Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CESTS příchodem podzimu se zvyšuje incidence respiračních onemocnění a lidé se preventivními kroky snaží posilovat obranyschopnost svého organismu. Mezi základní preventivní opatření patří pobyt na čerstvém vzduchu, otužování, vyvážená strava, eliminace rizikových kontaktů a dodržování pravidel 3R (ruce - rozestup - roušky), která nás naučila covidová pandemie (naštěstí na 3. preventivní pravidlo zatím plošně nedošlo).

Podzimní evergreeny v lékárnách

V lékárnách se zaměstnanci setkávají se zvýšenou poptávkou vitaminů a přípravků pro zlepšení obranyschopnosti organismu. K nejčastěji doporučovaným patří vitaminy C a D, z minerálních prvků selen a zinek, a také tradiční rostlinné extrakty, například přípravky s extraktem z echinacey (třapatka nachová), která je užívána k léčbě a k profylaxi virových a bakteriálních onemocnění, zejména právě respiračního traktu. 1

  • U severoamerických Indiánů je echinacea nejoblíbenější bylinou z čeledi kopretinovitých? Nazývali ji indiánským sluncem nebo slunečním kloboukem.

  • Echinacea je bohatá na biologicky aktivní látky, které fungují jako adaptogeny a antioxidanty?

Výběr symptomatické terapie v lékárně závisí na tom, jaké příznaky u pacienta převažují, ale samozřejmě také na typu pacienta, jeho věku a ostatních zdravotních potíží v anamnéze. Mimo symptomatickou léčbu lze často u respiračních onemocnění doporučit přípravky modulující imunitu. Proto současně s doporučením symptomatické léčby by mělo zaznít doporučení k podpoře imunity.2 Česká lékárnická komora (ČLnK), která postupně zpracovává doporučené postupy (DP), se věnuje samoléčbě symptomů nemocí z nachlazení ve svém DP Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19.2 I v tomto DP je místo pro bylinnou léčbu, která zahrnuje fytofarmaka s desinfekčním, expektoračním, potopudným a nespecifickým imunomodulačním účinkem. ČLnK pro nespecifické posílení imunity doporučuje kromě extraktu z rostlin rodu Echinacea také probiotika, dále omega-3 mastné kyseliny nebo beta-glukany. 2

Echinacea je užívána k léčbě a k profylaxi virových a bakteriálních onemocnění, zejména respiračního traktu.1,2 Extrakty z echinacey mají imunomodulační účinky na makrofágy a NK buňky, včetně snížení produkce zánětlivých cytokinů.4 Dle Evropské lékové agentury (EMA) je extrakt z nati třapatky nachové vhodný pro krátkodobou prevenci, popřípadě pro terapii běžného nachlazení. Užívání rostliny není vhodné pro děti do 12 let. 5 Studie, publikované zejména v posledních letech, ukazují i pozitivní efekt při prevenci a terapii onemocnění Covid-19.

Není echinacea jako echinacea

V lékárnách se produkty z echinacey najdou jako tekuté extrakty, sirupy, v čajových směsích nebo ve formě kapslí. Echinacea se používá buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami a vitaminy, a to jak vnitřně, tak i k zevnímu užití ve formě mastí či krémů. Podle institutu IQVIA se do českých lékáren v celoročním průměru prodalo 270 tis balení produktů s obsahem ecchinacey. Segment ecchinacey v ATC - cold & flu & immunostimulants - představuje cca 30 % objemu.6

Standardizované extrakty a další vyráběné produkty pocházejí buď z čerstvé nebo sušené nadzemní části rostliny nebo z čerstvých či sušených kořenů. To může vést i k určité variabilitě ve složení přípravků způsobené mezidruhovými rozdíly, podmínkami pěstování i způsobem dalšího zpracování rostlin.7 EMA vydala k oběma extraktům monografie: jednu pro herbu (nať, nadzemní část)5 a druhou pro radix (kořen).8 Tyto monografie jsou v Evropě uznávány jako „zlaté standardy" ve fytoterapii echinaceou.

Významným závěrem je, že pouze přípravky z nadzemní části byliny byly uznány pro indikace s dobře prokázanou účinností (well-established use).

1. TERAPAUTICKÉ INDIKACE nať a nadzemní část rostliny:

  • Kategorie Indikace s dobře prokázanou účinností (well-established use)

Charakteristika:

- Rostlinný léčivý přípravek k prevenci a krátkodobé léčbě běžného nachlazení

  • Kategorie Tradiční použití (traditional use)

Charakteristika:

- Tradiční rostlinný léčivý přípravek pro ošetření drobných povrchových ran

- Produkt je tradiční bylinný léčivý přípravek pro použití ve specifikované indikaci výhradně na základě dlouhodobého používání

2. TERAPEUTICKÉ INDIKACE kořen:

  • Kategorie Indikace s dobře prokázanou účinností (well-established use) nebyly EMA uznány
  • Kategorie Tradiční použití (traditional use)

Charakteristika:

- Tradiční rostlinný léčivý přípravek pro zmírnění příznaků běžného nachlazení

- Tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný pro úlevu od skvrn a pupínků v důsledku mírného akné

- Tradiční bylinný léčivý přípravek pro použití ve specifikovaných indikacích výhradně na základě dlouhodobého používání

DR.THEISS Echinacea kapky (50 ml) - k podpoře imunity a udržení zdraví horních cest dýchacích 

  • bylinné kapky obsahují šťávu z květů léčivé byliny třapatky nachové (Echinacea purpurea), která přispívá k normální funkci imunitního systému a udržení zdraví horních cest dýchacích

  • vhodné již při prvních příznacích nachlazení

  • německá kvalita DR.THEISS

  • přípravek obsahuje 22 % obj. alkoholu

Dávkování: Mladiství od 12 let a dospělí: 3-4krát denně 25 kapek nakapat do sklenice vody a pomalu vypít. Před polknutím ponechejte asi 10 sekund v ústech pro lepší vstřebávání. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Přípravek užívejte nejdéle 1 týden. Není určeno dětem do 12 let.

Více na https://www.drtheiss.cz/eshop/drtheiss-echinacea-kapky-50-ml

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. Vranová V. Možnosti prevence a terapie virových onemocnění respiračního traktu, Pediatr. praxi. 2022;23(5):331-335.
2. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora2021
3. Brendler T, Al-Harrasi A, Bauer R, et al. Botanical drugs and supplements affecting the immune response in the time of COVID-19: Implications for research and clinical practice. Phytother Res. 2021;35(6):3013-3031.
4. Sharma, M, Anderson SA, Schoop R, et al. Induction of multiple pro-inflammatory cytokines by respiratory viruses and reversal by standardized Echinacea, a potent antiviral herbal extract. Antiviral Research. 2009;83(2):165-170.
5. European Union herbal monograph on Echinacea purpurea (L.) Moench, herba recens. EMA/HMPC/48704/2014.
6. IQVIA 02/2023, Dataview
7. Spilková J. Echinacea sp. - obsahové látky a léčebné využití, Prakt. lékáren. 2006; 2(2) : 89-92.
8. European Union herbal monograph on Echinacea purpurea (L.) Moench, radix. EMA/HMPC/424583/2016.

SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie