Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZELidský organismus je v dospělosti přibližně z 55 až 60 % tvořen vodou, která se nachází uvnitř našich buněk a v mezibuněčných prostorech - v kompartmentech extra- a intrecelulárních. Až dvě třetiny tělesné vody tvoří intracelulární tekutina (ICT), která představuje asi 20 % naší celkové tělesné hmotnosti. Jak stárneme, podíl vody na naší hmotnosti se snižuje.

Hlavním kationtem extracelulární tekutiny (ECT), která zaujímá zbylou třetinu tělesných tekutin, je sodík Na+ (hlavním aniontem je pak Cl-). Extracelulární tekutinu můžeme ještě dělit na tkáňový mok, krevní plazmu a transcelulární tekutinu v tělních dutinách, například nitrooční nebo perikardiální tekutiny. 

Intracelulárním kationtem je draslík K+. Zjednodušeně lze říci, že sodík a draslík řídí „naše hospodaření" s vodou.

U novorozenců je poměr obrácený?

ICT tvoří jednu třetiny a ECT dvě třetiny celkové tělesné vody.

Zákony stálosti vnitřního prostředí

Úlohou tělních tekutin je udržovat stálost vnitřního prostředí, osmotického tlaku a pH. Plní transportní funkce, rozvádí živiny a odvádí z těla zplodiny. Mezi oběma kompartmenty voda neustále přestupuje tzv. osmózou. O obsahu vody v jednotlivých tělesných oddílech tedy rozhoduje obsah osmoticky aktivních částic (osmolarita). V našem těle je za fyziologických okolností udržována rovnováha mezi příjmem a výdejem vody.

Velkou roli hraje zmiňovaný sodný kationt (Na+), jehož koncentrace v ECT je 135-145 mmol/l a spolu s Clzodpovídá za 80 % osmolarity ECT. Retence Na+ způsobuje i retenci vody. Obsah Na+ (a obráceně i obsah K+) tedy rozhoduje o obsahu vody v ECT. Protože sodík přijímáme v potravě hlavně ve formě soli, patří omezení soli v potravě k primárnímu režimovému kroku pokud cítíme, že dochází k otokům nebo k zadržování vody v těle. Vysoký příjem soli zvyšuje pak také riziko hypertenze.

Lymfatický systém udržuje rovnováhu tekutin

Hodně se v souvislosti se zadržováním vody, přibíráním na váze, ale také s rozvojem řady onemocnění hovoří o lymfě (míze). Je to tekutina, která vzniká ve většině orgánů a je z nich odváděna lymfatickými cévami zpět do krve. Tvoří se z tkáňového moku, který vzniká z krve, obklopuje buňky a zabezpečuje jejich výživu. Většina tkáňového moku se vstřebává zpět do krve přímo ve tkáni, nevstřebaná část obsahující vodu, bílkoviny a některé další látky je pak základem lymfy. Při svém průtoku mízními uzlinami se lymfa filtruje a obohacuje o bílé krvinky (lymfocyty). Je-li lymfatický systém poškozen, nemůže tekutinu správně odvádět. Ta se pak hromadí v tkáních. Pokud se naruší funkce lymfatického systému, mohou se objevit potíže s otoky končetin, celulitida, přibírání na váze, chronická únava, ale také bolesti klubů nebo hlavy. Když je tok lymfy zpomalený, projeví se mj.  přibíráním na váze v důsledku zadržování tekutin v těle.

Vodní hormonální tobogán

Nadměrné zavodnění u žen můžeme pozorovat také v závislosti na menstruačním cyklu. Řada žen má v období před menstruací pocit nafouklého břicha nebo nateklých prstů. U některých žen se mohou cyklicky v premenstruální fázi objevit otoky dolních končetin, zejména v oblasti kotníků, nebo oteklá oční víčka.1 Zadržování vody v těle je běžné také v těhotenství nebo během klimakteria, kdy v těle dochází k hormonální nerovnováze. Co se menopauzy týče, téměř 90 % žen přibere na váze díky hormonálním změnám, konkrétně nízkým hladinám progesteronu. Velmi často se v souvislosti se zadržováním vody setkáváme právě u žen v menopauze i s nárůstem hmotnosti. Zatímco u většiny lidí představuje hmotnost ICT přibližně 3 kg, u lidí s nadváhou nebo obézních jedinců to může být až o 3 kg více!

Co pomáhá k udržování rovnováhy tekutin v těle?

 • Zdravá a vyvážená strava s omezeným příjmem soli;
 • snížený příjem cukru a alkoholu. Alkohol dehydratuje tělo, orgány se proto snaží zadržet co nejvíce vody;
 • konzumace potraviny bohatých na hořčík a draslík. Pomáhají vyrovnávat hladinu sodíku. Například banány, avokádo, rajčata, špenát apod.;
 • pohybová aktivita přiměřená fyzické kondici, ideální jsou krátké pravidelné procházky, nohy ve zdvižené poloze (svíčka, cviky u zdi aj.);
 • pravidelný přísun tekutin. Ačkoliv se to zdá paradoxní, nedostatečný příjem tekutin může vést k zadržování vody v těle. Tělo se snaží hospodařit s vodu úsporněji a namísto vylučování ji naopak zadržuje;
 • lymfatická masáž (drenáž) u zkušeného terapeuta, kartáčování „nasucho" směrem k srdci;
 • střídání teplé a studené sprchy rozpohybuje tok lymfy lymfatickým systémem;
 • bylinky k detoxikaci a odvodnění, k podpoře činnosti ledvin - např. kopřiva, černý bez, petržel, přeslička, brusinka, esenciální olej z hořkého pomerančovníku nebo listy rozmarýnu. K podpoře vylučování vody z organismu je možné vyzkoušet také speciální bylinné čaje a doplňky stravy s bylinnými extrakty a vhodně nakombinovanými minerály.

Souvislost mezi zadržováním vody a celulitidou existuje?

Když naše tělo ukládá příliš mnoho přijatého tuku, tukové buňky narostou do té míry, že začnou omezovat průtok krve a lymfy. To ovlivňuje odvádění toxinů i vody. Zadržování vody a degenerace kolagenových vláken (a vláken v epiteliální tkáni) způsobuje vznik tzv. pomerančové kůže.

Produkty Forfemina, obsahují extrakty z bylin a minerály, které pomáhají při odstraňování přebytečné vody z těla a přispívají ke kontrole tělesné hmotnosti.

Forfemina odvodnění s extraktem z kopřivy, brusinky, s jablečným octem a zinkem.

Tato kombinace přispívá k normální činnosti ledvin a vylučování vody z organismu. 

Doplněk stravy Forfemina Slim je navíc obohacen o extrakt z hořkého pomeranče, extrakt z černého pepře a o chrom.

Obsažené látky v doplňcích stravy Forfemina odvodnění a Forfemina Slim:

 • Extrakt z kopřivy - podporuje vylučování vody z organismu, přispívá k normální funkci močových cest, a tím přispívá k pročistění těla. Napomáhá udržet normální stav vlasů a nehtů, působí protizánětlivě a přispívá ke koncentraci a duševní rovnováze.
 • Zinek - napomáhá k udržení normálního stavu vlasů, pokožky a nehtů. Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, k normálnímu metabolismu makroživin a k normálnímu metabolismu mastných kyselin.

Forfemina Slim obsahuje dále:

 • Extrakt z hořkého pomeranče - podporuje metabolismus tuků a normální trávení, přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti a vylučování vody zorganismu, přispívá k duševní pohodě, relaxaci a spánku.
 • Extrakt z černého pepře - podporuje trávení a napomáhá kontrolovat hmotnost.
 • Cholin - přispívá k normálnímu metabolismu tuků a k udržení normální činnosti jater.

Doporučená doba užívání doplňků stravy Forfemina pro dosažení optimálního efektu je 2-3 měsíce. 

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/forfemina

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Reference:
1. https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2006/03/04.pdf

JAK ULEVIT SUCHÝM OČÍM

PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ

PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME