Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



TIPY NA STRAVOVÁNÍ A REŽIMOVÁ OPATŘENÍ



Příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS) bývají nepohodlné, nepříjemné, nepředvídatelné a zásadním způsobem mohou narušovat každodenní život člověka. A jak ví každý, kdo žil s IBS, pro vyřešení tohoto zdravotního problému je potřeba věnovat pozornost celkové pohodě a stavu člověka - od eliminace osobních spouštěčů těchto obtíží po stres, spánek a výživu. 

Sestavili jsme pro vás soubor užitečných možností od meditací až po lékařské zákroky, z nichž si můžete vybrat. Vaše tělo je jedinečný organismus, doporučujeme proto zařazovat do života postupně jednu věc po druhé, abyste zjistili, co u vás funguje.

STRAVA A DIETA

Tipy ke stravování: Jak vždy říkávají maminky, je velmi důležité osvojit si správné stravovací návyky a také jíst pomalu a v klidu.

Děd Vševěd ví vše nejlíp: Jídlo vždy dobře rozžvýkejte a jezte vždy přiměřené porce - ani moc ani málo. 

Upravený příjem vlákniny: Může to znamenat zvětšit nebo naopak zmenšit porce - výživový poradce vám pomůže upravit příjem vlákniny podle potřeb vašeho těla.

Veďte si deník (o konzumaci mléčných výrobků... a o všem ostatním): Veďte si deník o svých příznacích a stravě, abyste zjistili, co vám osobně nesvědčí. Je užitečné zaznamenávat si, co jíte a jaké přitom máte příznaky, abyste si pak dokázali spojit, co vám nedělá dobře. Abychom vám to zjednodušili, vytvořili jsme pro vás jeden takový deník!


Klikněte ZDE a vytiskněte si DENÍK!


Zmáčkněte spoušť: Autorizovaný výživový poradce vás tímto procesem provede a pomůže vám odhalit spouštěče problémů ve vaší stravě (a vyhnout se jim).

Dostatek tekutin: Pijte hodně tekutin, omezte však alkohol, kávu, šumivé nápoje a umělá sladidla známá jako „polyoly" (často se vyskytující ve žvýkačkách).

Odepřete si FODMAP (fermentovatelné, oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly): V posledních letech bylo zjištěno, že strava s nízkým obsahem FODMAP zmírňuje příznaky IBS - zkuste si o této možnosti pohovořit s lékařem nebo dietologem.

ŽIVOTNÍ STYL A DOPLŇKOVÉ PŘÍSTUPY

Řešení pomocí léčiv a doplňků stravy

V závislosti na vaší diagnóze a příznacích vám může lékař předepsat lék na zmírnění nepříjemných stavů, jako jsou spazmolytika, laxativa nebo dokonce antidepresiva. Ty vám mohou být předepsány lékařem a liší se u jednotlivých osob. Další variantou je používání probiotik s obsahem kmenů, které mohou napomáhat k zlepšení zažívání.

Bifidobacterium longum 35624TM je jedinečný kmen, který je obsažen v doplňku stravy SYMBIOSYS Alflorex®. Bylo prokázáno, že snižuje příznaky syndromu dráždivého tračníku, jako jsou nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem a zácpa.


Trápí vás trávení nebo vyprazdňování? Máte pocit, že vás to limituje v běžných domácích činnostech, v zaměstnání, při cestování či různých dalších aktivitách? Ptali jsme se v dubnovém Magazínu našich čtenářů.

Ti, kteří správně odpověděli na soutěžní otázku pod článkem ZDE, dostali šanci účastnit se v rubrice Na vlastní kůži měsíčního testování novinky na českém trhu - doplňku stravy SYMBIOSYS Alflorex®

Tento doplněk stravy je jediným probiotikem v Evropě, které obsahuje jedinečný kmen Bifidobacterium longum 35624® (známe také pod názvem: Bifidobacterium infantis 35624®), izolovaný z trávicího traktu zdravé ženy. 


ŽIVOTNÍ STYL A DOPLŇKOVÉ PŘÍSTUPY

Léčiva a doplňky stravy: V závislosti na vaší diagnóze a příznacích vám může lékař předepsat lék na zmírnění nepříjemných stavů, jako jsou spazmolytika, laxativa nebo dokonce antidepresiva. Ty vám mohou být předepsány lékařem a liší se u jednotlivých osob. Další variantou je používání probiotik s obsahem kmenů, které mohou napomáhat k zlepšení zažívání.

Bifidobacterium longum 35624TM je jedinečný kmen, který je obsažen v doplňku stravy SYMBIOSYS Alflorex®. Svým složením může příznivě napomoci ovlivnit příznaky syndromu dráždivého tračníku, jako jsou nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem a zácpa.

Omezte stres: Pracujte na způsobech snižování stresu ve svém každodenním životě, od práce s myslí po jógu nebo meditaci. Chodit do přírody je skvělým způsobem, jak zmírnit stres, který je běžným spouštěčem propuknutí IBS.


STRAVA S NÍZKÝM OBSAHEM FODMAP

FODMAP jsou specifické typy sacharidů, které jsou obtížně stravitelné a často souvisejí se zhoršováním příznaků IBS. Může to být trochu obtížnější ... v mnoha případech však bylo zjištěno, že strava s nízkým obsahem látek FODMAP výrazně zmírňuje příznaky IBSStejně jako u všeho, co souvisí se střevy, je to velmi individuální a tato dieta nemusí fungovat u všech lidí stejně...

Bez ohledu na to, jaké máte příznaky IBS, existuje strategie, kterou stojí za to vyzkoušet. Nemusíte se jen naučit s tímto problémem žít - můžete ho i porazit! Existuje početná komunita lidí, kteří úspěšně zvládají IBS a sdílejí online tipy a triky a poskytují podporu ostatním lidem, kteří také bojují s těmito střevními obtížemi. Nemluvě o pokračujících výzkumech z celého světa, které hledají potenciální způsoby léčby. Existují tedy všechny důvody pro optimizmus - hledejte, poraďte se s lékařem nebo dietologem a sestavte si plán.

To zvládnete!

Reference:

1. C. Canavan, J.West and T.Card (2014) The epidemiology of irritable bowel syndrome 
2. I/GA (2015) IBS in America, Survey summary findings 
3. P. Enck and al (2016) Irritable bowel syndrome. 
4. J.Schmulson and A. Drossman. (2017). J Neurogastroenterol Motil.
5. M.M. Quigley and al (2015) WGO Guidelines on IBS.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie