Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



3D LETNÍ LÉKÁRNIČKA 2025



Proč tolik lidí napadne během pobytu na pláži postavit si hrad z písku?

Pro řadu z nich, zejména pro děti, je stavění hradů z písku prostě zábava. Aktivita, která umožňuje popustit uzdu fantazii a užít si čas strávený na pláži. Písek je všude kolem snadno dostupný a je to tvárný materiál.

Navíc je proces stavění hradů z písku velmi uklidňující, až meditativní. Písek a malé hrabičky, které se často používají v takzvaných zenových zahradách, jsou velmi úzce spjaty s relaxací a meditací. Vytváření vzorů v písku pomocí hrabiček je klíčovou součástí meditace. No a opakované, rytmické pohyby při hrabání pomáhají zklidnit mysl a soustředit se na přítomný okamžik.

Pro některé je to výzva - pokusit se postavit co nejvyšší, nejpevnější nebo nejsložitější hrad. Existují dokonce soutěže ve stavění hradů z písku, které přitahují i profesionální sochaře.

Hrady z písku jsou pomíjivé. Vědomí, že je moře nakonec odplaví, dodává jejich tvorbě zvláštní kouzlo a připomíná nám pomíjivost všeho.

Zapojte se do naší 3D Letní lékárničky, kde najdete vše, co bylo výše zvýrazněno. Bavte se, soutěžte, a to vše v čase jednoho měsíce. Pak naši soutěž „odnese čas" a vy se můžete při správných odpovědích těšit na možnost výhry. Další soutěž v podobném duchu bude na Magazínu zase až v září 2025.

Pod 10 hrady najdete zajímavé informace, které si dobře zapamatujte, abyste uspěli v TESTU! Pro 10 z vás máme za správné vyplnění testu připravené dárky v podobě e-poukázek, knížek a kosmetických produktů. Soutěžíme až do konce června!

Nákup, losování a rozesílka cen jsou plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.
Účastí v soutěžích na Magazínu souhlasíte s pravidly.

....................................................

VSTUPTE DO SOUTĚŽE ZDE

....................................................

Zpět

V LISTOPADU DO BRATISLAVY

Srdečně zveme lékárníky, farmaceutické asistenty a ostatní nelékařské profese z oboru zdravotnictví, z celé ČR i SK, na poslední on-line kongres z dílny Healthcomm Professional. V kulise Slovenska – sousední země s krásnou přírodou a s námi propojenou farmaceutickou historií se účastníci budou moci ponořit do virtuálního 3D prostředí a objevovat odborný i doprovodný program inspirovaný slovenskou farmaceutickou tradicí. Studujte tam, kde se moderní technologie potkává s kvalitním odborným obsahem. Kongres Bratislava startuje 12. listopadu a poběží do 11. prosince 2025. Odborný obsah on-line kongresu je akreditován na 30 dní u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Registrujte se jednoduše prostřednictvím tlačítka „Přihlášení“ na webu www.healthcomm.cz a s využitím kódu PHAR25SL získejte vstup zdarma. Registrovat se můžete také přes banner na Magazínu.

ŽLOUTENKA TO NEVZDÁVÁ

V souvislosti se zvýšeným výskytem virové hepatitidy A (VHA) požádala hlavní hygienička o pravidelné zprávy k epidemiologické situaci v ČR, které se následně zveřejňují na stránkách Státního zdravotního ústavu. Poslední zvýšené výskyty VHA v ČR byly zaznamenány na konci 90. let dvacátého století a od té doby se výskyt onemocnění neustále snižoval. Celkem bylo zatím letos od 1. 1. 2025 do 5. 10. 2025 hlášeno 1842 případů. Nahlášené případy v roce 2025 tak významně převyšují průměrné i maximální počty hlášených případů v letech 2018 - 2024. Nejvíce VHA hlásí hl. m. Praha (737), Středočeský kraj (302) a Moravskoslezský kraj (150 případů). Celkem 1491 osob bylo hospitalizováno na infekčním oddělení (80,9 %), dalších 106 osob v jiném zdravotnickém zařízení a 180 osob hospitalizováno nebylo. Do 5. 10. bylo hlášeno 21 úmrtí, většinou u osob s rizikovým chováním a již chronickým postižením jater. Vzhledem k tomu, že ČR patřila v posledních desetiletích mezi země s relativně nízkým výskytem VHA, je velká část populace k onemocnění vnímavá. Máme k dispozici bezpečné a účinné vakcíny pro děti i dospělé. Základní ochrany je dosaženo po jedné injekčně podané dávce. K získání dlouhodobé ochrany proti infekcím způsobeným virem hepatitidy A je nutné přeočkování druhou dávkou, které se provádí za 6 – 18 měsíců po podání první dávky.

SZÚ MÁ 100 LET

5. listopadu 2025 uplyne 100 let od chvíle, kdy byl slavnostně otevřen Státní zdravotní ústav v Praze (SZÚ). Vznikl v čase, kdy bylo Československo poznamenáno následky první světové války a čelilo mimo jiné vysokému výskytu infekcí včetně tuberkulózy, která byla dlouhá léta hlavní příčinou úmrtí v populaci. Proto se již za prvního ministra zdravotnictví samostatného Československa, lékaře a politika Vavra Šrobára, zrodila myšlenka na vybudování instituce, která bude dbát o veřejné zdraví. Již od ledna 2025 se zájemci o historii i současnost SZÚ mohou podívat na speciální webové stránky: https://100let.szu.cz

DOPORUČUJEME