Cookie Consent by Free Privacy Policy website


KALEIDOSKOPWORLD GO DAY

Cílem Světového dne onkogynekologických diagnóz - World GO Day, který připadá na 20. září, je zvýšení povědomí o prevenci a časném záchytu zhoubných onemocnění ženských orgánů. Podle údajů WHO je možné snížit celosvětový výskyt rakoviny děložního čípku do roku 2050 o 40 % - to znamená zabránit úmrtí na toto onemocnění u 5 milionů žen. Podmínkou však je dosáhnout nejméně 90% proočkovanosti u dívek mladších 15 let do roku 2030. Jsou země, kde se to daří. Například Uzbekistán nedávno oznámil překročení 94% proočkovanosti dívek ve věku 12-14 let. V ČR se zatím bohužel k tomuto cíli blížíme mnohem pomaleji a v proočkovanosti nás dokonce předbíhají rozvojové státy.

Ochrana očkováním proti HPV u sexuálně naivních žen, tedy u těch, které ještě neměly pohlavní styk, se podle klinických studií pohybuje nad 90 %. Vakcinace má však smysl i u dospělých žen, neboť i jim poskytuje prokázané snížení rizika onemocnění asi o 40-50 %. Chlapci se očkují nejen proto, že jsou přenašeči HPV, ale infekce u nich může způsobit nádor v oblasti genitálu či horních cest dýchacích.

Pro skutečné snížení rizika onemocnění je ale nezbytné, aby ženy nevynechávaly pravidelné preventivní gynekologické prohlídky. Bohužel mezi českými ženami s rostoucím věkem dramaticky klesá jejich účast na screeningu. Proto se zejména u žen starších 60 let v ČR často nedaří onemocnění děložního čípku diagnostikovat ve stádiu, kdy je vyléčitelné.

Pořadateli osvětové kampaně World GO Day v ČR jsou Pacientská organizace VERONICA, ONKO Unie a Nadační Fond Hippokrates. (ADDICTS)


PSYCHOSOCIÁLNÍ PODPORA A POMOC UKRAJINSKÝM OBČANŮM I ODBORNÍKŮM

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) nabízí psychosociální podporu válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Službu poskytuje prostřednictvím ukrajinských psychologů, psychoterapeutů a psychiatrů, které pro tento účel zaměstnává, a dává jim tak příležitost realizovat se v původní profesi.

„Novým projektem psychosociální podpory reagujeme na zvýšenou potřebu psychoterapeutické a psychologické péče ze strany ukrajinských válečných uprchlíků, z nichž mnozí si prošli akutní stresovou reakcí. Přestože se s ní časem velká část lidí dokáže vyrovnat sama, je vhodné nabídnout teď potřebným odbornou pomoc a eliminovat tak riziko dalšího prohlubování psychických potíží, jejich chronifikace a s tím související společenskou zátěž," vysvětluje hlavní záměr nového projektu ředitel NUDZ, PhDr. Petr Winkler, Ph.D.

Psychosociální podporu mohou zcela zdarma využít nejen Ukrajinci, ale také občané Ruska a Běloruska žijící na území České republiky. Klientům jsou k dispozici ukrajinští psychologové a lidé dalších pomáhajících profesí s mnohaletou praxí, kteří pravidelně monitorují a vzájemně konzultují aktuální potřeby uprchlíků. Kromě poskytování psychosociální podpory je náplní práce interventů také detekce ohrožených skupin obyvatel a pomoc při propojování psychoterapeutů a psychologů s jejich klienty.

Projekt nabízí možnost plného pracovního úvazku až 20 specialistům, kteří mohou psychosociální podporu nabízet na území celé České republiky. V tuto chvíli nabízí pomoc 14 interventů s kapacitou až 250 klientů a probíhají jednání s dalšími zájemci, kteří by měli zbylá pracovní místa obsadit v následujících týdnech. Příležitost pracovat ve svém oboru využila například psycholožka Kateryna Bikir. „Ve své praxi v Kyjevě jsem se před válkou zaměřovala zejména na krize a traumata. Se začátkem války se moje specializace stala ještě potřebnější, a jsem proto vděčná, že mohu pomoci svým krajanům v projektu se zázemím takové organizace, jakou je Národní ústav duševního zdraví," dodává psycholožka.

Součástí projektu je také studie zaměřená na zmapování duševního zdraví a souvisejících potřeb lidí, kteří byli ruskou agresí donuceni Ukrajinu opustit. Výsledná data budou podkladem pro návrh efektivního řešení jejich potřeb. Účast na studii je čistě dobrovolná a není podmínkou obdržení terapie. Realizace projektu psychosociální podpory je v tuto chvíli plánována na dobu jednoho roku. (NUDZ)


VÝSLEDKY 18. ROČNÍKU KEMP ROKU

Titul nejlepšího kempu letos obhájil Camping Rožnov, který v anketě Kemp roku zvítězil i v minulém roce. Stal se absolutním vítězem díky krásnému prostředí, čistotě i milému personálu. Do konce srpna poslali lidé bezmála deset tisíc hlasů, jimiž podpořili své favority, a to nejen ty kempy, které se do ankety aktivně přihlásily.

Po kontrole platnosti hlasů a jejich výsledném sečtení jsme získali výsledné pořadí, o kterém rozhodly hlasy samotných návštěvníků. Z nich jsme po společné diskuzi s odbornou porotou následně vybrali vítěze v každé z deseti soutěžních kategorií dle cílové skupiny kempu," vysvětlil Adam Gros, CEO webového portálu Dokempu.cz. 

V roce 2022 se do ankety aktivně zapojilo 150 kempů a rekreačních středisek, celkem však mohlo být hodnoceno více než 1 500 českých a slovenských ubytovacích zařízení. Kompletní výsledky a další podrobnosti najdete na webu Dokempu.cz

Camping Rožnov v Beskydech na Valašsku nabízí ubytování po celý rok v apartmánech a pokojích, v sezóně v chatkách a bungalovech. Zajímavostí jsou tzv. Lesostany. K dispozici je také stanová plocha a plocha pro karavany. Přímo v areálu kempu se nachází i mini ZOO pro děti. (Media:list)


Zpět

HEALTHCOMM PROFESSIONAL V BRNĚ

Odborný kongres pro lékárníky a farmaceutické asistenty proběhne 21. 10. 2022 v V Quality Hotel Brno Exhibition Centre. V programu vystoupí například doc. MUDr. Alexander Čelko. CSc. s přednáškou Epidemie diabetu, nebo PharmDr. Jana Matušková se sdělením Imunita - doplňky stravy - jak na to lege artis. Registrovat se můžete již nyní na stránkách Healthcomm/akce.

BĚH PROTI SAMOTĚ

Organizace ADRA zahajuje 28. 9. 2022 benefiční ADRAběh proti samotě, jehož výtěžek poputuje na podporu dobrovolnických návštěv u osamělých lidí. Akce proběhne i virtuálně ve spolupráci s organizací Rozběháme Česko. Živé výběhy proběhnou ve 12 městech ČR. Zájemci se mohou registrovat na www.adrabeh.cz .

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie