Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SŮL NA TŘETÍ STADIUM ZÁNĚTU A PODPORU HOJENÍ



MUDr. Eva Kettmannová


Schüsslerova sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6 

Dr. Heinrich Schüssler tuto sůl nazval „malým velkým prostředkem". Jak již název článku napovídá, Kalium sulfuricum D6 je prostředkem na třetí stadium zánětu. Přehledné shrnutí jednotlivých stadií zánětu u onemocnění dýchacích cest z pohledu Dr. Schüsslera uvádím v tabulce níže. První a druhé stadium zánětu je někdy v praxi těžší rozlišit, v tom případě lze jednoduše doporučit střídavé užívání obou solí - soli č. 3 a soli č. 4. Následně na lepší dohojení sliznic volíme právě sůl č. 6. Pokud pacient přichází až ve fázi, kdy už má žlutou rýmu, doporučíme rovnou sůl č. 6

Dávkování u akutních onemocnění horních dýchacích cest: 2 tablety nechat rozpustit v ústech přibližně každých 30 minut. Pro někoho je jednodušší varianta rozpustit 6 tbl ve 2dcl vody a odpíjet v uvedeném režimu.

U dětí do 12 let podáváme ½ dávku. 

Účinky soli č. 6 Kalium sulfuricum D6:

  • podporuje distribuci a využití kyslíku v tkáních a tím i metabolické pochody uvnitř buněk, spolu se solí č. 3 Ferrum phosphoricum D12 ji využíváme u chudokrevných pacientů
  • působí na žilní krevní oběh (pro srovnání uvádím, že sůl č. 3 podporuje arteriální oběh)
  • podporuje činnost jater - je součástí detoxikačního protokolu, takzvané sulfátové kúry (dočtete se o ní včlánku o detoxikaci)
  • podporuje činnost sleziny, pankreatu, tenkého i tlustého střeva
  • podporuje hojení a obnovu kůže a sliznic
  • zabraňuje přechodu akutních onemocnění do chronicity
  • podpůrná léčba chronických zánětlivých onemocnění

Které obličejové znaky jsou typické pro sůl č. 6?

Při dlouhodobém nedostatku této soli se objevuje hnědožlutý nádech kůže. Je to zejména patrné na očních víčkách, kolem úst. Na jazyku je žlutý hlenovitý povlak. Výtoky na sliznicích/povlaky na kůži mají žlutou barvu. Na kůži obličeje i rukou se tvoří pigmentové skvrny (stařecké skvrny). V této indikaci doporučuje Günter H. Heepen, lektor a autor řady učebnic o Schüsslerových solích, smíchat krém ze soli
č. 6 s ricinovým olejem a 2x denně postiženou kůži potírat. Obvykle lidé s chronickým nedostatkem této soli bývají víc citliví na nedostatek kyslíku - špatně snáší nevětrané místnosti. Pokud patříte mezi zdravotníky, kteří během delšího nošení roušky trpí na nevolnost, bušení srdce, kolapsové stavy a následně trpí na bolesti hlavy, pomůže vám právě tento „malý velký prostředek".

Použitá literatura: Heepen, Günther H.: Schüssler-Salze, Holub, J. T.: Homeopatie pro dospělé, Heepen, Günther H.: Schüssler-kuren, Heilanwendungen mit den 12 Salzen


Inzerce

Název léčivého přípravku: Kalium sulfuricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium sulfuricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 6. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019. 

Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels 

......

K PROBLEMATICE BY VÁS MOHLO TAKÉ ZAJÍMAT:

Calcium sulfuricum na chronický zánět

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME