Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyV AKTUÁLNÍ VLNĚ COVIDU POMOHOU NOVÉ VAKCÍNY I ANTIVIROTIKAPřestože počty nakažených nemocí Covid-19 s podzimem opět rostou (21. 9. bylo laboratorně potvrzeno 3.058 případů, graf 1), podle praktických lékařů není třeba panikařit. Se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou podle nich bude podzimní vlna zvládnutelná mnohem lépe než dříve. Praktici od léta očkují druhou posilovací dávkou, kterou prozatím doporučují jen rizikovým pacientům s oslabenou imunitou Do ordinací praktických lékařů navíc dorazila modifikovaná verze vakcíny proti Covidu-19 - adaptovaná vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, která lépe chrání i proti variantě omikron. Tato adaptovaná vakcína bude k dispozici jak u praktiků v ordinacích, tak i na očkovacích místech. Registrace bude probíhat přes Centrální rezervační systém.

„Je pravděpodobné, že virová zátěž bude s přicházejícím podzimem narůstat a s ní i počty nakažených covidem-19. Věříme ale, že díky kombinaci promořenosti a relativní proočkovanosti české společnosti nás letos nečeká tak náročný podzim jako loni. Všichni jsme o něco zkušenější, jak lékaři, tak pacienti - proto jsem mírný optimista," říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., praktický lékař a vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. 

Výrazně se docent Seifert neobává ani silnější epidemie chřipky: „Myslím, že protiepidemická opatření v nás zanechala stopu, což by mohlo pomoci také proti případnému šíření chřipky. To ovšem neznamená, že bychom neměli být ostražití." 

S příchodem varianty omikron podle něj výrazně klesly počty vážných případů, které u svých pacientů zaznamenal - v létě to byly maximálně jednotky lidí.

„Kromě zjevného poklesu nebezpečnosti viru a vlivu očkování úbytek vážných případů přičítám možnosti podávat rizikovým pacientům antivirotika. Díky tomu věřím, že případnou podzimní vlnu bychom měli zvládnout lépe než v minulých letech," říká doc. Seifert.

Lékaři mohou antivirotikum Paxlovid (PF-07321332 a ritonavir ve dvou různých tabletách) nebo již dříve dostupný Molnupiravir předepisovat pacientům, kteří mají vysoké riziko vážného průběhu nemoci po nákaze koronavirem, například seniorům nebo chronicky nemocným.

............

Antivirotikum Paxlovid snižuje schopnost SARS-CoV-2 množit se v těle. 
Účinná látka PF-07321332 blokuje aktivitu enzymu, který virus potřebuje k množení. 
Paxlovid také obsahuje nízkou dávku léku ritonavir, který zpomaluje rozklad PF-07321332 a umožňuje mu zůstat déle v těle na hladinách, které ovlivňují množení viru. 

............

Modifikovaná vakcína je k dispozici

Praktici podávají od konce léta zájemcům z řad rizikových pacientů čtvrtou dávku očkování proti covidu-19, zájem je spíše mírný. „Většinou jde o pacienty v pokročilém věku, kteří trpí dalšími chronickými chorobami a jejich imunita je celkově nižší než u běžné populace. Jinak stále přicházejí pacienti s žádostmi o druhou posilovací dávku očkování. Teď na podzim očekávám, že jich bude přibývat," říká doc. Seifert.

Praktičtí lékaři už mají navíc k dispozici „novou" verzi vakcíny Pfizer, která lépe chrání před vysoce infekční variantou omikron a může být použita k druhé posilující dávce. Vakcínu Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 lze podat pouze jako posilující dávku osobám starším 12 let s odstupem nejméně 3 měsíců od poslední podané dávky. V rámci rychlejšího zpřístupnění byla vakcína rozdělena přímo do očkovacích míst po celé ČR. Pro základní očkovací schéma je tak i nadále využívána vakcína s původním složením. První dvě dávky lze podat na očkovacích místech bez registrace nebo ve standardním režimu po provedení registrace na crs.uzis.cz.

Přes relativně nižší zdravotní riziko, které aktuální mutace koronaviru představuje, praktici připomínají, že i nadále platí protiepidemická opatření.

„V případě pozitivního testu tedy pacient stále absolvuje 7denní izolaci a jeho nejbližší kontakty karanténu, na což by měli pacienti pamatovat. Pokud nebudeme zodpovědní, epidemie může opět nabrat na síle," říká doc. Seifert a připomíná, že rady ohledně domácí léčby a postupu pro rizikové případy pacienti najdou na stránkách Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP: Rady pacientům: Domácí léčba COVID-1

Zdroj: Online tisková konference SVL ČLS JEP: Přípravy na COVID-19 v ordinacích praktiků - vakcinace a léčba, 21. 9. 2022

K tématu na Magazínu:

LÉTO S COVIDEM (červenec 2022)

DVOUBAREVNÁ NADĚJE PRO LÉČBU COVID-19 (únor 2022)

NEPODCEŇUJTE OMIKRON (únor 2022)

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME