Cookie Consent by Free Privacy Policy website


PĚT DŮVODŮ, PROČ SI V ZIMĚ POŘÍDIT SLUNEČNÍ BRÝLEMáte pocit, že v zimě kromě rukavic, šály a teplé bundy není potřeba nic dalšího? Není tomu tak! Stejně jako musíme chránit některé části těla před mrazem, je nutné věnovat zvýšenou pozornost našim očím.


1. V zimě je UV záření silnější

Slunce je v zimních měsících položeno na obloze níže, a tak je koncentrace UV záření vstupující do oka mnohem větší. Je to dáno sněhem nebo námrazou, ze kterého se odráží. Vědci uvádí, že čerstvě napadaný sníh zvyšuje hladinu UV záření zhruba o 90 %! V porovnání se zeleným trávníkem, který záření odráží jen v rámci 3 %, je tak bílý poprašek nenápadným nepřítelem našeho zraku.

2. Sněžná slepota, strašák zimních radovánek

Vysoko v horách můžeme být vystaveni mnoha nástrahám. Většina z nás si automaticky představí sesuv laviny, málokdo už tuší, že další nebezpečí bezprostředně souvisí se zrakem. Naše oči ohrožuje nejen zvýšené množství ultrafialového záření - rostoucí úměrně s nadmořskou výškou, ale také reflexní sníh a led. Tato kombinace zapříčiňuje onemocnění nazvané sněžná slepota. Jde o stav, kdy postižený není schopen pro spálení měkkých tkání v oku a nepříjemnou bolest oči otevřít, je světloplachý, a tedy prakticky slepý. V drtivé většině problémy odezní po několika dnech, je ale nutné navštívit lékaře.

3. Sbohem, slzy!

V zimě nás dokáže potrápit pocit suchých očí spojený se začervenáním, slzením a únavou zraku. Může za to studený vzduch a vítr. Oči se v reakci na tyto faktory chtějí bránit, a tak vytváří reakční slzy. Ve větru se slzný film v přední části oka ale rychle odpařuje, čímž způsobuje takzvaný syndrom suchého oka.

Právě nošení slunečních brýlí tento proces potlačuje a pomáhá v očích udržovat dostatečnou vlhkost. Na pozoru by se měli mýt i nositelé kontaktních čoček, které tento problém trápí ještě častěji," upozorňuje Adéla Holubcová, optometristka ze sítě FOKUS optik.

4. Náhoda si nevybírá

Tak jako nám v létě může spadnout do oka muška, tak i v zimě můžeme očekávat nemilá překvapení, ať už v podobě vloček sněhu, drobných částeček prachu nebo úlomků ledu. Tyto a další formy zdánlivě nepatrných nehod nám ale mohou pěkně zavařit - v lehčím případě se jedná o odřeniny rohovky, často to bývají ovšem i vážnější zranění či dokonce zanesení infekce. Sluneční brýle, obzvlášť pokud jsou přiléhavé a mají tvrzená skla, kontaktu s cizím tělesem efektivně zabrání. 

5. Oči se namáhají, hlava poté bolí

Asi každý z nás ví, že zornice jsou citlivé na světlo a tmu. Zatímco se za jasného počasí stahují, v šeru naopak reagují svým rozšířením. Při jasném zimním slunečném počasí nemohou zornice účinně korigovat expozici světla. Kvůli tomu mžouráme a oči zatěžujeme způsobem, který může vést až k bolestem hlavy. „Obzvlášť v zimě se tak vyplatí investovat do fotochromatických čoček reagující na světlo tím, že se v závislosti na slunečním svitu samy zbarví," vysvětluje Adéla Holubcová.

Výběr brýlí

Sluneční brýle musí být v první řadě komfortní, nesmí nikde tlačit a jejich váha by se měla rovnoměrně rozprostírat na uši a nos, zejména máte-li v plánu je používat dlouhodobě. Záleží ale také na tom, při jaké příležitosti je chcete nosit, proto je vždy zkoušejte v čepci nebo i přilbě.

Sluneční polarizační brýle se v zimním období hodí zejména řidičům. Slunce je níže na horizontu a může oslepit. Také odráží sníh a námrazu z vozovky. Brýle jsou tak zárukou, že vše uvidíte a zároveň nebudete zrak zbytečně namáhat.

Klasické brýle by vám při klidném slunečném dnu jistě vystačily. Jak ale sami určitě víte, s počasím na horách je to jako na houpačce. Přestože může být zpočátku hezky, znenadání nás může zaskočit silný vítr, husté sněžení nebo mlha. Proto je na místě investovat do sportovních brýlí. Hlavní výhodou sportovních slunečních brýlí je i to, že zakrývají oči po celém obvodu, čímž chrání zrak nejen před světlem, ale také před větrem a cizími tělesy. Je-li na sjezdovce zrovna hustá mlha, déšť nebo sníh, jsou právě ony skvělým pomocníkem pro maximální zážitek z jízdy. Navíc tím, že více obepínají tvář, je v nich také tepleji. U zimních sportů se doporučuje používat skla zbarvená do hnědých, jantarových nebo žlutých tónů, protože zvyšují kontrast. Naopak šedé čočky pomáhají snížit intenzitu světla a jsou tak ideální při jasném počasí.

Zdroj: Media:list

Zpět

HEPATITIDY NEZNÁMÉ ETIOLOGIE U DĚTÍ

K 11. 5. 2022 byl celkový počet případů hepatitid u dětí po celém světě přibližně 450 včetně 11 úmrtí. Případy jsou hlášeny od začátku dubna, kdy se nemoc objevila ve Velké Británii. Některé děti musely podstoupit transplantaci jater. ECDC zveřejnilo dokument rychlé posouzení rizik (RRA) a zavedlo hlášení podrobných údajů o případech onemocnění do evropského hlásícího systému.

AKTINIUM V TERAPII NÁDORŮ

Ústav jaderné fyziky AV ČR uzavřel dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou firmou Eckert & Ziegler AG, která se specializuje na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Německý partner investuje do vybavení a vědeckých experimentů směřujících k výrobě izotopu aktinia- (225Ac) pro terapii onkologických onemocnění. Tento radionuklid vysílá kaskádu částic alfa o vysoké energii, ale s velmi krátkým doletem v tkáni. Umožňuje tak přesné zacílení léčby i na malé nádory včetně nepatrných metastáz.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

PÁTÝ KAMION POMOCI UKRAJINĚ

Ministerstvo zdravotnictví 5. května vypravilo ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a se společností Alliance Healthcare v pořadí již pátý kamion léků na pomoc Ukrajině. 61 560 balení léčiv v souhrnné hodnotě téměř 4 milionů korun darovaly společnosti Herbacos Recordati s.r.o. a Valtix Pharma s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Převezly se primárně léčivé přípravky pro léčbu infekcí močových cest způsobených bakteriemi, a také zdravotnický prostředek, který chrání poraněnou a odřenou pokožku.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE