Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



V LÉTĚ ŠPERKY TRPÍ



Léto je časem dovolených, koupání, sportování i zaslouženého relaxu. Málokdo si však uvědomuje, že pro šperky už to tak idylické období není, může je poškodit voda, slunce, sportování nebo opalovací krémy.  

Před sportem šperky raději sundejte, pot je příliš agresivní

Léto je oblíbený čas pro sportovní aktivity nejrůznějšího druhu. To je jistě chvályhodné a naše zdraví pohyb ocení, šperky však už o něco méně. Nejen samotný sport, ale také letní horka a dusna totiž přispívají k nadměrnému pocení. A pot, ten není se šperky zrovna kamarád. Obsahuje totiž agresivní soli a kyseliny, které mohou uspíšit korodování a povrch šperku poškodit.

 „Rizikové je samozřejmě i samotné sportování, při kterém hrozí mechanické poškození - prudké pohyby mohou způsobit přetržení řetízků či náramků nebo poškrábání povrchu šperků," upozorňuje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic.

„Proto je lepší šperky před sportováním sundat a bezpečně uložit, aby nedošlo k jejich poškození," doporučuje Dominika Šťovíčková, kterou uživatelé sociálních sítí znají spíše pod přezdívkou MamaDomisha.

Dominika Šťovíčková (MamaDomisha) a populární youtuber Erik Meldik založili v roce 2021 českou rodinnou firmu USHI.

Šperky navrhuje Dominika s designérkou a vyrábí je přední čeští zlatníci.

Ushi.cz

Mořská sůl a chlór z bazénu šperkům nesvědčí

Koupání v bazénu nebo v moři je v létě neodmyslitelnou součástí zábavy. Málokdo si však v těchto chvílích uvědomí, že chlorovaná voda v bazénech a slaná mořská voda mohou šperky výrazně poškodit.

„Chlor může způsobit zmatnění, případně korodování kovových šperků, sůl z moře pak zanechá na špercích povlak, který může narušit jejich lesk. Ke koupání v moři navíc obvykle patří také pobyt na pláži, přičemž abrazivní písek opět může poškodit povrch šperku," říká Dominika Šťovíčková s tím, že pokud si šperk zapomenete před koupáním sundat, je vhodné jej poté alespoň pečlivě opláchnout čistou vodou a otřít jemným hadříkem.

Šperky a kosmetika nejdou příliš k sobě, ztratí svůj lesk

Léto, to jsou opalovací krémy, krémy po opalování, závoje parfému nebo laky na vlasy, které udrží nezbedné prameny na místě během večerní procházky po pláži. Bohužel, nešetrné používání těchto produktů může způsobit nevratné poškození šperků. Obvykle totiž obsahují nejrůznější koktejl chemických látek, které často reagují s kovy i kameny ve špercích. Jejich vlivem pak může docházet třeba ke ztrátě lesku nebo mírné změně barvy. „Ideální je aplikovat krémy i parfémy ještě před nasazením šperku, a chvíli počkat, než se vstřebají. Pak teprve obléci své oblíbené kousky," radí Dominika Šťovíčková.

Před opalováním šperky odložte, mohou se deformovat

Pokud pomineme, jak šperk reaguje na opalovací krémy, pak si řekněme, že mu nesvědčí ani samotné přímé sluneční záření. To totiž dokáže způsobit blednutí barev drahokamů i oslabení struktury kovů. V kombinaci s potem a mořskou solí, která po vykoupání v moři zasychá na pokožce, bude váš šperk tiše úpět. Navíc se nepříjemně nahřeje a může vás pak pálit na pokožce. Odložit šperky byste však měli také před sluněním v soláriu - i zde totiž vysoké teploty a intenzivní záření mohou způsobit ztrátu pevnosti a pružnosti šperku, což může vést k jeho deformaci.

Zdroj: LESENSKY.CZ

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME