ATOPICKÝ EKZÉM: HLEDEJME SPRÁVNÉ INFORMACEAtopický ekzém je zánětlivé onemocnění pokožky, obvykle s intenzivním svěděním postižené oblasti. Nedá se úplně vyléčit, ale dá se s ním žít. Postižení se to musejí naučit. Pomůže jim nový e-learningový projekt.

Patří k nejčastějším kožním potížím. Genetika tu hraje svou významnou roli; pokud atopický ekzém mají oba rodiče, je tu více než osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že děti budou stejně postiženy. Jestliže trpí ekzémem jeden z rodičů, riziko pro dítě je více než padesátiprocentní.

Souvislost nejen s geny

Atopie souvisí nejen s geny, ale i s vnějšími vlivy - s negativními změnami životního prostředí, s alergeny, se znečištěným ovzduším, s prachem a agresivními pyly, a také se stresem. Záleží i na výběru profese a na koníčcích. Všechny negativní vlivy se u ohrožených jedinců sčítají. Atopický ekzém v dospělosti obvykle mizí, ale ne vždy. Atopici mají větší riziko vzniku senné rýmy, astmatu i některých dalších nemocí.


Klasické příznaky:

Suchá svědící pokožka, olupování kůže, puchýřky na dlaních nebo i na ploskách nohou, prasklinky za ušima, postižení pokožky ve vlasaté části hlavy.


Informace od odborníků

Garantem projektu pro pacienty s atopickým ekzémem i jejich rodiny je prof. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Praha a předseda České dermatologické společnosti. Mezi další odborníky patří specialisté s dlouhodobou praxí v oboru, například prim. MUDr. Štěpánka Čapková, MUDr. Radek Litvik a MUDr. Nina Benáková, Ph.D., členka stejné společnosti, která k tomu říká: „Pacienti - ať už s akutní, nebo chronickou formou nemoci - mají k dispozici různé možnosti a medikamenty, které by měli správně používat. Strategie léčby je stejně důležitá jako volba léku," zdůrazňuje. „Když pacient pochopí podstatu onemocnění, nechá se provázet fázemi léčby a spolupracuje." 

"Náš edukační projekt pro ty, kteří trpí atopickým ekzémem, sdružuje špičkové odborníky, kteří se v dermatologii pohybují řadu let a shromažďují pro své pacienty nejnovější poznatky o nemoci", říká prof. Arenberger.  

Všichni si dnes hledají vědomosti na internetu, kde je spousta nepravdivých a zavádějících informací. Ty správné, aspoň pokud se týká atopického ekzému, najdou na www.atopikonline.cz. Registrace je zdarma. Cílem projektu je poskytnout kvalitní, aktualizované, utříděné a odborně garantované informace, upozorňovat na polopravdy, nepravdy a mýty. 

Co tu najdete?

Základní obecné informace o atopickém ekzému včetně důležité funkce kožní bariéry a významu emoliencií v léčbě.

Pacienti tu objeví i příklady správné péče prezentované na konkrétních životních situacích jako je například těhotenství, sportovní aktivita, používání dekorativní kosmetiky atp. Naučí se správně aplikovat nejen masťové základy, ale i kortikoidy, o kterých stále existuje mnoho mýtů. 

Realita současné doby.

Tiskové konference sledujeme online, třeba na mobilu. Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Praha a předseda České dermatologické společnosti představuje prostřednictvím displeje mobilních aparátů novinářům nový portál pro atopiky https://www.atopikonline.cz/.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz