
Plné sály a dobrá nálada, tak to vypadalo na 92. odborném kongresu Healthcomm Professional, který se uskutečnil v brněnském hotelu Brno Exhibition Centre. Jednodenní akce, kterou organizovala společnost Health communication proběhla 21. října. Kongresy Healthcomm jsou zařazeny do kontinuálního vzdělávání lékárníků dle řádů ČLnK s přidělenými body. Brněnský kongres byl ohodnocen 18 body. Zajímavý odborný program, renomovaní lektoři, krásné prostředí hotelu a možnost setkat se s kolegy - to byly důvody, proč se od brzkých ranních hodin plnily sály i foyer farmaceuty. Celkem dorazilo více než 230 lékárníků, farmaceutických asistentů, dalších zdravotnických profesionálů i zástupců partnerských společností.
Kongres moderoval Vojtěch Bernatský, který v příjemném duchu provedl studující programem se 14 odbornými sděleními. Generálním partnerem byla společnost sanofi, hlavním partnerem společnost Nutricia, partnery komunikace Callingway a Erbia mobile. Magazín Healthcomm byl tradičně v roli mediálního partnera kongresu.
První ranní přednášku na téma Bolest v krku a co můžeme doporučit odprezentoval prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. Téma, které s podzimem přivádí do lékáren mnoho pacientů napříč věkovým spektrem. V přednášce byly uvedeny základní postupy u jednotlivých typů bolesti v krku, doporučení u konkrétních diagnóz a v neposlední řadě i správně zvolené lékové formy.
Během kongresu zazněla témata týkající se aktuální problematiky, která byla přizpůsobena současným požadavkům publika - zaměstnancům lékáren. Po každé přednášce měli účastníci možnost položit přednášejícím dotazy, nebo se mohli aktivně zapojit do programu pomocí hlasovacího zařízení. Celodenní program byl rozdělený do čtyř bloků. Na pódiu se vystřídala řada zdravotních témat. Například o hemeroidech, což je pro mnoho pacientů citlivé téma, hovořili v návaznostech MUDr. Martin Kouda a PharmDr. Gabriela Kroupová.
„Důležitá je komunikace s pacientem, abychom zjistili skutečné příznaky onemocnění. Jedině tak jsme schopni určit, zda se může jednat o hemoroidální onemocnění či nikoliv a zvolit komplexní řešení potíží, které bude v souladu s doporučeními. Na základě zjištěných příznaků případně doporučili pacientovi návštěvu odborníka, který vyloučí závažnější onemocnění, než jsou hemoroidy," vyzdvihla v přednášce Hemoroidy nebo jiný problém? Dr. Kroupová.
Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., odprezentovala na pódiu velice zajímavé téma - Kuřák v lékárně. Protože většina kuřáků by raději nekouřila, zájem lékárníka většinou uvítají. Prof. Králíková ve svém sdělení připomněla, že je v současnosti v lékárnách na 200 poradenských center pro kuřáky, které vedou farmaceuti na základě kurzů ČLnK. Také nesmíme zapomenout na aktuální problematiku onemocnění dýchacích cest, tématu se proto věnovalo hned několik přednášejících, například o Řešení infekci horních dýchacích cest v lékárenské praxi přednášel PharmDr. Martin Poruba, Ph.D.
Jak je již zvykem, na každém kongresu Healthcomm Professional jsou pro účastníky připraveny rovněž vědomostní soutěže, nové 3D animace a virtuální realita - protože i moderní technologie mohou sloužit nejen k zábavě a hrám, ale i k názorné edukaci.
Kromě sálu, kde se účastníci vzdělávali, se také mohli pobavit v místnosti s 26 expozicemi partnerských společností. Mohli se seznámit s novinkami pro lékárenský trh, nebo si plnými doušky vychutnat zážitek virtuální reality. Virtuální realitu přinesly účastníkům partnerské společnosti sanofi a Naturevia.
Letos proběhl poslední fyzický kongres společnosti Health communication s.r.o. Pro ty, kterým se nepodařilo zúčastnit se kongresu v Brně, nebo jsou zastánci online vzdělávacích projektů z pohodlí domova, má společnost připravenou online konferenci. Ta poběží od 15. listopadu až do konce roku 2022.
Fotodokumentaci z brněnského kongresu naleznete ZDE nebo na našich sociálních sítích Facebook a Linked-in.
Tým Healthcomm Professional a -red-
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.