Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySOUTĚŽ: KDE SE VZAL VELIKONOČNÍ ZAJÍČEK?Co bylo dříve, vejce nebo velikonoční zajíček?

To je otázka! Oba atributy mají spojitost s oslavou nového života: vejce jako symbol nových začátků a zajíc jako symbol plodnosti. Obojí se váže k jaru, kdy slavíme Velikonoce.

Patrně velikonoční role zajíčka začala v Německu. Zajíček (der Hase), speciálně velikonoční zajíček (der Osterhase) se k nám dostal až počátkem 20. století. V Německu snášel barevná vejce, která pak schovával dětem po zahradách. U nás nemá tento zvyk dlouhou tradici, ale připomíná nadílku lišky o první postní neděli - tzv. chození s liškou, kdy děti hledaly po stromech navěšené pečené preclíky.

Zajíc je symbolem plodnosti, života a štěstí. Zajíčka najdeme už v Bibli, kde představoval vše chudé, skromné a pokorné. Býval znázorňován také u nohou Panny Marie - jako symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.

U každého zajíčka hledejte produktový tip, dobře si informace nastudujte, protože se vám budou hodit v testu. Pro 8 z vás máme za správné vyplnění testu připravené dárky v podobě e-poukázek na kosmetické a potravinářské produkty.

Nákup, losování a rozesílka cen jsou plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.

Účastí v soutěžích na Magazínu souhlasíte s pravidly.

VSTUPTE DO SOUTĚŽE ZDE

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME