Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPOUŽITÍ MINERÁLNÍCH SOLÍ PŘI BOLESTI, BÉRCOVÝCH VŘEDECH A BRONCHITIDĚPharmDr. Jana Strieglerová

Ve své každodenní lékárnické práci se setkávám s celou řadou pacientů, kterým doporučuji Schűsslerovy soli a homeopatika na podporu léčby, její urychlení nebo zmírnění příznaků. A jak již bylo v minulém článku řečeno, nejedná se o náhradu klasické léčby stanovené lékařem, ale její doplnění. Pro dnešní téma Minerální abecedy v klinické praxi - B, jsem zvolila bolest, bércové vředy a bronchitidu.

Bolest 

Bolest je asi jedno z nejčastějších témat, které s pacienty řeším. Nejčastěji se jedná o bolesti pohybového aparátu, zablokovanou krční a bederní páteř, menstruační bolesti a bolesti hlavy a zubů.

Základním lékem při každé bolesti je No.7 Magnesium phosphoricum D6. 

Při nervové, vystřelující bolesti (př. blokáda bederní páteře a SI spojení (sakroiliakální), bolesti zubů, po extrakci zubu) lze přidat Hypericum perforatum 30 CH 3x denně 3 granule.

Pro úlevu od akutní bolesti je dobré zvolit formu horkého nápoje (5 tablet od každé soli rozpustit ve 2dcl teplé vody a popíjet).

Dlouhodobější dávkování: 3x denně 2 tablety 

Bronchitis

Schűsslerovy soli jsou dobrou volbou pro podporu antibiotické léčby akutního i chronického zánětlivého onemocnění sliznice dolních cest dýchacích i následné regenerace sliznic, která může být doprovázena přetrvávajícím kašlem, expektorací nebo naopak suchostí sliznic. 

Při suchosti sliznic doporučuji přidat No. 8 Natrium chloratum D6.

Pokud je expektorace hlenohnisavého sputa, tak přidat No. 12 Calcium sulphuricum D6.

Při spastickém kašli No. 19 Cuprum arsenicosum D6 (v ČR není zatím registrovaný, lze objednat z Rakouska nebo Německa).

Dávkování: V akutním stavu zánětu 6x denně 2 tablety a pro regeneraci sliznic 3x denně dvě tablety. Dle závažnosti akutní infekce může rekonvalescence probíhat řadu týdnů. 

Bércový vřed (ulcus cruris)

Lidé, kteří se léčí s bércovými vředy, jsou chroničtí pacienti s celou řadou dalších diagnóz a komplikací. Nejčastěji jsou to diabetičtí pacienti, u nichž v důsledku poruchy prokrvení dolních končetin začnou vznikat otevřené, špatně se hojící bércové vředy. Důležitá je také naše podpora pacienta ke změně životního stylu

Na podporu okysličení tkání je vhodná kombinace No. 6 Kalium sulfuricum D6 + No. 3 Ferrum phosphoricum D12.

Při hnisavé sekreci z ran doporučuji přidat No. 12 Calcium sulphuricum D6.

Dávkování: 3x denně 2 tablety dlouhodobě

Do kožních defektů je také možnost aplikovat soli lokální formou rozdrcených tablet.

......

Předchozí díly:

JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U AKNÉ, ALERGIE NEBO BRONCHIÁLNÍHO ASTMATU?

 


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Calcium phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje calcium phosphoricum/kalium phosphoricum/magnesium phopshoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 2/5/7. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019/26.5.2020.

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME