženy se potýkají spíš s rovnoměrným prořídnutím kštice.

Řešení je na dosah

Jakmile je odhalena příčina potíží, může lékař navrhnout další postup při léčbě. V úvahu přichází hned několik možností podle závažnosti a příčiny vypadávání vlasů, při čemž jednotlivé druhy terapií se mohou navzájem doplňovat. V každém případě se úspěšná terapie neobejde bez správné životosprávy, kam patří vyvážený jídelníček bohatý na minerály (zinek, selen, křemík) a hlavně na kyselinu listovou (obsahuje ji špenát či brokolice) a vitamin H neboli biotin (najdete ho v mase, máslu, vejcích). V případě nedostatku některé z nezbytných látek ji lze užívat rovněž ve formě potravinových doplňků nebo léčivých přípravků. Lékař vám může doporučit medikamenty podporující růst vlasů, z nichž některé jsou volně prodejné, ale některé jsou k dostání pouze na předpis.

K poměrně mladým metodám se řadí mezoterapie, kdy se pomocí injekční stříhačky do střední vrstvy pokožky hlavy vpravují minerály, stopové prvky, peptidy a růstové faktory pro výživu a posílení vlasové struktury.

Transplantace vlasů - pokud již člověk o vlasy v určitých partiích hlavy přijde, existuje možnost transplantace. Jedná se o operační zákrok, jehož podstatou je odebrání vlastních vlasových štěpů a přesazení na holé místo na hlavě, například do koutů nebo na „kolečko" na temeni hlavy. Tento zákrok provádí například různé kliniky estetické medicíny na základě posouzení stavu konkrétního pacienta.


firemní prezentace

Účinné řešení nabízí nový přípravek Revalid® Regrowth Serum

Aktivátor růstu vlasů s klinicky prověřenou a oceněnou aktivní složkou Redensyl®

Základem aktivní složky Redensyl® jsou patentované molekuly získané ze dřeva modřínu evropského a listů čajovníku čínského (zeleného čaje), které stimulují kmenové buňky vlasu a podporují metabolismus fibroblastů. Redensyl® omezuje vypadávání vlasů, zvyšuje hustotu vlasů a stimuluje jejich růst. Revitalizační účinky Redensylu® doplňuje pelyňkový extrakt získaný z bylin rostoucích ve Švýcarských Alpách. Přípravek obsahuje také aminokyseliny a panthenol. Tyto složky receptury hydratují suché vlasy a pokožku hlavy.

Navíc je Revalid® Regrowth Serum zcela bez parabenů, silikonů a sulfátů a bude tak vyhovovat i požadavkům lidí, kteří upřednostňují přírodní kosmetiku.

Klinická studie* prokázala u uživatelů až 8% zvýšení hustoty vlasů, což odpovídá až 28 200 nových vlasů po 3 měsících používání. Revalid® Regrowth Serum proto nabízí alternativu transplantace vlasů. Po pouhých 84 dnech pravidelné aplikace byla většina účastníků studie (71 %) s účinky Redensylu® spokojena a projevila ochotu si nový produkt zakoupit.

* Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie prováděná pod dohledem dermatologů. Průměrný výsledek studie: 10 200 nových vlasů po 84 dnech každodenního užívání.

Nový přípravek Revalid® Regrowth Serum skvěle doplňuje stávající řadu Revalid® Swiss Hair Care System, kterou tvoří léčivý přípravek v podobě tobolek k vnitřnímu užití a rozsáhlá řada vlasové kosmetiky k vnější aplikaci.

Revalid® Regrowth Serum se aplikuje na postižené části vlasové pokožky a zlehka se vmasíruje.

Neoplachuje se.

Orientační cena v lékárně je 699 Kč.

Řada Revalid® v sobě dlouhodobě kombinuje švýcarskou kvalitu, účinnost a dermatologicky prověřenou snášenlivost - to vše pro vaše zářící a zdravé vlasy!

Bližší informace získáte v lékárně nebo na stránkách www.revalid.cz


Podívat se můžete i na video ZDE 


 

ZAPOJTE SE DO NAŠÍ ANKETY!
Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie