Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2024: SUCHÝ KAŠEL



V nezávislém, otevřeném průzkumu První volba lékárníka 2024 uváděli již pošesté lékárníci a farmaceutičtí asistenti, registrovaní v e-learningovém portálu Educomm.cz, z volně prodejných léčivých přípravků, doplňků stravy, kosmetických produktů, zdravotnických prostředků nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě, nebo po kterém sahají i oni sami, když se necítí ve své kůži. Žebříčky TOP produktů dávají široké veřejnosti recenzní tipy na nepreferovanější zboží ve své kategorii. U odborníků, v tomto případě lékárníků, také mohou často potvrdit nebo zpolemizovat jejich osobní preference. Každopádně je zajímá, jaký názor mají kolegové na ten či onen produkt. Podobné průzkumy tedy mohou vést k interakci a diskusi: „Jak jsme volili v této kategorii u nás v lékárně? A jak kolegové na druhém konci republiky?"

Letos průzkum První volba lékárníka poprvé od svého vzniku (od roku 2018) probíhá ve 4 dílčích etapách a první sada kategorií zná již své TOP produkty ve 23 kategoriích. První části ankety, která se uzavřela v květnu 2024, se zúčastnilo celkem 515 zaměstnanců lékáren, kteří odevzdali celkem 10 412 hlasů pro První volbu lékárníka I / 2024, kdy mohli uvádět preferované produkty na prvním až třetím místě v kategoriích: Alergie, Nemoci z nachlazení včetně chřipky, Prevence kardiovaskulárních chorob a Veterinaria. Každá z kategorií měla ještě své podkategorie (obr.1)

Jaké jsou výsledky průzkumu v kategorii Nemoci z nachlazení včetně chřipky?

SUBKATEGORIE SUCHÝ KAŠEL V RÁMCI ODDÍLU NEMOCI Z NACHLAZENÍ

Levopront® s léčivou látkou levodropropizin patří mezi nekodeinová periferní antitusika.1 Obhájil své prvenství v subkategorii SUCHÝ KAŠEL z předešlých tří ročníků průzkumu První volba lékárníka (2020, 2021 a 2022). Důvěru Levoprontu® v letošním ročníku průzkumu dalo 356 respondentů!

Akutní respirační infekce (ARI) jsou až z 90 % virové etiologie. Kašel při nich bývá, zejména zpočátku, ve 3/4 případů suchý (neproduktivní, bez vykašlávání hlenu), a je tak typický pro časnou fázi onemocnění.2 K léčbě suchého dráždivého kašle se používají centrální nebo periferní antitusika. Léčba produktivního kašle zahrnuje mukoaktivní látky usnadňující expektoraci a zlepšující odchod sekretu z dýchacích cest. Léčivá látka levodropropizin v léku Levopront® patří mezi nekodeinová periferní antitusika1,2 s minimem nežádoucích účinků, kontraindikací a lékových interakcí. I když má molekula srovnatelný antitusický účinek jako centrální antitusika, je systémově lépe tolerovaná zejména s ohledem na centrální sedativní účinky.1,3 

Levopront® přináší účinnou úlevu od suchého kašle1,4

Levodropropizin je po perorálním podání rychle absorbován a rychle distribuován v celém organismu. Biologický poločas je přibližně 1-2 hodiny. Přináší tak benefit v podobě účinné pomoci od vyčerpávajícího a obtěžujícího suchého kašle. Farmakokinetika a biologická dostupnost kapkové lékové formy je stejná jako u lékové formy sirupu. 

