Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!



Každý to zná - při sportu nebo jiné fyzické aktivitě, může dojít ke křečím, které jsou velmi nepříjemné a mohou zásadně ovlivnit výkon. Nedostatek hořčíku bývá poměrně častá příčina svalových křečí, například dolních končetin. Nedostatek hořčíku lze zjistit z laboratorního vyšetření krve, ale obvykle stačí klientovi s potížemi v podobě křečí, aby se obrátil na lékárníka s požadavkem: „nasadit si nějaký hořčík".

Příčin, které křeče způsobí, může být ale více:

  • Dostatečná hydratace: Nedostatek tekutin může způsobit nerovnováhu elektrolytů v těle a zvýšit riziko křečí. Pijte dostatek vody před, během a po sportovní aktivitě.
  • Správná výživa: Zajistěte si dostatek minerálů, zejména hořčíku, draslíku a vápníku. Tyto minerály jsou důležité pro správnou funkci svalů. Konzumujte potraviny jako banány, ořechy, listovou zeleninu a mléčné výrobky.
  • Rozcvička a protažení: Před sportovní aktivitou proveďte důkladnou rozcvičku, která zahrnuje dynamické cviky a protažení svalů. To pomůže zvýšit průtok krve do svalů a snížit riziko křečí.
  • Přetížení: Příliš intenzivní nebo příliš dlouhá sportovní aktivita může vést k přetížení svalů a zvýšit riziko křečí. Dodržujte postupné zvyšování zátěže.
  • Správná technika: Správná technika pohybu během sportovní aktivity může minimalizovat o náhlých zatížení a křečí.

Jaké prvky jsou důležité v boji proti křečím?

  • Ano, na prvním místě je skutečně hořčík, a to pro snížení únavy!

Hořčík snižuje míru únavy a vyčerpání, přispívá k elektrolytické rovnováze, zajišťuje normální funkci nervového systému, a ovlivňuje tak psychiku člověka. Spolu s ostatními prvky navíc zajišťuje normální stav kostí a zubů. Hořčík se zásadním způsobem podílí na přeměně energie v těle, na metabolizmu cukrů, tuků i bílkovin. V buňce se účastní řízení dělení, regenerace i programového zániku buňky. Je součástí asi 320 enzymů, které by bez něj nefungovaly. Je nutný pro uvolňování energie z ATP, zvyšuje jeho tvorbu. Působí na receptory v nervových zakončeních a ovlivňuje vyplavování přenašeče nervových vzruchů - acetylcholinu a jeho účinek v nervových synapsích. Tím působí proti křečím a tzv. tetanii - zvýšené nervosvalové dráždivosti. Hořčík se z těla vylučuje močí a stolicí, ale také potem, například právě při zvýšené fyzické zátěži u sportujících jedinců.

  • Draslík pro správnou funkci svalů!

Stejně jako hořčík přispívá k normální funkci nervového systému i draslík, který má navíc velký vliv na normální fungování svalů. Proto je důležité ho doplňovat stejně jako hořčík a ideálně v kombinaci, pokud chcete předcházet křečím. Dostatek draslíků také přispívá k udržení normálního krevního tlaku.

Jak vybrat vhodný doplněk stravy?

Pro to, abychom efektivně předcházeli křečím, je nutné doplnit nejen hořčík, ale i draslík a další mikronutrienty. Proto ne všechny přípravky, které lze zakoupit na pultech lékáren, drogerií či supermarketů, jsou ideálním řešením zmíněných potíží.

Optimální kombinací pro pomoc při křečích je KOMBINACE HOŘČÍKU S DRASLÍKEM, případně ještě doplněna o další látky jako jsou vitamin B6 a vitamin E. Nespokojte se s „běžným hořčíkem", ale dejte přednost kombinaci hořčík + draslík v přípravku Muscoaktiv.

Právě tuto optimální kombinaci proti křečím nabízí doplněk stravy MUSCOAKTIV STOP KŘEČÍM od společnosti Dr. Theiss.

MUSCOAKTIV STOP KŘEČÍM je doplněk stravy s vitamíny a minerály pro aktivní lidi. Dostupný je formě klasických tablet, ve formě šumivých tablet nebo ve formě sáčků rozpustných ve vodě.

Pro bližší informace kontaktujte obchodní zástupce společnosti Dr. Theiss nebo napište na info@drtheiss.cz. Muscoaktiv Stop Křečím je dostupný u všech distributorů.  

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME