Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍZimní měsíce jsou v naší zeměpisné šířce charakteristické sezónou nemocí z nachlazení a chřipky. Sezonní respirační onemocnění zahrnují pestrou paletu virových onemocnění s velmi podobnými příznaky, nejzávažnější je však chřipkový virus. Víme, že většina výskytů chřipky na severní polokouli vrcholí v lednu nebo v únoru, často má přesah až do prvních březnových týdnů. I když se vědecké názory na šíření chřipky v zimních měsících různí, faktem je, že virus je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu. Během mrazivého počasí se virus chřipky šíří dále.1 Chřipku řadíme mezi tzv. akutní respirační onemocnění (ARI), která se projevují zánětem horních cest dýchacích: akutním zánětem nosohltanu, hrtanu a průdušnice.

..................

Podle Státního zdravotního ústavu dosáhla nemocnost (ARI) v ČR ve 3. kalendářním týdnu roku 2024 úrovně 1432 nemocných na 100 000 osob, což byl 10% vzestup oproti předešlému týdnu. A předpokládá se obvyklý sezonní nárůst. V ČR je vyhlašována chřipková epidemie po dosažení epidemického prahu, což je 1600-1800 případů na 100 000 obyvatel.

Zdroj: SZÚ

..................

 

Jak si udržet zdraví a být v kondici, když nás vítají mrazivá rána, deštivé a větrné dny a stále málo slunečního svitu? Jak se vyhnout nákaze od ostatních lidí?

Když si představíme náš imunitní systém, musí toho v takových dnech snášet mnoho a být stále v pozoru! Měli bychom mu tedy věnovat náležitou péči, aby byl schopen čelit sezónním infekcím. Negativně na obranyschopnost organismu působí nedostatek pohybu, málo pestrá a nekvalitní strava, stres a nedostatek spánku. Naopak dodržování správného životního stylu s pravidelnou venkovní pohybovou aktivitou, pestrá a vyvážená strava bohatá na zdroje potřebných vitaminů a minerálů našemu imunitnímu systému jen prospěje.

Mezi hlavní zásady prevence chřipky a chřipce podobných onemocnění patří:

 • Vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi
 • V případě onemocnění chránit své blízké, nosit doma roušku
 • Řádně léčit symptomy, nasadit klidový režim
 • Zvlhčovat vzduch v místnostech
 • Nechodit na místa s velkou koncentrací lidí (nepůjčovat si věci, děti hračky apod.)
 • Mýt si pravidelně ruce
 • Při kašli a kýchání si kapesníkem vždy zakrývat nos a ústa
 • Nedotýkat se rukama obličeje a nemnout si oči, sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů
 • Zařídit dostatečné množství tekutin a racionální stravu
 • Zvýšit přísun vitaminů - zejména konzumací více ovoce a zeleniny

Přirozenými zdroji vitaminů jsou ovoce a zelenina, ale čerstvé je v zimních měsících nenajdeme, proto jsou dobrou volbou získávání těchto potřebných mikronutrientů doplňky stravy. Esenciální pro funkci imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především vitaminy C a D, z minerálů si zaslouží pozornost zinek, selen nebo železo. Pro nespecifické posílení imunity lze použít také omega-3 mastné kyseliny, probiotika, beta-glukany, nebo extrakt z rostlin rodu Echinacea.2

Doporučený postup Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 (ČLnK, 2021)2 uvádí v období výskytu respiračních onemocnění profylaktické užívání vitaminu C v nižších dávkách (100-200 mg/den) nebo terapeuticky v průběhu nemoci ve vyšších dávkách (až 1000 mg/den). Vyzdvihuje i úlohu vitaminu D, který se podílí na dozrávání a regulaci funkce monocytů a makrofágů a na regulaci zánětlivé odpovědi organismu na infekci.2,3 Dostatečná suplementace vitaminu D snižuje riziko respiračního infektu.2,3 To koresponduje právě s tvrzením výše, že v zimních měsících, kdy je nedostatek slunečního svitu, se nemoci typu chřipky objevují častěji.1

Významnou roli v imunitním systému hraje také zinek, ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu alfa a podílí se na modulaci zánětlivé odpovědi.2 Je prokázáno, že suplementace zinku zkracuje a ovlivňuje tíži symptomů u nachlazení. Adekvátní hladina Zn může také snížit riziko následné bakteriální infekce u akutních respiračních virových infekcí. 

NOVINKA Ascorvita Akut obsahuje ověřenou kombinaci vitaminu C, vitaminu D a zinku.

 • Komplexní složení pro podporu imunity*

 • Balení obsahuje 10 sáčků s práškem pro přípravu teplého nebo studeného nápoje

 • Připravená tekutá forma napomáhá rychlému vstřebávání a nástupu účinku

Jedna tableta obsahuje:

 • Vitamín C 1000 mg (1250 % RHP)
 • Vitamín D3 2000 IU (1000 % RHP)
 • Zinek 10 mg (100 % RHP)

Dávkování: 1 sáček denně rozpustit do skleničky vody.

*Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému. Vitamin C přispívá k ochraně buněk proti oxidačnímu stresu, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální psychické činnosti, k normální činnosti nervové soustavy, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní. Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu, k normální hladině vápníku v krvi, k udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální činnosti svalů a podílí se na procesu dělení buněk. Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.

Doplněk stravy. Se sladidly. Více informací na obalu.

Výrobek je k dispozici také jako Ascorvita Max ve formě tablet. Obsah vitaminu C, D a zinku je zde stejný.

Ascorvita Max - S pomocí vitaminu C, vitaminu D3 a zinku intenzivně podporuje normální fungování imunitního systému.

 Tableta Ascorvita Max se skládá ze dvou vrstev:

- první vrstva se vyznačuje rychlým uvolňováním vitaminu C 

- druhá vrstva se vyznačuje postupným uvolňováním vitaminu C

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/ascorvita-max

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. https://www.khsova.cz/obcanum/otazky-ari
2. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2021.
3. Martineau AR, Jolliffe DA, Greenberg L, et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: individual participant data meta-analysis. Health Technol Assess. 2019;23(2):1-44.

PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU

STOP PADÁNÍ VLASŮ PO PORODU

FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME