Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SCHÜSSLEROVA SŮL Č. 3 FERRUM PHOSPHORICUM D12: SŮL PRVNÍ POMOCI, NA IMUNITU A KRVETVORBU



MUDr. Eva Kettmannová

Chemický název je fosforečnan železitý (FePO4 x 4H2O) v ředění D12.

Proč je zrovna Schüsslerova sůl č. 3 nazývána solí první pomoci? Vyplývá to z indikací v akutních situacích, kdy působí překvapivě rychle a často předejde komplikacím. Často slýchám v ordinaci od maminek, jak se jim osvědčilo mít ji doma v lékárničce. Není divu, jelikož tato sůl má protizánětlivý efekt, což lze využít u všech nachlazení a zánětlivých onemocnění obecně. Její účinek je nejpřínosnější v 1. fázi zánětu a také v období rekonvalescence po nemoci.

Železo je nejdůležitějším stopovým prvkem v lidském těle, dospělý člověk ho má až kolem 4 g. Považuji za důležité zmínit se o tom, že kromě dobře známé funkce železa - jako součásti hemoglobinu a myoglobinu - je tento stopový prvek i součástí důležitých enzymatických systémů, kde se zúčastňuje přenosu elektronů (cytochromy, cytochromoxidáza) a rozkladu peroxidu vodíku (peroxidáza, kataláza). Z toho si můžeme odvodit, proč má špatné vstřebávání nebo jeho vyšší ztráty tak širokou škálu příznaků a postihují všechny tkáně.

Nedostatek soli č. 3 se projeví nejdřív na těchto tkáních: svalové buňky, mozek, játra, endokrinní žlázy a střevní stěna.

Právě na uvedených tkáních bude efekt po podání této soli pozorovatelný nejrychleji.

Po podání Ferrum phosphoricum D6 můžeme pozorovat:

  • vliv na krvetvorbu a následně lepší okysličení tkání
  • zlepšení odolnosti proti virovým onemocněním
  • protizánětlivý efekt
  • analgetický efekt

AKUTNÍ STAVY, kdy včasně nasazená sůl č. 3 může ovlivnit další průběh nemoci:

Horečka do 38,5 °C (viz také článek o soli č. 5 Kalium phosphoricum) - využíváme protizánětlivý a imunostimulační efekt, dále analgetický efekt této soli

Běžné nachlazení - záněty HDC, akutní otitida

Chřipkové syndromy - první dny onemocnění a pak znovu ve fázi rekonvalescence

Úrazy, rány a krvácení - vhodný podpůrný prostředek na hojení ran různé etiologie včetně pooperačních, využíváme tady jeho protizánětlivý, analgetický, imunostimulační efekt

Bolestivé stavy - pokud jsou doprovázeny zarudnutím a otokem a/nebo bolesti mají pulzující charakter, sůl č. 3 bude první volba, následně můžeme zvážit i další soli

Dávkování u akutních stavů pro děti i dospělé: každých 15 minut nechat rozpustit 1tbl v ústech, se zlepšením prodlužovat intervaly.


CHRONICKÉ a recidivující stavy, které můžeme Schüsslerovou solí č. 3 ovlivnit v rámci komplexního přístupu:

Sideropenická anémie

Bolesti hlavy (s návaly krve do hlavy)

Únavové syndromy (z nedostatečného okysličení)

Recidivující infekty dýchacích cest

Hypotenze (konstituční)

Zácpa - sůl č. 3 podpoří střevní peristaltiku

 


Jak se u dětí nejčastěji projevuje nedostatek soli č. 3?

Výraznější deficit u dětí lehce poznáte podle obličejových znaků (popsal je Dr. Wilhelm H. Schüssler), jsou to kruhy pod očima s modravým nádechem a zarudnutí na tvářích, zejména po námaze, u většího deficitu této soli bývají červené i uši.  Sůl č. 3 působí imunostimulačně a právě tento efekt můžeme využít u dětí a studentů trpících na častou nemocnost. Obvykle doporučuji na podporu imunity nasadit tuto sůl již v říjnu s příchodem ochlazení, a to každé ráno 1 tabletu před odchodem do školy, užívat alespoň měsíc. V mé praxi se osvědčila kombinace s homeopatickým prostředkem na podporu imunity Engystolem (2x 1tbl). Tuto kúru lze v lednu/únoru zopakovat.

Další indikace je například i časté krvácení z nosu- sůl č. 3 obvykle zastaví krvácení do několika sekund a pravidelné užívání tomuto krvácení předchází, samozřejmě týká se to jinak zdravých dětí.

Můžou sůl č. 3 užívat i těhotné a kojící ženy?

Právě v těhotenství je doplnění zásob železa problematické, běžné doplňky železa způsobují často nadýmání, průjem nebo zácpu. Schüsslerova sůl č. 3 nemá žádné vedlejší účinky a lze ji užívat dlouhodobě bez obav z nežádoucích účinků. Pokud se jedná o středně těžkou anémii a užívání klasických preparátů železa je nevyhnutelné, lze přidat sůl č. 3 v rámci komplexního přístupu - výrazně zvýší vstřebávání železa z GIT. Dnes je již na trhu několik přírodních doplňků železa, které méně často způsobují GIT potíže - například zahuštěná minerálka Ferrotone s vysokým obsahem železa.

Proč podávat sůl č. 3 seniorům?

Starší lidi mají často zpomalenou peristaltiku, trpí na zácpu se všemi sekundárními důsledky. Proto tuto sůl svým pacientům nad 70 let dávám formou kúry na 2 měsíce a přidávám k ní další soli regulující trávení (obvykle jsou to Schüsslerova sůl č. 8 a Schüsslerova sůl č. 10).

Starší lidi bývají často chudokrevní (příčiny - strava, užívání klasických léků, nedostatečné vstřebávání železa), po užívání této soli obvykle udávají příliv energie a zlepšení běžného fyzického výkonu. 

.....................................................................

Upozornění: Informace o léčbě akutních i chronických nemocí v tomto článku mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo odborného lékaře.

.....................................................................

Pokud vás článek zaujal, další informace o metodě léčby pomocí 12 minerálních solí Dr.Schüsslera se můžete dovědět na odborných webinářech praktické lékařky, anestezioložky a homeopatky MUDr. Magdalény Záchové, více informací na www.vzdelavani-seminare.cz


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Ferrum phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME