Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



5 DŮVODŮ, PROČ V LÉTĚ VYRAZIT DO SAUNY



Vyšší letní teploty lákají spíš na koupaliště nebo na zmrzlinu než do vyhřáté sauny. Komu by se chtělo do ještě většího horka? I když se to může zdát neuvěřitelné, je sauna přes léto důležitá a může pomoci nejen s lepším zvládáním veder a budováním imunity. Prospěšná je ale i z jiných hledisek. Ne nadarmo je mezi severskými národy, u nichž má saunování dlouhou tradici, léto tím nejdůležitějším saunovacím obdobím. Zbývá nám totiž jen pár měsíců, kdy tělo nebudou oslabovat výkyvy počasí a další vlivy, a můžeme si připravit imunitu na nadcházející měsíce. 

Přinášíme vám pět tipů, proč byste se v létě měli do sauny vydat.

1. Letní horka vás nezaskočí

Ve zvládání letních teplot, které se mnohdy drží nad hranicí 30 °C, má saunování nezastupitelnou funkci. Přispívá totiž k automatické termoregulaci těla, které pak lépe zvládá nejen vysoké teploty, ale také jejich náhlé změny při přechodu mezi venkovními a klimatizovanými prostory. Odborníci doporučují, aby rozdíl mezi klimatizovanou místností a venkovním prostorem byl maximálně 5 °C, ale hlavně při vysokých venkovních teplotách tento rozsah dodrží málokdo. Teplotní rozdíly bývají důvodem letní rýmy, angíny, zánětů dutin a podobně. Klimatizace také často neprocházejí pravidelným čištěním a stávají se podhoubím pro různé plísně, bakterie a roztoče, které mohou kromě nemocí rozbouřit i alergie. Pravidelné saunování vám pomůže zvládnout letní horka, navíc přispívá také k omezení pocení těla a odbourává pocit únavy a nevolnosti z veder.

2. Lepší psychická pohoda

Doba je rychlejší a třeba díky chytrým telefonům pracujeme prakticky neustále. Mnohdy ani netušíme, co je spouštěčem stresu v našem životě. Ke zklidnění těla i mysli přispívá právě sauna. Ke zklidnění a pohodě v sauně přispívají i aromaterapie, bylinkové sauny a vůně, které dokážou celou mysl kompletně zrelaxovat. Ne nadarmo bylo již potřetí za sebou podle žebříčku, který sestavuje OSN, vyhlášeno Finsko nejšťastnější zemí světa. 

„Při saunování se, stejně jako při sportu, do těla uvolňují i endorfiny, tzv. hormony štěstí, které se projevují jako návaly euforie. Pravidelné návštěvy sauny mají na psychiku dlouhodobý účinek, stavy blaženosti tak člověku vydrží déle a sauna nám pomůže k celkově lepší psychické odolnosti i pohodě. Odborné studie navíc dokázaly pozitivní vliv sauny na léčbu depresí a jiných nervových onemocnění," říká Jan Kovárník, saunový expert a trenér saunérů ze společnosti Saunia.

3. Hubneme do plavek

Pokud se snažíte hubnout, neměli byste zapomínat na saunu. U třicetiminutového pobytu v sauně se zapotíte stejně jako při běhu na tři kilometry. Díky ohřátí těla dochází k rozpouštění tuku a pocení zase spustí proces ochlazování těla, který urychluje spalování. Saunováním se navíc zbavíte toxinů, které bývají příčinou tuku v podkoží. V neposlední řadě pak sauna posiluje metabolismus, který je pro hubnutí rovněž klíčový.

4. Lepší sportovní výkony bez zranění 

S létem se lidé pouštějí do sportovních aktivit, kterým se ovšem věnují právě jen v této části roku: cyklistika, brusle, plavání, turistika aj. Po takových aktivitách je dobré zařadit saunu. Snížíte šanci na zranění, protože sauna působí skvěle při regeneraci svalstva, šlach a kloubů.

„Saunování pomáhá i při samotném tréninku, protože se při něm zvyšuje a uvolňuje růstový hormon, který je potřebný k celkové vitalitě a dobrým sportovním výkonům. Má totiž příznivý vliv na mikrotraumata šlach, svalů, kloubů, což vede ke snížení svalového napětí a tím i k prohloubené relaxace a k následnému rychlejšímu vzpamatování se po tréninku. Začátečníkům může prospět při pozitivním ovlivnění funkčních poruch, jako je například snížená imunita, nebo jako pasivní forma tréninku. Sauna totiž působí jako mírný kondiční trénink a tělo v horkém prostředí zažívá zátěž jako při sportu v narušeném životním rytmu, a následkem je vliv na zlepšení fyzické kondice. Nepomůže vám, abyste uběhli maraton, ale při pravidelných celoročních návštěvách sauny, se už nebudete zadýchávat při cestě do schodů a určitě se bude celkově cítit lépe fyzicky i psychicky," říká Naďa Koštovalová, bývalá atletická reprezentantka, nyní kondiční a osobní fitness trenérka.

5. Zlepšuje celkové zdraví

Kromě toho, že vám sauna pomůže se zvládáním letních veder, hubnutím, sportováním a celkovou pohodou, má ještě jeden, možná důležitější efekt. Pravidelné návštěvy sauny totiž podporují celkovou imunitu těla a pomáhají při léčbě a prevenci některých respiračních onemocněních. Pro kýžený efekt je ale saunu potřeba navštěvovat pravidelně a hlavně dlouhodobě, protože i takové posílení imunity nějakou dobu trvá. Dle studie Britské lékařské asociace pravidelné návštěvy sauny jednou týdně snižují riziko virových onemocnění o 30 % a v případě dvou až tří návštěv týdně se riziko onemocnění sníží až o 65 %. Nemoci se o nás pokoušejí celý rok. Nečekejte proto s posilováním imunity až na podzim. Udělejte něco pro své zdraví teď - začněte se saunováním.

Zdroj: FYI Prague

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie