Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyUMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ S NEPLODNOSTÍPotenciál využití umělé inteligence (AI) pro zlepšení zdravotní kondice lidstva je, zdá se podle posledních mediálních zpráv, nekonečný. Určitě jste zachytili zprávu ze studie, ve které AI pomáhá hledat nové léky1, jejich nejvhodnější kombinace (snad v budoucnu vyřeší i kontraindikace), a také nám například pomáhá najít nové vakcíny. Svůj podíl má AI i na rychlejší a přesnější diagnostice 2 a propisuje se do efektivity zobrazovacích metod. AI umí v rychlém čase nastudovat strojovým a hloubkovým učením struktury chemických sloučenin, načíst a porovnat data ze studií a vyhodnotit nejlepší molekulu, popřípadě vytvořit zcela novou. AI využívají nyní zejména biotechnologické start-upy, z nichž pak vycházejí farmaceutické firmy a v důsledku z nich profitují pacienti.

"V příštích několika letech musíme vidět také klinický úspěch projektů řízených umělou inteligencí, jinak bude problém s převodem na účinnost a bezpečnost metod," řekl Andreas Bender, profesor molekulární informatiky na univerzitě v Cambridge a spoluzakladatel společností, které se zabývají objevováním léků pomocí AI.1

AI začíná hrát důležitou roli v asistované reprodukci

Červen je měsícem neplodnosti, s níž se v Česku potýká každý pátý pár. Kvůli problémům s početím v posledních letech narůstá poptávka po umělém oplodnění. Věk žen, které se obracejí na reprodukční kliniky, je ale stále vyšší a každá z nich si přeje jediné - otěhotnět co nedříve. Díky AI by se měl ve specializovaných klinikách zkrátit čas, který vede k úspěšnému těhotenství.

„Umělá inteligence by měla zkrátit dobu léčby. Umí totiž vybrat nejnadějnější embrya, která tak při asistované reprodukci přijdou na řadu jako první," vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky - Reprofit.

Díky své schopnosti analyzovat a zpracovávat velké množství dat AI vyhodnotí, které embryo je pro ženu nejvhodnější.

„Při asistované reprodukci se v laboratořích posuzují obrazová data - fotky nebo filmy, na nichž jsou zaznamenána vajíčka, spermie či embrya. Umělá inteligence dokáže vyhodnotit, která jsou pro úspěšné oplodnění nejvhodnější - a to mnohem lépe než člověk. AI také umí popsat a navrhnout optimální prostředí, ve kterém se embrya kultivují," popisuje MUDr. Otevřel.

AI se ve všech těchto oblastech stále vyvíjí.

Zatím nejdál je v hodnocení embryí, které dokáže sledovat takřka po sekundách/setinách sekundy a seřadí je od nejlepšího k nejhoršímu.

„Embryo, které může na pohled vypadat dobře, totiž vůbec nemusí být úspěšné. Právě s tím si umělá inteligence poradí mnohem lépe než člověk. Do dělohy se díky ní dostane takové embryo, u něhož je nejvyšší předpoklad na otěhotnění. Zmenší se tak počet embryotransferů, které k dítěti nevedou," doplňuje specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Bagócsi z Reprofitu.

Vzhledem k tomu, že se ženy na specializované kliniky obrací ve stále vyšším věku, je pro ně velmi důležitá právě rychlost úspěšného umělého oplodnění. Pokud se jim totiž podaří otěhotnět napoprvé, mají větší šanci a čas počít i druhé dítě.

„Umělá inteligence má sloužit k tomu, aby ženy zbytečně neztrácely čas a otěhotněly hned z prvního embrya. I proto už u nás začínáme hodnotit embrya s pomocí umělé inteligence. Letošní rok je pilotní, takže ještě nemáme k dispozici klinické výsledky, ale už nyní vidíme, jak nám napovídá v nerozhodných případech," upřesňuje MUDr. Otevřel.

Zkušeností s umělou inteligencí celosvětově přibývá.

„Není však díky ní ještě narozen dostatečný počet dětí na to, aby vznikly podrobné studie. Stoprocentně ale víme, že se tato metoda bude na výběru vhodných embryí nebo například správných vajíček ke zmrazení podílet stále víc. Umělá inteligence se promítne do všeho, kde bude k dispozici dostatek dat," dodává předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

Odborníci se shodují, že se AI stane významným pomocníkem embryologů. Jejich práci podle nich ale neohrozí.

„Bude určitě výborným rádcem, nikdy je ale nemůže nahradit, protože embryologové provádí všechny praktické úkony, jako jsou vpichy spermií do vajíček nebo třeba biopsie. Lidský faktor tak bude hrát v asistované reprodukci v budoucnu stále svou významnou roli. Co se ale výběru kvality embryí týká, ten umělá inteligence jistě ovládne," dodává MUDr. Machač.

Zdroj: TZ: Umělému oplodnění pomůže umělá inteligence, MaVe PR

Reference:

1.  AI se chystá předělat farmaceutický průmysl - POLITICO

2. Lékaři z pražské VFN se zapojili do výzkumného projektu společnosti Microsoft InnerEye. Cílem je pomoci lékařům přesně vymezit nezasažené anatomické struktury a abnormality v radiologických snímcích pacientů s rakovinou prostaty... ,https://news.microsoft.com/cs-cz/features/lekari-a-umela-inteligence-ucinny-elixir-zlepsujici-lecbu-pacientu-v-evrope/

Mohlo by vás k problematice zajímat:

UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ DIABETIKŮM

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME