
Na počátku byl strach z potenciálně nebezpečné, neznámé nové nákazy, následně se přidal strach z přísných karanténních opatření a nejistota ohledně dalšího vývoje situace. Nyní má většina obyvatel obavy z negativního finanční dopadu na rodinný rozpočet...
A také strach z budoucnosti - co když se situace na podzim zopakuje?
Bylo by naivní si myslet, že až hrozba nákazy Covid-19 pomine, vše se vrátí do starých kolejí a lidé si oddechnou, že je nebezpečí zažehnáno. Psychologové upozorňují, že v blízké budoucnosti musíme počítat s nárůstem úzkostných a depresivních poruch jako reakcí na stresovou situaci trvající delší dobu.
První nenápadné příznaky psychického vyčerpání jako podrážděnost, nervozitu, sníženou schopnost soustředit se, nechuť dělat obvyklé každodenní činnosti udává čím dál tím více lidí již nyní v březnu. Tyto varovné signály bychom neměli brát na lehkou váhu.
Můžeme v této situaci doporučit nějaké netoxické nenávykové prostředky, které by mohly zabránit rozvoji závažnějších psychických poruch?
Psychofarmaka mají řadu nežádoucích účinků, a nebylo by proto rozumné sáhnout po nich jako po lécích první volby, zejména u jinak psychicky zdravých jedinců, u kterých jsou současné potíže reakcí na zátěžovou situaci.
Jako prevenci zhoršení u prvních nenápadných, výše uvedených příznaků doporučuji užívání vhodné kombinace minerálních solí Dr. Schüsslera. Německý lékař Dr. Wilhelm Schüssler popsal indikace 12 anorganických sloučenin, které se přirozeně vyskytují v krvi člověka a zastávají několik komplexních fyziologických funkcí. Zjistil, že jejich deficit způsobuje patologické projevy, a naopak podávání těchto solí v ideálním ředění (D6 nebo D12) tyto potíže dokáže vyléčit. Na posílení vegetativního nervového systému během stresového období jsou vhodné zejména tři soli, jejich indikace se překrývají, proto doporučuji předepisovat podle protokolu uvedeném v rámečku.
Sůl č. 2 Calcium phosphoricum D6 - rychlá unavitelnost, vyčerpání, nervozita, poruchy spánku.
Sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6 - všechny stavy psychického vyčerpání, nervozita, podrážděnost, depresivní projevy, úzkostné stavy, neschopnost soustředit se a nechuť k duševní práci (zejména vhodné u studentů), bolesti hlavy z psychického přetížení, bušení srdce jako somatický projev úzkosti. Nejdůležitější sůl v komplexní léčbě panické ataky.
Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 - vyčerpání, nervozita, neklid až agresivita, úzkostné stavy, depresivní stavy, neschopnost soustředit se, bolesti hlavy, poruchy spánku, křeče.
Schüsslerovy soli na posílení vegetativního nervového systému:
Sůl č. 2 Calcium phosphoricum D6 2 tbl ráno
Sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6 2 tbl před obědem
Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 6 tbl do 2 dcl horké vody večer před spaním
Schüsslerovy soli lze kombinovat s homeopatií, fytoterapií i aromaterapií
Nově je u nás dostupná levandulová silice i k vnitřnímu užívání v tobolkách (LP Lavekan). V současné krizové situaci doporučuji kombinovat s tzv. „heisse Sieben", horkou sedmičkou, což je 6 tablet soli č. 7 rozpuštěné ve 2 dcl horké vody viz tabulka výše.
Pokud je u pacienta v popředí nadměrný strach z nákazy Covid-19, až strach ze smrti, doporučuji homeopatický lék Arsenicum album 30C tři dny po sobě 1 dávku (3 kuličky) a pak 1x týdně zopakovat ještě po dobu měsíce.
Pacientům, kteří jsou v náročné finanční situaci (nebo rodinné situaci apod.) a nemají možnost si kvalitně odpočinout, doporučuji k výše uvedené kombinaci Schüsslerových solí přidat na 2 měsíce extrakt z rozchodnice růžové (LP Vitango) a Bachovy květové esence, zejména Oliva, Rock Rose, Mimulus, Cherry Plum nebo další.
Zatím si nikdo z epidemiologů netroufne předpovědět, jak se bude dál současná epidemie vyvíjet, co nás čeká příští týdny a měsíce. Ale již nyní je jisté, že následky nebudou krátkodobé. Psychická rovnováha nás všech je v ohrožení již teď, proto je úkolem nás zdravotníků pomoct podchytit první nenápadné příznaky a snažit se zabránit rozvoji závažnějších psychických poruch - zejména depresivních a úzkostných poruch a různých typů závislostí.
Použitá literatura:Inzerce
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.