Originální molekula levodropropizinu má navíc antialergický účinek a působí proti bronchospasmu.1

ORIGINÁLNÍ PERIFERNÍ ANTITUSIKUM 

  • Působí na periferní receptory v dýchacích cestách
  • Netlumí dechové centrum a neovlivňuje respirační funkce a mukociliární clearance
  • Bez interakcí s beta-2 mimetiky, kortikosteroidy, antibiotiky a antihistaminiky
  • Je lépe tolerovaný než centrální antitusika1,3,5
  • Účinek ověřený na dospělých i dětech několika klinickými studiemi 3

TŘI LÉKOVÉ FORMY PRO LÉČBU SUCHÉHO KAŠLE CELÉ RODINY 

Levopront® snižuje četnost a závažnost kašle u dětí a dospělých.3,5 Metaanalýza klinických studií s levodropropizinem3 sledující účinnost levodropropizinu u dětské a dospělé populace v porovnání s ostatními antitusiky ukazuje, že účinnost levodropropizinu je srovnatelná, nebo i mírně lepší než u ostatních antitusik jak kodeinového, tak i nekodeinového typu. 

Levopront® je k dostání ve formě kapek, sirupu a tablet, přináší řešení suchého kašle pro dospělé a děti od 2 let. Klasickou formu tablet ocení dospělí a děti od 12 let. Kapky a sirup mají ovocné příchutě a snadno a přesně se dávkují.

  • Kapky s příchutí lesního ovoce k léčbě dospělých a dětí od 2 let
  • Sirup s příchutí třešně k léčbě dospělých a dětí od 2 let
  • Tablety k léčbě dospělých a dospívajících starších 12 let

Levodropropizin doporučuje také American college of CHEST physicians Guidelines.


Zpracovala -red- na základě výsledků nezávislého průzkumu První volba lékárníka 2024

Literatura:
1. Aktuální SPC přípravku Levopront.
2. Kotolová H, Hammer T. Akutní respirační infekce - symptomatická samoléčba u dospělých, Prakt. lékáren. 2020; 16(4): 233-242.
3. Zanasi A et al.: Levodropropizine for treating cough in adult and children: a meta-analysis of published studies. Multidisciplinary Respiratory Medicine 2015;10:19.
4. Dicpinigaitis PV et al.: Antitussive drugs - past, present, and future. Pharmacological Reviews 2014;66:468-512.
5. Catena E, Daffonchio L: Efficacy and tolerability of levodropropizine in adult patients with non-productive cough. Comparisonwith dextromethorfan. Pulmonary Pharmocology & Therapeutics 1997;10:89-96.
6. Irwin RS et al.: CHEST 2006;129:1S-23S.

--------------------------

LEVOPRONT

S: Levodropropizinum 60 mg v 1 tabletě, 60 mg v 1 ml roztoku (kapek), 6 mg v 1 ml sirupu I: Bronchopulmonální afekce doprovázené dráždivým suchým kašlem. KI: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo pomocné látky. Pacienti s bronchiální hypersekrecí nebo sníženou mukociliární funkcí. Výrazné snížení funkce jater. ZU: Používat pouze po důkladném zvážení rizika u pacientů s těžkou insuficiencí ledvin. Sirup obsahuje sacharózu, propylenglykol., tablety laktózu. NÚ: Velmi vzácně alergické reakce, točení hlavy, somnolence, palpitace, nauzea, malátnost. IT: Používat s opatrností při podávání benzodiazepinů. TL: Během těhotenství a kojení kontraindikován. D: Kapky, Sirup: Dospělí a děti od 12 let 1 ml (20 kapek) roztoku nebo 10 ml sirupu až 3x denně. Děti 2-12 let 1 mg levodropropizinu/kg až 3x denně Tablety: Dospělí a dospívající starší 12 let: 1tableta až 3× denně s intervalem mezi dávkami alespoň 6 hodin. DRR: Dompé farmaceutici S.p.A., Via San Martino 12, 20122, Milán Itálie. Reg.č.: Tablety 36/586/16-C, kapky 36/555/99-C, sirup 36/556/99-C. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky uchovávání Datum poslední revize textu SPC: Tablety: 7.9.2023, Kapky: 22.11.2022, Sirup: 8.4.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME