Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2022: KATEGORIE BOLEST V KRKUPojďte se s námi podívat blíže na jednu z kategorií pátého ročníku oblíbeného průzkumu První volba lékárníka 2022. Tento nezávislý průzkum realizuje již tradičně e-learningový portál Educomm.cz a u respondentů i ostatních zaměstnanců lékáren, kteří se prostřednictvím portálu Educomm nezapojili, ale výsledky sledují třeba právě na stránkách Magazínu Healthcomm, se těší velké oblibě. Letos v průzkumu První volba lékárníka 2022 své preference produktů označilo 543 lékárníků a farmaceutických asistentů z celé České republiky a napříč spektrem typů lékáren - řetězcových, tak i nezávislých. 

Z 543 respondentů studujících na portálu Educomm.cz se do průzkumu První volba lékárníka 2022 zapojilo 401 lékárníků a 142 farmaceutických asistentů. Nejvíce z Prahy, Brna a Středočeského kraje.

 

Průzkumy s výslednými TOP žebříčky se těší obecně velkému zájmu. Stejně tomu bylo i v případě nezávislého šetření, ve kterém účastníci z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů uváděli z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potravin pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě. Celkem bylo letos v průzkumu První volba lékárníka, do kterého se data sbírala v období 27. 12. 2021 až 30. 1. 2022, 56 kategorií, které představovaly obtíže, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí. 

KATEGORIE BOLEST V KRKU

Škrábání, pálení a bolest v krku patří mezi první signální příznaky onemocnění horních dýchacích cest, jejichž incidence stoupá zejména v podzimním období vlivem nedostatku slunečního záření, následnému oslabení imunity a podzimními plískanicemi. Kategorie BOLEST V KRKU je v tomto období velmi příznačná.

V kategorii BOLEST V KRKU potvrdil průzkum oblíbenost tradičních produktů a důvěru v léčivé přípravky (v TOP 5 jsou pouze volně prodejné LP). Dostupné lékové formy symptomatické léčby bolesti v krku zahrnují rozpustné pastilky, kloktadla, ústní roztoky a spreje. Vítězem se stala ucelená řada (pastilky, kloktadlo, spray) přípravků TANTUM VERDE® s účinnou látkou benzydamin hydrochlorid, která se ve své kategorii umístila na špici již popáté v řadě! Navíc značce TANTUM VERDE® dalo důvěru přes 43 % účastníků průzkumu, což je vyšší volební preference, než tomu bylo v předchozích ročnících (2021 - 41 %, 2020 - 33, 6 %). 

S nepříjemnými pocity, které se mohou objevit v oblasti ústní dutiny a krku, přicházejí pacienti nejprve do lékáren, aby po konzultaci s lékárníkem ulevili postižené sliznici samoléčbou, nebo se s ním poradili, zda a v jakém případě by měli navštívit lékaře. Symptomatická léčba bolesti v krku je indikována jako samostatná léčba u zánětlivých onemocnění primárně virové etiologie a radiační mukositidy, jinak je vedena jako doplněk léčby kauzální při infekcích bakteriálního původu, zejména aplikaci antibiotik.1 Jako lokální protizánětlivá léčiva se v ORL používají nesteroidní antiflogistika, jejichž klinické použití je dáno i jejich lékovou formou. Pastilky, roztoky a spreje se používají u zánětů dutiny ústní a hltanu doprovázených zarudnutím, otokem a bolestí.2 Takovou léčivou látkou je benzydamin hydrochlorid, účinná složka přípravků řady TANTUM VERDE®.

OSVĚDČENÝ ORIGINÁL

Léčivý přípravek TANTUM VERDE® (Benzydamini hydrochloridum), lokální nesteroidní antiflogistikum s protizánětlivým a analgetickým účinkem a antiseptickou aktivitou3, dostupný ve 3 lékových formách ve 4 produktech (pastilky, roztok, spray a spray forte) pro symptomatickou léčbu bolesti v krku včetně projevů zánětu sliznice v ústní dutině a krku, preferovalo v průzkumu přes 43 % respondentů. Rovněž v Doporučených postupech ČLnK pro farmakoterapii bolesti v krku je doporučován Benzydamin jako lokální protizánětlivé léčivo v oblasti ORL s analgetickým účinkem a antiseptickou aktivitou. ZDE

Mezi lety 1960 - 1970 přišla v Angelini Pharma na svět řada důležitých a inovativních molekul, včetně benzydaminu, který se pod obchodním názvem TANTUM VERDE® začal v Itálii prodávat v roce 1972, tedy přesně před 50 lety.


Pokud byste se o účincích a využití této molekuly chtěli dozvědět více, navštivte 6. 10. 2022 v 18:00 on-line sympozium k 50ti letému výročí molekuly benzydamin-hydrochloridu od jejího uvedení na trh, kde vystoupí řada předních odborníků. Garantem webináře je doc. MUDr. Milan Urík, Ph.D., přednosta kliniky dětské otorhinolaryngologie FN Brno a LF MU v Brně. Účast na online sympoziu je ohodnocena 4 body do programu celoživotního vzdělávání lékárníků. Registrovat se lze na www.kongres.tv/registrace.


 

Od té doby se molekula benzydamin hydrochloridu využívá zejména k léčbě v oblasti orální a vaginální sliznice. Systémová biologická dostupnost po lokálním orálním podání (i případném perorálním požití) je velice nízká (méně než 10 %).3,4,5 Na rozdíl od ostatních nesteroidních antiflogistik je benzydamin mírně zásaditý, zatímco ostatní zástupci skupiny jsou po chemické stránce kyseliny. Účinek benzydamin-hydrochloridu na gastrointestinální trakt nebyl pozorován.3

KOMPLEXNÍ ÚČINEK TANTUM VERDE®

Protizánětlivý3,6 účinek je dán stabilizací buněčných membrán neutrofilních granulocytů a přímým působením proti prozánětlivým cytokinům (TNF-α a IL-1β), tím dochází ke zmírnění zánětu, hyperémie, dyskomfortu, pálení a redukci edému.

Antimikrobiálně*3,7 působí proti G+ a G- bakteriím a plísním a působí synergicky s některými ATB. V kombinaci s ampicilinem vykazuje baktericidní účinek proti rezistentním kmenům Pseudomonas aeruginosaStaphylococcus aureus. Synergický efekt byl také prokázán v kombinaci s chloramfenikolem a tetracyklinem.

G+ bakterieStaphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pyogenes
G- bakterieEscherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Neisseria meningitidis
Plísně: Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae

* Vztahuje se pouze na tekuté formy Tantum Verde Spray, Tantum Verde Spray Forte a roztok.

Lokálně anestetický/analgetický účinek3,8 - díky strukturální podobnosti s lokálními anestetiky blokuje sodíkové kanály, a tím účinně snižuje bolest spojenou se zánětem. 

LÉKOVÉ FORMY

Pastilky Tantum Verde: pastilky proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením (ve 4 příchutích).

Kloktadlo Tantum Verde: roztok ke kloktání proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením; proti bolesti po chirurgických a stomatologických zákrocích.

Spray / Spray Forte: Tantum Verde Spray proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením. Tantum Verde Spray Forte proti silné bolesti v krku spojené s otokem a ztíženým polykáním. Je 2× silnější než Tantum Verde Spray. Praktické balení se sklopnou tryskou.

Použití benzydaminu v topické léčbě onemocnění sliznic dutiny ústní a krku3

  • Stomatitida
  • Glositida
  • Gingivitida
  • Faryngitida
  • Tonzilitida
  • Afty
  • Otlaky a zánět dásní od zubní protézy a rovnátek
  • Podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích, při růstu nebo extrakci zubů, dentální hygieně či mechanických poraněních v dutině ústní
  • Prevence a podpůrná léčba mukositidy 9,10

POUŽITÍ BENZYDAMINU V TOPICKÉ LÉČBĚ AFTÓZNÍ STOMATITIDY

Aftózní stomatitida je recidivující výsev vřídků a erozí v ústní dutině. Etiologie je nejasná, příčin může být hned několik, například oslabená imunita, stresové situace, mechanické poškození a iritace v důsledku stomatologických zákroků, nošení rovnátek či zubních protéz. Nejčastěji se afty ale vyskytují u dětí a mladších osob. Jak ukázala studie11, použití roztoku benzydaminu vedlo signifikantně k úlevě od bolesti u recidivujících aft. 

Literatura:
1. Rottenberg J., Kostřica R.: Bolesti v krku. Doporučené postupy ČLS JEP, http://www.cls.cz/stanoviska-a-doporučené postupy
2. Kotolová H, Kollár P: Bolest v krku - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2018.
3. Aktuální SPC přípravku
4. Gajdziok J et al.: Léčiva s místním účinkem na choroby sliznice dutiny ústní. Prakt Lékáren, 2010, 6 (2), 68­72.
5. Quane PA et al.: Pharmacology of benzydamine. Inflammopharmacology, 1998, 6 (2), 95­107.
6. Wethington JF: Double Blind Study of Benzydamine Hydrochloride, a New Treatment for Sore Throat. Clinical Therapeutics 1985, 7 (5), 641-6.
7. Fanaki NH and El-Nakeeb MA: Antibacterial activity of benzydamine and antibiotic-benzydamine combinations against multifold resistant clinical isolates. Arzneimittelforschung 1996, 46(3), 320-323.
8. Simard-Savoie S and Forest D: Topical Anaesthetic Activity of Benzydamine; Curr Ther Res. 1978,23 (6), 734-45.
9. Roopashri G et al: Efficacy of Benzydamine hydrochloride, chlorhexidine, and povidone iodine in the treatment of oral mucositis among patients undergoing radiotherapy in head and neck malignancies: A drug trail. Contemporary Clinical Dentistry 2011, 2(1), 8-12.
10. Lalla RV et al: MASCC/ISOO clinical practice guidelines for the management of mucositis secondary to cancer therapy. Cancer 2014, May 15; 120(10), 1453­61.
11. Yankel SL et al: Evaluation of Benzydamine HCl in Patients with Aphthous Ulcers. The compendium of continuing education 1981, II(1),  14-17.

ZKRÁCENÁ INFORMACE O PŘÍPRAVKU
TANTUM VERDE LEMON, MINT, EUCALYPTUS, ORANGE AND HONEY
S: Benzydamini hydrochloridum 3 mg v 1 pastilce. I: Symptomatická léčba zánětlivých projevů v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, parodontitida, glositida, tonzilitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Hypersenzitivita na účinnou látku nebo pomocné látky. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. Pacientům s bronchiálním astmatem je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Tantum Verde Lemon a Mint obsahují aspartam. : Méně často fotosenzitivita, vzácně pálení nebo sucho v ústech. IT: Nejsou známy. TL: Přípravky by neměly být užívány v období těhotenství a kojení. D: Dospělí a děti od 6 let: až 3x denně 1 pastilka. DRR: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Česká republika. Reg.č.: Lemon 69/084/04-C, Mint: 69/147/99-C, Eucalyptus: 69/430/13-C, Orange and Honey: 69/431/13-C. Uchovávání: Uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Datum poslední revize textu SPC: Lemon, Mint: 23.6.2021, Eucalyptus: 8.1.2021, Orange and Honey: 1.7.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

ZKRÁCENÁ INFORMACE O PŘÍPRAVKU
TANTUM VERDE, TANTUM VERDE SPRAY, SPRAY FORTE
S: Benzydamini hydrochloridum 3 mg (Spray forte), 1,5 mg (Spray, kloktadlo) v 1 ml roztoku. I: Symptomatická léčba zánětlivých projevů v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Hypersenzitivita na účinnou látku nebo pomocné látky. Laktace. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. : Velmi vzácně pocit pálení nebo snížená citlivost v ústech. Výjimečně nevolnost a nauzea. TL: V těhotenství pouze po zvážení rizika pro plod, při kojení by neměl být používán. D: Spray forte: Dospělí: 2-4 dávky 2-6x denně. Přípravek v této koncentraci není určen k aplikaci dětem. Spray: Děti od 6 do 12 let: 1-3 dávky 2-6x denně. Dospělí a děti od 12 let: 4-8 dávek 2-6x denně. Kloktadlo: Dospělí a děti od 6 let: kloktat nebo vyplachovat ústa až 6x denně, po dobu 30 sekund v množství 10-15 ml. Děti od 4 let vytírat ústa tamponem s neředěným roztokem. DRR: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Česká republika. Reg.č.: Spray forte 69/294/02-C, Spray 69/293/02-C, Kloktadlo 69/358/98-C. Uchovávání: Nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Datum poslední revize textu SPC: Spray, Spray Forte: 26. 8. 2021, Kloktadlo: 6.8.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny ZP. Seznamte se se Souhrnem údajů o přípravku (SPC). 

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME