Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZACHRAŇUJÍ ŽIVOT I JEHO KVALITU



Malé přístroje, které umějí pacientům s některým typem onemocnění srdce, obvykle při zpomalené srdeční činnosti, zajistit správné fungování tohoto orgánu - kardiostimulátory a defibrilátory.

Věřte nebo ne, ale prvním člověkem, který definoval arytmii jako malý lehký nepravidelný pulz, byl Hippokrates. Takže opět - již staří Řekové... Ale rozhodně v této souvislosti stojí za zmínku, že zase náš vědec, J. E. Purkyně, jako první na světě popsal převodní systém krve.

Něco z historie

Vůbec první implantace kardiostimulátoru se uskutečnila už v roce 1958, a to v Karolinska University Hospital ve Švédsku. Jméno chirurga Åke Senninga tedy rozhodně vejde do dějin léčení srdečních nemocí. 

První pacient vystřídal během 43 let 26 kardiostimulátorů, zemřel v roce 2001 v 86 letech a jeho smrt s poruchou srdečního rytmu nesouvisela.

První kardiostimulátor u nás byl implantován v roce 1965, v sedmdesátých letech už měli naši lékaři k dispozici frekvenčně reagující kardiostimulátory, které se uměly do jisté míry přizpůsobit potřebám toho kterého pacienta. Díky lithiovým bateriím bylo za čas možné kardiostimulátory výrazně zmenšit.

V začátcích nového tisíciletí došlo k významnému pokroku pro zkvalitnění života pacientů s vleklým srdečním selháním, kterým už nemohla pomoci farmakoterapie, a těm byl implantován minipřístroj se stimulační a defibrilizační funkcí pro stimulaci obou srdečních komor.

Další krokem vpřed byly zhruba před pěti lety kardiostimulátory kompatibilní s magnetickou rezonancí. A nedávno se uskutečnila ve Fakultní nemocnici Olomouc u nás vůbec první implantace kardiostimulátoru pro fyziologickou stimulaci srdce u pacientky se zpomalenou srdeční činností. 

Originál celosvětově prvního implantovatelného kardiostimulátoru (1958).

Spolu s elektroinženýrem Rune Elmqvistem ho vyvinul kardiochirurg Åke Senning.

Zdroj: Wikipedia (licence Creative Commons)

Kardiostimulátory Amvia Sky, které mají životnost více než 15 let.

S BIOTRONIK Home Monitoring jsou lékaři včas upozorněni na zhoršení stavu pacienta.

Zdroj: Biotronik.com

Nejnovější technologie u nás

Tým pod vedením prof. MUDr. Miloše Táborského, primáře Kardiologického oddělení FN Olomouc, má obecně jak s implantacemi těchto přístrojů, tak při dalším sledování pacientů vynikající výsledky a zkušenosti.

„Jde o zcela novou technologii, která umožňuje - v případě pomalého srdečního rytmu a nutnosti trvalé kardiostimulace - přiblížit se fyziologické funkci srdce tak, jako kdyby pacient kardiostimulátor nepotřeboval. Zabrání se tak vzniku srdečního selhání, fibrilaci síní a řadě dalších možných nežádoucích efektů," vysvětluje prof. Miloš Táborský.

Pacientce je 79 let

První pacientkou, která obdržela nový typ kardiostimulátoru (Amvia Sky), je téměř osmdesátiletá žena trpící srdeční arytmií - fibrilací síní s pomalou srdeční frekvencí, která při fyzické aktivitě dostatečně nenarůstala. To vedlo k námahové dušnosti, únavě a občasným závratím. 

„Námahová dušnost se poslední týdny zvětšovala. Na dlouhodobé monitoraci srdečního rytmu, EKG Holteru, byla průměrná srdeční frekvence 48/min., maximální srdeční frekvence 78/min. a opakované pauzy kolem 3 sekund," popisuje situaci pacientky MUDr. Marián Fedorco, spolupracovník prof. Táborského.

Brzy po implantaci se cítila velmi dobře, nebyla ani dušná, ani unavená, a výrazné zlepšení svého stavu si velmi chválila.

Přístroje pracují rychle...

Fyziologická stimulace srdce se stále více využívá jako hlavní metoda pro některé z nemocných, protože umí zajistit rychlé rozvedení elektrického impulsu do všech částí srdce. Srdeční komory mohou být tímto způsobem aktivovány během necelé desetiny sekundy.

...a pomáhají rutinním úkolům a kontrolám

Nová řada kardiostimulátorů Amvia od společnosti Biotronik usnadňuje lékařům péči o pacienty i tím, že automatizuje mnoho rutinních úkonů při následných kontrolách v ordinaci i při vzdáleném monitorování.

 ...........................

BIOTRONIK, výrobce kardiostimulátoru Amvia Sky, je lídrem ve vývoji a výrobě medicínských zařízení, které již více než padesát let nabízejí spolehlivá a inovativní kardiovaskulární a endovaskulární řešení. Inovace společnosti umožňují lékařskou péči, která každoročně milionům pacientů zachraňuje a zkvalitňuje životy. Produkty jsou vyvíjeny a vyráběny v renomovaných inovačních centrech v Německu, Švýcarsku, USA a Singapuru. Hlavní 4 produktové směry jsou: správa srdečního rytmu, cévní intervence, neuromodulace a elektrofyziologie.

...........................

Vyšetření magnetickou rezonancí bez problémů

Přístroje mají i speciální senzory, které automaticky rozpoznají, když pacient vstoupí do pole MRI, a poté přístroj převedou do režimu MRI. Kardiostimulátor se po dokončení skenování vrátí do svého stálého programování, a tak odpadá nutnost programování před nebo po skenování.

Naděje pro pacienty

Tato nová metoda stimulace převodního systému srdce je aktuálním tématem současné arytmologie a nadějí pro mnoho pacientů se srdečním onemocněním. Fyziologická srdeční stimulace (z oblasti převodního srdečního systému) je dnes nejmodernější a nejlepší typ léčby, kterou mohou lékaři pacientům nabídnout.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME