Lidský vlas se skládá až z 95 % z bílkovin (hlavní složkou je keratin), asi 30 % tvoří voda a zbytek lipidy. Méně než 1 % tvoří pigment melanin. V průměru má člověk na hlavě asi 100.000 vlasů. Záleží na věku, výživě, kterou dopřáváme celému organismu, ale velkou měrou také na genech. A s nimi související barvě, hustotě a síle kštice, kterou jsme zdědili po předcích. Ví se, že světlovlasí lidé mají vlasů více. Velkou roli hrají také hormony a naše psychická pohoda. Když je vše v normálu, rostou vlasy asi 1 cm za měsíc. Nejhustší porost najdeme na temeni hlavy (až 300 / cm2). Nejkrásnější vlasy máme do třicítky, také často v průběhu těhotenství a po 50. roce nám klesá kvalita i počet vlasových folikulů.
Růst vlasu probíhá ve třech fázích (Obr. 1):
Anagenní fáze je růstová fáze, během které je vlas spojený přímo s cibulkou. Díky přísunu živin přes dermální papilu a produkci nových buněk vlas nepřetržitě roste (právě o ten 1 cm za měsíc). Růstová fáze trvá dlouho, mezi 2 až 6 roky a ovlivňuje i konečnou délku našich vlasů. Anagenní fáze je geneticky podmíněna. Ve fázi růstu bývá až 85 % všech vlasů.
Katagenní fáze trvá asi 2 až 3 týdny a jde o přechodnou fázi, kdy buňky vlasové cibulky dospějí k apoptóze (řízené smrti). Vlas již neroste a neprodukuje pigment. Vlasové folikuly stoupají k povrchu kůže, kde v další fázi vypadnou.
Telogenní fáze je poslední fází vlasového cyklu. Během 3-4 měsíců postupně stávající vlasy spontánně vypadávají a jsou nahrazeny novými. V tomto stadiu se nachází přibližně 10-14 % všech vlasů. Po vypadnutí je vlas nahrazen novým a celý cyklus se opakuje.
NADMĚRNÉ VYPADÁVÁNÍ VLASŮ PO PORODU
Statistiky ukazují, že až polovina rodiček může po porodu pozorovat vypadávání vlasů. Tento jev je známý jako telogenní efluvium a obvykle začíná několik týdnů až měsíců po porodu. Charakterizuje ho ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do telogenní fáze vlasového cyklu. Jedná se o poruchu regulačních mechanizmů aktivity vlasového folikulu se zkrácením telogenní fáze a následným vypadávání vlasů. Obvykle poporodní vypadávání vlasů není trvalé a vlasy začnou růst znovu, jakmile se hormonální rovnováha a další faktory normalizují. To může ale trvat i několik měsíců. Kromě porodu může za telogenním efluviem stát také stres, razantní diety či porucha funkce štítné žlázy.
Proč vlasy po porodu padají?
Správná péče o své celkové zdraví a duševní pohodu a šetrná, přesto účinná péče o svůj zevnějšek, to jsou kroky, které mohou ženám po porodu v tomto období dopomoci k rychlejší regeneraci vlasů. Ať se jedná o vitaminy skup. B (například biotin), vitamin E a dále o komplexy minerálů a bylinných extraktů, které jsou důležité pro výživu a správné nastavení růstového cyklu vlasů. Vše s důrazem na dermatologickou kvalitu produktu.
PARUSAN - Komplexní účinek proti vypadávání vlasů
ZKRACUJE TELOGENNÍ FÁZI → MÉNĚ VYPADLÝCH VLASŮ
STIMULUJE ANAGENNÍ FÁZI → RŮST NOVÝCH VLASŮ
PÉČE VE DVOU KROCÍCH
Aktivní látky ve složení šamponu i tonika omezují vypadávání vlasů a výrazně napomáhají rychlejšímu růstu nových vlasů.
První pozitivní výsledky se dostaví po několika týdnech pravidelného používání. Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje používat oba přípravky současně pravidelně po dobu alespoň 3 měsíců (= 2 balení šamponu). Klinické testy zaměřené na řešení vypadávání vlasů prokázaly, že po tříměsíční aplikaci se nacházelo významně více vlasů v aktivní růstové fázi. Výsledek, který se projeví pozitivně na hustotě vlasů. (Obr. 2)
Vánoce maminkám přejí
Z průzkumu společnosti IQVIA*, světového lídra s dlouholetou zkušeností v oblasti využití dat, technologií a analýz v oblasti zdravotní péče, vyplynulo, že roční obrat kategorie produktů proti vypadávání vlasů v lékárnách přesahuje 250 mil Kč a meziročně roste o více jak 5 %. Kategorie lékárenských přípravků proti padání vlasů má velký nárůst spotřeby zejména od října do prosince. V prosinci pak spotřeba kategorie roste o 45 %, resp.53 % oproti jiným měsícům (údaje za rok 2021, resp. 2022).
Padání vlasů u žen souvisí především s hormonálními výkyvy. Nejčastěji se tak děje v období těhotenství a po porodu, nebo také v období menopauzy. Pokud ženu vypadávání vlasů potká, je dobré se řídit heslem: „čím dříve, tím lépe" a začít s vyváženou a zdravou stravou a zařadit účinné prostředky pro zastavení padání vlasů a podporu růstu nových, jako je aplikace produktů z řady Parusan. Vánoční dárek v podobě kvalitního, klinicky testovaného produktu, je pro ženy, které se trápí vypadáváním vlasů, ideální volbou.
*IQVIA, Pharmatrend monthly, 11/2023
Více na https://www.drtheiss.cz/eshop/parusan
Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PODZIM JE VÝZVOU PRO IMUNITU
SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST
SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024.
K 31. říjnu 2024 na vlastní žádost skončila ve funkci ředitelka hygienické stanice hlavního města Prahy se sídlem v Praze, MUDr. Zdeňka Shumová. Ta vedla HSHMP od ledna 2022. Na pozici ředitele bude vypsáno výběrové řízení. Vedením bude do jeho výsledku dočasně pověřen JUDr. Mgr. Vladimír Možíšek.