5 DŮVODŮ, PROČ V LÉTĚ VYRAZIT DO SAUNYVyšší letní teploty lákají spíš na koupaliště nebo na zmrzlinu než do vyhřáté sauny. Komu by se chtělo do ještě většího horka? I když se to může zdát neuvěřitelné, je sauna přes léto důležitá a může pomoci nejen s lepším zvládáním veder a budováním imunity. Prospěšná je ale i z jiných hledisek. Ne nadarmo je mezi severskými národy, u nichž má saunování dlouhou tradici, léto tím nejdůležitějším saunovacím obdobím. Zbývá nám totiž jen pár měsíců, kdy tělo nebudou oslabovat výkyvy počasí a další vlivy, a můžeme si připravit imunitu na nadcházející měsíce. 

Přinášíme vám pět tipů, proč byste se v létě měli do sauny vydat.

1. Letní horka vás nezaskočí

Ve zvládání letních teplot, které se mnohdy drží nad hranicí 30 °C, má saunování nezastupitelnou funkci. Přispívá totiž k automatické termoregulaci těla, které pak lépe zvládá nejen vysoké teploty, ale také jejich náhlé změny při přechodu mezi venkovními a klimatizovanými prostory. Odborníci doporučují, aby rozdíl mezi klimatizovanou místností a venkovním prostorem byl maximálně 5 °C, ale hlavně při vysokých venkovních teplotách tento rozsah dodrží málokdo. Teplotní rozdíly bývají důvodem letní rýmy, angíny, zánětů dutin a podobně. Klimatizace také často neprocházejí pravidelným čištěním a stávají se podhoubím pro různé plísně, bakterie a roztoče, které mohou kromě nemocí rozbouřit i alergie. Pravidelné saunování vám pomůže zvládnout letní horka, navíc přispívá také k omezení pocení těla a odbourává pocit únavy a nevolnosti z veder.

2. Lepší psychická pohoda

Doba je rychlejší a třeba díky chytrým telefonům pracujeme prakticky neustále. Mnohdy ani netušíme, co je spouštěčem stresu v našem životě. Ke zklidnění těla i mysli přispívá právě sauna. Ke zklidnění a pohodě v sauně přispívají i aromaterapie, bylinkové sauny a vůně, které dokážou celou mysl kompletně zrelaxovat. Ne nadarmo bylo již potřetí za sebou podle žebříčku, který sestavuje OSN, vyhlášeno Finsko nejšťastnější zemí světa. 

„Při saunování se, stejně jako při sportu, do těla uvolňují i endorfiny, tzv. hormony štěstí, které se projevují jako návaly euforie. Pravidelné návštěvy sauny mají na psychiku dlouhodobý účinek, stavy blaženosti tak člověku vydrží déle a sauna nám pomůže k celkově lepší psychické odolnosti i pohodě. Odborné studie navíc dokázaly pozitivní vliv sauny na léčbu depresí a jiných nervových onemocnění," říká Jan Kovárník, saunový expert a trenér saunérů ze společnosti Saunia.

3. Hubneme do plavek

Pokud se snažíte hubnout, neměli byste zapomínat na saunu. U třicetiminutového pobytu v sauně se zapotíte stejně jako při běhu na tři kilometry. Díky ohřátí těla dochází k rozpouštění tuku a pocení zase spustí proces ochlazování těla, který urychluje spalování. Saunováním se navíc zbavíte toxinů, které bývají příčinou tuku v podkoží. V neposlední řadě pak sauna posiluje metabolismus, který je pro hubnutí rovněž klíčový.

4. Lepší sportovní výkony bez zranění 

S létem se lidé pouštějí do sportovních aktivit, kterým se ovšem věnují právě jen v této části roku: cyklistika, brusle, plavání, turistika aj. Po takových aktivitách je dobré zařadit saunu. Snížíte šanci na zranění, protože sauna působí skvěle při regeneraci svalstva, šlach a kloubů.

„Saunování pomáhá i při samotném tréninku, protože se při něm zvyšuje a uvolňuje růstový hormon, který je potřebný k celkové vitalitě a dobrým sportovním výkonům. Má totiž příznivý vliv na mikrotraumata šlach, svalů, kloubů, což vede ke snížení svalového napětí a tím i k prohloubené relaxace a k následnému rychlejšímu vzpamatování se po tréninku. Začátečníkům může prospět při pozitivním ovlivnění funkčních poruch, jako je například snížená imunita, nebo jako pasivní forma tréninku. Sauna totiž působí jako mírný kondiční trénink a tělo v horkém prostředí zažívá zátěž jako při sportu v narušeném životním rytmu, a následkem je vliv na zlepšení fyzické kondice. Nepomůže vám, abyste uběhli maraton, ale při pravidelných celoročních návštěvách sauny, se už nebudete zadýchávat při cestě do schodů a určitě se bude celkově cítit lépe fyzicky i psychicky," říká Naďa Koštovalová, bývalá atletická reprezentantka, nyní kondiční a osobní fitness trenérka.

5. Zlepšuje celkové zdraví

Kromě toho, že vám sauna pomůže se zvládáním letních veder, hubnutím, sportováním a celkovou pohodou, má ještě jeden, možná důležitější efekt. Pravidelné návštěvy sauny totiž podporují celkovou imunitu těla a pomáhají při léčbě a prevenci některých respiračních onemocněních. Pro kýžený efekt je ale saunu potřeba navštěvovat pravidelně a hlavně dlouhodobě, protože i takové posílení imunity nějakou dobu trvá. Dle studie Britské lékařské asociace pravidelné návštěvy sauny jednou týdně snižují riziko virových onemocnění o 30 % a v případě dvou až tří návštěv týdně se riziko onemocnění sníží až o 65 %. Nemoci se o nás pokoušejí celý rok. Nečekejte proto s posilováním imunity až na podzim. Udělejte něco pro své zdraví teď - začněte se saunováním.

Zdroj: FYI Prague

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz