Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ONLINE MŮŽETE STUDOVAT TŘEBA I Z POLSKA



Od 6. září do 5. října 2023 měli zaměstnanci lékáren možnost zúčastnit se odborného on-line kongresu Healthcomm Professional, který nesl název VII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional. Pro studijní prostředí si organizátoři vybrali virtuální Polsko, jako pokračování kongresové turistiky, která započala v době covidového lockdownu. Postupně již mohli studující 3D on-line kongresů navštívit s Healtcommem Barcelonu, Budapešť, USA či Kanadu a naposledy, v rámci 3D kongresu Mikrobiom lidského těla v souvislostech, i Paříž. Nyní pro ně organizátoři připravili prostředí polského hlavního města Varšavy a pozvali účastníky do polské „aptéky". Ostatně místnost, kde měli účastníci historii polských lékáren na dosah ruky a která se skládala z šesti interaktivních bodů, byla jednou z nejnavštěvovanějších. Na odborném obsahu místnosti se podílel PharmDr. Tomáš Arndt, kterého znáte jako autora řady článků a skvělých seriálů na Magazínu Healthcomm. Další edukační 3D místnost - kardio - patřila spolu s polskou aptékou k nejfrekventovanějším expozicím. A ještě o srdci od Healthcommu uslyšíte více v příštím roce...

Základem dobrého kongresu je kvalitní odborný program. Ten ve dvou blocích přinesl celkem 14 přednášek. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu byl ohodnocen 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky mohli studující získat od ČLnK 14 bodů. Během 30 dnů trvání akce vstoupilo do prostředí kongresu a studovalo přednášky 1502 účastníků z řad českých i slovenských lékárníků, farmaceutických asistentů a techniků.

Účast slovenských kolegů garantovala Slovenská komora medicínsko-technických pracovníků (SKMTP). SKMTP se prezentovala vlastní expozicí a těšila se velkému zájmu, proto ve spolupráci s Health communication s.r.o. bude v on-line projektech pokračovat i v příštím roce. Ukázala se síla studia online, které je možné kdykoli a odkudkoli, což umožňuje i přeshraniční spolupráci obou profesních komor. Když mluvíme o expozicích partnerů, stojí za vyzdvižení také velký zájem o expozice farmaceutických společností,které zde představily nejen novinky ze svého portfolia, ale také připomněly benefity svých tradičních produktů. Mezi nejnavštěvovanější expozice partnerů kongresu patřily prezentace společností sanofi a Alpen Pharma.

Na témata, která zaujala farmaceuty během VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional z Polska naváže i e-learningový portál Educomm a náš Magazín, ale již nyní zveme lékárníky na podzimní cyklus PHARMACY EVENTŮ 2023, kde se účastníci budou moci naživo potkat s řadou lektorů, kteří je na on-line kongresu zaujali. Například PharmDr. Lucie Dostalíková Dvořáková vystoupí na všech třech fyzických akcích se svým sdělením Marketing v lékárně a v Brně se můžete těšit na Mgr. Ivu Lízalovou.

„Těšíme se na studující i příští rok. V březnu, během VIII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional budeme zkoumat historii a současnost berlínského lékárenství a v květnu se potkáme na tematickém online kongresu Kardio - prevence kardiovaskulárních onemocnění. Termín kongresu s problematikou prevence Kardio-vaskulárních chorob je 29. 5. - 27. 6. 2024," zve na další akce Nikola Orlitová, manažerka 3D kongresů a fyzických akcí. 

-red-

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME