Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



BEZPEČNĚ V PŘÍRODĚ I VE MĚSTĚ



Kdo dnes nemá kolo? Prakticky všichni je máme, a ti starší nebo pohodlnější z nás si pořizují elektrokolo. Ale možná nám chybí správné informace o tom, jak s nimi nejlépe, a především bezpečně zacházet.

Ono jde o zdraví, a někdy i o život. Podle Policie ČR loni došlo ke 24 smrtelným nehodám, za které nesou vinu cyklisti, z toho osm jelo na elektrokole. Celkem bylo evidováno 4315 nehod na kolech a z toho 541 případů na elektrokolech.

I vyšší věk hraje roli

Statistiky uvádějí, že na běžném kole bylo šest procent cyklistů zraněno těžce. Na elektrokole to bylo víc - 10 procent, a v téměř třetině případů hrál roli alkohol, což je podstatně víc než na normálních kolech. Na těchto moderních také častěji dochází ke zraněním cyklistů vyššího věku, za poslední dva roky až o desítky procent. A k výčtu negativ patří i připomínka, že asi polovina cyklistů stále nenosí přilbu.

Než vyrazíme na výlet

Kdo už se naučil své elektrokolo dobře ovládat, tak už ví, co někteří zájemci o nákup netuší. E-kolo umí vyvinout značnou rychlost, je těžší než běžné kolo, a tak si jízdu na něm je třeba „osahat" a věnovat nějaký čas tréninku. Některé z nejmodernějších typů mají ABS systém (automobilisté znají), který při nenadálém brzdění nezablokuje kola, nedojde ke smyku, brzdná síla se rozloží i na zadní kola - a šikovný cyklista nespadne na hlavu přes řídítka. Funguje to i na štěrku i na mokrém nebo zledovatělém povrchu.

Na kole do práce

Řada poučených - sportovců, ekologů a naštvaných řidičů aut v kolonách - se rozhodla jezdit na kole do práce. Výhody není nutné popisovat, je jen třeba doufat v ohleduplnost okolí, rostoucí počet cyklostezek a dobrou schopnost ovládat svůj bicykl. Pravda je, že žádná skvělá technika neochrání cyklistu před jím samotným.

Bezpečnost i pro pěší

V Desateru jízdy po „polňačkách" a lesních cestách najdete mnoho zajímavého.

Například bod č. 1 - dejte přednost pěším, je moc poučný. Je tam uvedeno: „...když v lese potkáte chodce, přibrzděte a zpomalte, bude vás to stát jednu nebo dvě vteřiny. O nic nepřijdete. Pozdravte a dělejte dobré jméno nejen sobě, ale všem elektrocyklistům. Když se blížíte zezadu, dejte jim o sobě vědět, protože díky e-biku stoupáte hodně rychle, a nechcete je vystrašit, že ne?" Tak za to se všichni pěší hodně přimlouváme.

Z dalších bodů vybíráme například - ...jezděte jen tam, kam smíte, nebo myslete na sjezd.

Víme o případu v Itálii, kdy se nadšení senioři dostali s kolem hodně nahoru a pak se nemohli dostat dolů. Zachránil je vrtulník.

Kola ve městě

Tady je prvním pravidlem respekt ke „slabším", to znamená respekt silnějšího na silném kole ke slabším, třeba k dětem, které mohou nečekaně vyběhnout ze své trasy, k pejskařům, k maminkám s kočárky.

Cyklista je řidič! Musí znát pravidla silničního provozu, předvídat, ukazovat směr odbočení a když je to možné, snažit se o oční kontakt. Prostě jako v autě.

Nejezděte dva vedle sebe, nekličkujte, u elektrokol myslete na delší brzdnou dráhu díky vyšší hmotnosti kola, chraňte si hlavu helmou a oči brýlemi, mouchy a vosy už vyrazily na výlety.

Na chodník ne

A zase jedno pravidlo, které chceme zdůraznit - zapomeňte na chodníky. Jakkoli lákavé to někdy je, (elektro)kolo na chodník nepatří. Jednak to zakazují předpisy, jednak je to opravdu nebezpečné: "Chodník je místo pro lidi, kteří se pohybují pomalu, nepředvídatelně a často i s dětmi. Pokud už na něj musíte, sesedněte a veďte je."

Více dalších pravidel najdete na www.ebikebezpecne.cz

Při koupi nového kola si prohlédněte e-shopy a vybírejte, ale nákup raději podnikněte v kamenné prodejně. Jsou tam cyklonadšenci, kteří vám poradí se správným stylem jízdy, s údržbou kola i baterie i s kontakty na servisy - aspoň jednou ročně.

Policie ČR spolu s Bosch eBike Systems pořádá akce pro veřejnost s cílem naučit uživatele kol jezdit bezpečněji. Zájemci si mohou vyzkoušet moderní kola a otestovat nové bezpečnostní prvky, které umějí předcházet pádům.

Přijít můžete na Výstaviště Praha k Maroldově panoramatu:

8. 6. od 13 do 19 hod.

17. 6. od 18 do 20 hod.

26. 8. od 14 do 18 hod.

24. 9. od 10 do 14 hod.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.

MIMOŘÁDNÁ AKTIVITA KLÍŠŤAT

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.

ZAMÍŘÍTE MEZI PLOTY?

Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/

ŠÍŘÍ SE ŽLOUTENKA TYPU A

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

DOPORUČUJEME