Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPODPORA ZDRAVÍ SILNÝMI ANTIOXIDANTYV době, kdy jsme neustále ohrožováni různými bakteriemi a viry, je zapotřebí dennodenně účinně podporovat naši imunitu vhodnou stravou bohatou na vitamíny a bioflavonoidy, popřípadě výživovými doplňky s jejich obsahem.

Vědecké studie poukazují na mnohonásobně vyšší účinek vitamínu C v kombinaci s bioflavonoidy. Kombinace těchto složek je výstižným příkladem synergického působení. Zatímco bioflavonoidy podporují, zlepšují vstřebatelnost a účinnost vitaminu C v organismu, vitamin C příznivě ovlivňuje biologickou účinnost bioflavonoidů. Vitamin C také zpomaluje rozpad bioflavonoidů v organismu, čímž prodlužuje jejich antioxidační a protizánětlivé účinky. Velký význam má také schopnost bioflavonoidů bránit oxidaci vitamínu C. Jedinečnou podporou naší imunity je i prokázán společný antimikrobiální efekt.

Mezi nejvýznamnější bioflavonoidy řadíme kvercetin, rutin, hesperidin, resveratrol a piperin, obsazené například v Jamieson Vitamin C Premium Complex s bioflavonoidy.

Doplněk stravy JAMIESON VITAMÍN C PREMIUM S BIOFLAVONOIDY 600mg 120tbl

- Vitamín C s obsahem bioflavonoidů - rutinu, hesperidinu, kvercetinu a rostlinných výtažků

- Podporuje imunitní a nervový systém, tvorbu kolagenu, správnou funkci kostí, kloubů, svalů a zubů

- Zepšuje propustnost krevních cév a chrání před oxidačním stresem 

Kvercetin nabízí množství potenciálních terapeutických použití při prevenci civilizačních chorob

Kvercetin se proslavil především jako vysoce účinné přírodní antihistaminikum, přičemž se používá jako první volba při senné rýmě nebo i jiných formách alergických reakcí. Antihistaminický účinek je založen na inhibici tvorby a uvolňování histaminu a jiných alergenních / zánětlivých látek, a to pravděpodobně stabilizací buněčné membrány žírných buněk - mastocytů.

Zdá se, že kvercetin vykazuje antibakteriální aktivitu vůči téměř všem kmenům bakterií, které způsobují respirační, gastrointestinální, kožní a močové poruchy. Ve vědecké studii byl prokázán protivirový účinek, konkrétně na virus herpes simplex, respirační syncitiální virus a adenovirus. Je několik důkazů, že flavonoidy v jejich glykonové formě mají silnější inhibiční účinek na infekčnost rotaviru než flavonoidy v aglykonové formě.

Kvercetin inhibuje aktivitu cyklooxygenázy a lipooxygenázy, čímž snižuje tvorbu zánětlivých mediátorů. Díky schopnosti inhibovat xantin oxidázu brání tvorbě kyseliny močové, což se využívá při zmírňování příznaků dny.

Studie naznačila, že silný antioxidant kvercetin chrání mozkové buňky před oxidativním stresem, procesem poškozování tkání spojovaným s Alzheimerovou a jiným neurodegenerativními poruchami. Zdá se, že kvercetin chrání mozkové funkce inhibováním tvorby vláknovitého amyloidu-beta, senilního povlaku v mozku s Alzheimerovou chorobou.

V různých studiích na zvířatech a in vitro se ukázalo, že kvercetin inhibuje růst rakovinových buněk rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a plic. Prostřednictvím svých antioxidačních vlastností brání reaktivním formám kyslíku v poškozování DNA, které vede k mutačním změnám. V jiné studii vykázal kvercetin inhibiční účinek na růst melanomu a také ovlivnil invazivní a metastatický potenciál u myší.

Příjem antioxidantu kvercetinu chrání před ischemickou chorobou srdeční způsobenou oxidovaným LDL. Pravidelný příjem flavonoidů v potravě může redukovat riziko úmrtí na IChS u starších mužů. Navíc jiná studie hlásí nepřímou úměrnost mezi příjmem kvercetinu a hladiny celkového cholesterolu v krvi. 

Doplněk stravy JAMIESON KVERCETIN 500 MG S VITAMÍNEM C 250mg 45tbl

- Rostlinný bioflavonoid se silnými antioxidačními účinky

- Spolu s vitamínem C si vzájemně zvyšují svoji biologickou využitelnost, čímž zvyšují své účinky

- Přispívají ke správné činnosti imunitního systému, nervové soustavy a psychiky a ke snížení únavy a vyčerpání 

Kromě již zmíněných vysoce prospěšných účinků kvercetinu, se s tímto bioflavonoidem můžeme potkat i při dalších onemocněních, například osteoporózy, peptickém vředu, prostatitidě, ale i při komplikacích s diabetem nebo poruchách oka.

Pro výše uvedené skutečnosti je zřejmé, že o bioflavonoidech (i v kombinaci s vitamínem C) budeme ještě hodně slyšet. Jejich prokázané benefity pro naše zdraví jsou nezpochybnitelné a jistě budou předmětem dalšího zkoumání v preventivní a podpořené medikamentózní léčbě. 

Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků. Důsledně již 100 let přichází na trh s inovativními produkty nejvyšší kvality, čistoty a bezpečnosti. Už od roku 1922 si společnost získává uznání za kvalitu a inovaci vyráběných přírodních vitamínů. VYSOKÁ ÚČINNOST a garantovaná ABSOLUTNÍ KLINICKÁ ČISTOTA každého produktu je zabezpečena propracovaným systémem výběru těch nejkvalitnějších surovin ze světově nejčistších zdrojů.


Redakční tip:

Oslavte s Jamieson Laboratories 100 let a zapojte se v průběhu dubna a května do soutěže v rubrice SOUTĚŽE A TESTY!

Vstupte do soutěže ZDE

 


Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd. 

Literatura:
1. Lombard K. A.: Investigation of the flavonol quercetin in onion (Allium cepa L.) by high-performance liquid chromatography (HPLC) and spectrophotometric methodology; J. of Food Composit. and Analysis, 2005.
2. Thornhill S. M., Kelly A. M.: Natural treatment of perennial allergic rhinitis; Alt. Med. Rev., 2000.
3. Rigano D. a kol.: Antibacterial activity of flavonoids and phenylpropanoids from Marrubium globosum ssp. libanoticum; Phytother. Res., Dec. 2006.
4. Kim H. P. a kol.: Effects of naturally-occurring flavonoids and bioflavonoids on epidermal cyclooxygenase and lipoxygenase from guinea-pigs; Prostaglandins Leukot. Essent. Fatty Acids, 1998.
5. Yoshimoto T. a kol.: Flavonoids: potent inhibitors of arachidonate 5-lipoxygenase; Biochem. Biophys. Res. Commun., 1983.
6. Plakas S.M. a kol.: Absence of overt toxicity from feeding the flavonol, quercetin, to rainbow trout (Salmo gairdneri); Food Chem. Toxicol., 1985.
7. Knekt P. a kol.: Dietary flavonoids and the risk of lung cancer and other malignant neoplasms; Am. J. Epidemiol., 1997.
8. Caltagirone S. a kol.: Flavonoids apigenin and quercetin inhibit melanoma growth and metastatic potential; Int. J. Cancer, 2000.
9. Varadkar P. a kol.: Modulation of radiation-induced protein kinase C activity by phenolics; J. Radiol. Prot., 2001.
10. Hertog M. G. a kol.: Flavonoid intake and long-term risk of coronary heart disease and cancer in the seven countries study; Arch. Intern. Med., 1995.
11. Tzeng SH, Ko WC, Ko FN, Teng CM. Inhibition of platelet aggregation by some flavonoids. Thromb Res 1991.
12. Chang W.S. a kol.: Inhibitory effects of Flavonoids on xanthine oxidase; Anticancer Res., 1993.
13. Iio M. a kol.: Effects of flavonoids on xanthine oxidase as well as on cytochrome C reduction by milk xanthine oxidase; J. Nutr. Sci. Vitaminol. (Tokyo), 1986.
14. Heo H. J. a kol.: Apple Phenolics Protect in Vitro Oxidative Stress-induced Neuronal Cell Death; J. Food Sci., 2004.
15. Wang H. K. a kol.: Recent advances in the discovery and development of flavonoids and their analogues as antitumor and anti-HIV agents; Adv. Exp. Med. Biol., 1998.
16. Bae E. A. a kol: In vitro inhibitory effect of some flavonoids on rotavirus infectivity; Biol. Pharm. Bull., 2000.


Inzerce

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME