Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE



Lidský organismus je v dospělosti přibližně z 55 až 60 % tvořen vodou, která se nachází uvnitř našich buněk a v mezibuněčných prostorech - v kompartmentech extra- a intrecelulárních. Až dvě třetiny tělesné vody tvoří intracelulární tekutina (ICT), která představuje asi 20 % naší celkové tělesné hmotnosti. Jak stárneme, podíl vody na naší hmotnosti se snižuje.

Hlavním kationtem extracelulární tekutiny (ECT), která zaujímá zbylou třetinu tělesných tekutin, je sodík Na+ (hlavním aniontem je pak Cl-). Extracelulární tekutinu můžeme ještě dělit na tkáňový mok, krevní plazmu a transcelulární tekutinu v tělních dutinách, například nitrooční nebo perikardiální tekutiny. 

Intracelulárním kationtem je draslík K+. Zjednodušeně lze říci, že sodík a draslík řídí „naše hospodaření" s vodou.

U novorozenců je poměr obrácený?

ICT tvoří jednu třetiny a ECT dvě třetiny celkové tělesné vody.

Zákony stálosti vnitřního prostředí

Úlohou tělních tekutin je udržovat stálost vnitřního prostředí, osmotického tlaku a pH. Plní transportní funkce, rozvádí živiny a odvádí z těla zplodiny. Mezi oběma kompartmenty voda neustále přestupuje tzv. osmózou. O obsahu vody v jednotlivých tělesných oddílech tedy rozhoduje obsah osmoticky aktivních částic (osmolarita). V našem těle je za fyziologických okolností udržována rovnováha mezi příjmem a výdejem vody.

Velkou roli hraje zmiňovaný sodný kationt (Na+), jehož koncentrace v ECT je 135-145 mmol/l a spolu s Clzodpovídá za 80 % osmolarity ECT. Retence Na+ způsobuje i retenci vody. Obsah Na+ (a obráceně i obsah K+) tedy rozhoduje o obsahu vody v ECT. Protože sodík přijímáme v potravě hlavně ve formě soli, patří omezení soli v potravě k primárnímu režimovému kroku pokud cítíme, že dochází k otokům nebo k zadržování vody v těle. Vysoký příjem soli zvyšuje pak také riziko hypertenze.

Lymfatický systém udržuje rovnováhu tekutin

Hodně se v souvislosti se zadržováním vody, přibíráním na váze, ale také s rozvojem řady onemocnění hovoří o lymfě (míze). Je to tekutina, která vzniká ve většině orgánů a je z nich odváděna lymfatickými cévami zpět do krve. Tvoří se z tkáňového moku, který vzniká z krve, obklopuje buňky a zabezpečuje jejich výživu. Většina tkáňového moku se vstřebává zpět do krve přímo ve tkáni, nevstřebaná část obsahující vodu, bílkoviny a některé další látky je pak základem lymfy. Při svém průtoku mízními uzlinami se lymfa filtruje a obohacuje o bílé krvinky (lymfocyty). Je-li lymfatický systém poškozen, nemůže tekutinu správně odvádět. Ta se pak hromadí v tkáních. Pokud se naruší funkce lymfatického systému, mohou se objevit potíže s otoky končetin, celulitida, přibírání na váze, chronická únava, ale také bolesti klubů nebo hlavy. Když je tok lymfy zpomalený, projeví se mj.  přibíráním na váze v důsledku zadržování tekutin v těle.

Vodní hormonální tobogán

Nadměrné zavodnění u žen můžeme pozorovat také v závislosti na menstruačním cyklu. Řada žen má v období před menstruací pocit nafouklého břicha nebo nateklých prstů. U některých žen se mohou cyklicky v premenstruální fázi objevit otoky dolních končetin, zejména v oblasti kotníků, nebo oteklá oční víčka.1 Zadržování vody v těle je běžné také v těhotenství nebo během klimakteria, kdy v těle dochází k hormonální nerovnováze. Co se menopauzy týče, téměř 90 % žen přibere na váze díky hormonálním změnám, konkrétně nízkým hladinám progesteronu. Velmi často se v souvislosti se zadržováním vody setkáváme právě u žen v menopauze i s nárůstem hmotnosti. Zatímco u většiny lidí představuje hmotnost ICT přibližně 3 kg, u lidí s nadváhou nebo obézních jedinců to může být až o 3 kg více!

Co pomáhá k udržování rovnováhy tekutin v těle?

  • Zdravá a vyvážená strava s omezeným příjmem soli;
  • snížený příjem cukru a alkoholu. Alkohol dehydratuje tělo, orgány se proto snaží zadržet co nejvíce vody;
  • konzumace potraviny bohatých na hořčík a draslík. Pomáhají vyrovnávat hladinu sodíku. Například banány, avokádo, rajčata, špenát apod.;
  • pohybová aktivita přiměřená fyzické kondici, ideální jsou krátké pravidelné procházky, nohy ve zdvižené poloze (svíčka, cviky u zdi aj.);
  • pravidelný přísun tekutin. Ačkoliv se to zdá paradoxní, nedostatečný příjem tekutin může vést k zadržování vody v těle. Tělo se snaží hospodařit s vodu úsporněji a namísto vylučování ji naopak zadržuje;
  • lymfatická masáž (drenáž) u zkušeného terapeuta, kartáčování „nasucho" směrem k srdci;
  • střídání teplé a studené sprchy rozpohybuje tok lymfy lymfatickým systémem;
  • bylinky k detoxikaci a odvodnění, k podpoře činnosti ledvin - např. kopřiva, černý bez, petržel, přeslička, brusinka, esenciální olej z hořkého pomerančovníku nebo listy rozmarýnu. K podpoře vylučování vody z organismu je možné vyzkoušet také speciální bylinné čaje a doplňky stravy s bylinnými extrakty a vhodně nakombinovanými minerály.

Souvislost mezi zadržováním vody a celulitidou existuje?

Když naše tělo ukládá příliš mnoho přijatého tuku, tukové buňky narostou do té míry, že začnou omezovat průtok krve a lymfy. To ovlivňuje odvádění toxinů i vody. Zadržování vody a degenerace kolagenových vláken (a vláken v epiteliální tkáni) způsobuje vznik tzv. pomerančové kůže.

Produkty Forfemina, obsahují extrakty z bylin a minerály, které pomáhají při odstraňování přebytečné vody z těla a přispívají ke kontrole tělesné hmotnosti.

Forfemina odvodnění s extraktem z kopřivy, brusinky, s jablečným octem a zinkem.

Tato kombinace přispívá k normální činnosti ledvin a vylučování vody z organismu. 

Doplněk stravy Forfemina Slim je navíc obohacen o extrakt z hořkého pomeranče, extrakt z černého pepře a o chrom.

Obsažené látky v doplňcích stravy Forfemina odvodnění a Forfemina Slim:

  • Extrakt z kopřivy - podporuje vylučování vody z organismu, přispívá k normální funkci močových cest, a tím přispívá k pročistění těla. Napomáhá udržet normální stav vlasů a nehtů, působí protizánětlivě a přispívá ke koncentraci a duševní rovnováze.
  • Zinek - napomáhá k udržení normálního stavu vlasů, pokožky a nehtů. Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, k normálnímu metabolismu makroživin a k normálnímu metabolismu mastných kyselin.

Forfemina Slim obsahuje dále:

  • Extrakt z hořkého pomeranče - podporuje metabolismus tuků a normální trávení, přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti a vylučování vody zorganismu, přispívá k duševní pohodě, relaxaci a spánku.
  • Extrakt z černého pepře - podporuje trávení a napomáhá kontrolovat hmotnost.
  • Cholin - přispívá k normálnímu metabolismu tuků a k udržení normální činnosti jater.

Doporučená doba užívání doplňků stravy Forfemina pro dosažení optimálního efektu je 2-3 měsíce. 

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/forfemina

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Reference:
1. https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2006/03/04.pdf

JAK ULEVIT SUCHÝM OČÍM

PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ

PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME