Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyVELKÁ VELIKONOČNÍ SOUTĚŽV letošní soutěži jsme za nejvýraznější velikonoční symbol zvolili beránka. Jednak se nám animace oveček líbily, ale také našim čtenářům můžeme přinést, kromě poučení a zábavy v tradiční 3D hře, recept na výborné velikonoční pohoštění.

Tradici pečení beránka zná křesťanský svět již od středověku. Slanou skopovou pečínku střídá na svátečním stole beránek z piškotového, třeného nebo šlehačkového těsta - jak to má každá jedna rodina ve svém zvyku a co jejím členům nejlépe chutná. Podle tradice by se měl beránek péct na Bílou sobotu, jidáše se pekly zase na Zelený čtvrtek a na Velikonoční pondělí se chystaly boží milosti. Jen na Velký pátek se nepeklo...

TVAROHOVÝ BERÁNEK

225 g hladké mouky
250 g tvarohu
200 g másla
200 g moučkového cukru
4 vejce
1 lžíce vanilkového cukru
1 lžíce rumu
1 prášek do pečiva
1 lžička citronové (pomerančové) kůry
  špetka soli
  máslo, kokos nebo mouka na vymazání formy

Pracovní postup:

V jedné míse promíchejte mouku, prášek do pečiv a sůl.

V druhé míse spojte vejce, cukr a vanilkový cukr a vyšlehejte do pěny. Přidejte tvaroh, citronovou kůru, rum a rozpuštěné máslo a znovu šlehejte. Pak přidejte suchou směs z první mísy a promíchejte.

Formu na beránka vymažte máslem a vysypte moukou, kokosem nebo strouhankou. Do spodního dílu formy opatrně vlijte připravené těsto (asi 1 cm pod horní okraj formy) a zakryjte horním dílem formy. Pečte v troubě vyhřáté na 180 st. cca 45 minut. 

Tak, máte napečeno! Už si jen uvařit dobrou kávu nebo čaj a můžete se pustit do letošní Velké velikonoční soutěže. Nezapomeňte vyplnit všechny testové otázky a odeslat je ve formuláři, který je součástí herní platformy. Získáte tak šanci na výhru v podobě elektronických dárkových poukázek do oblíbených e-shopů.

VSTUPTE DO VELIKONOČNÍ SOUTĚŽE

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME