
MUDr. Eva Kettmannová
Jak urychlit doléčení po virové nákaze? Jak se co nejdřív dostat do formy a co můžu udělat pro to, abych se zbavil únavy? To jsou aktuálně časté dotazy v lékárnách.
Přibývají pacienti, kteří dobře zvládli akutní příznaky nákazy (včetně koronavirové), ale následné období rekonvalescence jim přijde nekonečné. Stěžují si na slabost, fyzickou i psychickou únavu, suchý dráždivý kašel nebo zvýšené pocení. Jak lze obecně podpořit imunitní systém po viroinfekci? Lze vůbec doporučit nějaké obecné podpůrné schéma?
Od celostního lékaře neočekávejte stručnou odpověď...
Každý celostní přístup v medicíně zohledňuje více rovin. A to i tehdy, jedná-li se o doléčení akutního onemocnění. Kromě pacientových nynějších potíží je brána v potaz i jeho konstituce, psychické naladění, dosavadní životní styl a dosavadní léčba.
V poslední době mám přece jen v rukávu jednu obecnou radu pro případ rekonvalescence pro každého, nezávisle na věku a typu virózy: Schüsslerovu sůl č. 2 Calcium phosphoricum D6.
K této soli přidávám podle potřeby další prostředky:
Pitný režim je důležitý i ve fázi rekonvalescence, a proto bude nejvhodnější způsob podávání Schüsslerových solí právě rozpuštění ve vodě. Doporučuji od každé zvolené soli nasypat 6tbl do 2dcl čisté vody a pomalu popíjet během dne. Roztok si lze namíchat i víckrát denně. U dětí do 12 let zredukovat dávku na poloviční - 3tbl od každé soli do 2dcl vody.
Jak dlouho soli užívat?
Obvykle doporučuji 2 týdny u lehčích stavů, pokud se jedná o závažnější infekci, doporučuji 4 týdny. U pacientů náchylných na viroinfekty doporučuji užívat 2 tbl soli č. 3 Ferrum phosphoricum D12 vždy 6 týdnů na podzim a tento předpis zopakovat v zimě.
firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Calcium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.