Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODUZevní ucho se skládá z boltce (auricula), zevního zvukovodu (meatus acusticus externus) a bubínku (membrana tympani). Úlohou ušního boltce je nasměrovat zvuk do zevního zvukovodu. Zevní zvukovod je v nejužším místě 6 až 7 mm široká dutina mezi povrchem ušního boltce a ušním bubínkem. Štěrbina vnitřního zvukovodu má nepravidelný průřez se zakřivením zhruba ve tvaru písmene S proto, aby mohla vést zvuk k membráně bubínku, ale anatomicky ochránila sluchový aparát před povětrnostními vlivy či cizím tělesem. Délka vnějšího zvukovodu je asi 3,5 cm. Kvůli prolnutému tvaru není při pohledu do ucha bubínek vidět, ani následné komponenty tzv. středního ucha.

Zevní zvukovod má také samočistící funkci, a to díky pohybu povrchových vrstev epitelu. Ušní maz produkovaný mazovými a ceruminózními žlázkami chrání sluchový aparát a odvádí z něj případné nečistoty, pokud není jeho samočistící funkce narušena, především nesprávným čištěním ucha. Metody, které lidé vykonávají pro ušní hygienu, mají ale často opačný efekt - vedou k větší produkci mazu a ucpání zvukovodu. Postižený pak vnímá pocit „zalehlého ucha", tlaku či bolesti a může se rozvinout zánět. Také nedostatečná tvorba mazu činí obtíže v podobě svědění nebo vyšší náchylnosti k poranění a rozvoji případné infekce zvukovodu.1 Ušní maz tvoří na kůži zvukovodu kyselý film s baktericidním účinkem, je tedy důležitou bariérou proti vstupu infekce.2 Pro zachování fyziologické samočistící funkce zevního zvukovodu by se ušní tyčinky (vatové štětičky) měly zavést pouze do vstupu zvukovodu a krouživým pohybem jemně ušní maz odstranit. Výborným pomocníkem jsou také ušní kapky či spreje k prevenci a ochraně vnějšího zvukovodu.

UŠNÍ ZÁNĚTY

Velmi bolestivé jsou záněty uší tzv. otitidy, které představují nemalou část spektra pacientů praktických lékařů, pediatrů, ale i ambulantních ORL specialistů. Dle lokalizace se rozlišuje externí otitida (závět zevního zvukovodu až k bubínku) a otitis media - záněty v oblasti středního ucha. Mají podobné příznaky a často i současný výskyt (jeden přechází v druhý). Zánět středního ucha ale obvykle probíhá současně s rýmou a zánětem hltanu. Předchází mu často zánět horních dýchacích cest a primární infekce bývá virová. Pacienti popisují tlak v uchu a zhoršení sluchu. O jaký typ otitidy se jedná, diagnostikuje lékař vyšetřením pomocí otoskopu a sběrem podrobné anamnézy.

Zánět zevního zvukovodu

Příčina zánětu zevního zvukovodu může být neinfekční i infekční. Mezi patogenní původce infekce patří viry, bakterie i plísně. Zánětlivá reakce ale může být spuštěna i ulpěním vody či šamponu ve zvukovodu po koupání, nečistotami, prachem nebo již výše zmíněným ucpáním zvukovodu ušním mazem (mazovou zátkou). Podle rozsahu postižení zánět dále dělíme na lokalizovaný nebo difúzní (postihuje celý zvukovod a může přesáhnout až na povrch bubínku) a podle četnosti na akutní nebo chronický. Mezi faktory, které usnadňují rozvoj zánětu řadíme:

 • Místní faktory: zúžení zvukovodu, porušení celistvosti kůže, zvýšení pH, cizí těleso, nesprávné čištění uší
 • Zevní prostředí - vyšší teplota, vlhkost, znečištění (prach/voda)
 • Vnitřní prostředí - alergie, diabetes, imunodeficitní stavy
 • I když je zánět zevního zvukovodu častější u dětí, postihuje všechny věkové skupiny

Příznaky:

 • Výrazná bolestivost
 • Zarudnutí
 • Svědění
 • Pocit tlaku a zalehlého ucha
 • Otok
 • Hnisavý sekret

V prevenci se vyplatí správné techniky čištění, jako je důkladné vysušení po koupání (růžkem ručníku či čisté látky), opatrné používání ušních tyčinek, koupací čepice při plavání a eliminace uvedených faktorů rozvíjející zánět. Pokud je bolest v uchu silná, je nutné vyhledat lékaře.

V léčbě ušní kapky, léky proti bolesti a horečce, studený obklad. Při přetrvávající bolesti návštěva lékaře - vyšetření, odborné vyčištění a odstranění mazu, léky dle původce (protizánětlivé kapky, ATB, antimykotika). 

ŘADA DOLORGIT - První pomoc při zánětu vnějšího zvukovodu

Ušní kapky a sprej k fyzikální léčbě (fyzickému ošetření) a zmírnění obtíží vnějšího zvukovodu - např. při akutním zánětu vnějšího zvukovodu.


Zdravotnické prostředky. Seznamte se pečlivě s návodem k použití.

 • První pomoc při zánětu zvukovodu
 • Zmírňuje bolest, otok, zarudnutí a svědění
 • Německá kvalita od DR.THEISS

Složení: Glycerin 99,5 %, panthenol, cetylpyridinumchlorid, voda.

Více na https://www.drtheiss.cz/eshop/dolorgit

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Reference:
1. MEJZLÍK, Jan a Karel POKORNÝ, CHROBOK, Viktor, ed. Zevní zvukovod. Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2007. Medicína hlavy a krku. ISBN 978-80-7311-092-5.
2. JUROVČÍK, Michal. Zánětlivá onemocnění ucha. Prakt. lékáren. 2016; 12(3): 98-101.


SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: STOP PADÁNÍ VLASŮ PO PORODU

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PODZIM JE VÝZVOU PRO IMUNITU

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME