Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ODHALTE PREDIABETES



Cukrovka 2. typu je získané onemocnění, které začíná bezpříznakovou fází prediabetu, kdy se jen občas objeví zvýšená hladina krevního cukru na lačno v rozmezí 5.6-6.9 mmol/l. Pokud se toto období neodhalí včas, po několika letech přejde prediabetes do diabetu 2.typu, a to kvůli dlouhodobě zvyšujícím se hodnotám hladiny glykémie (nad 6.9 mmol/l). 

Zabránit onemocnění lze naprosto radikální změnou životní stylu, a to doživotně. Tito pacienti na rozdíl od diabetiků 1. typu na pravidelném podávání inzulínu závislí na začátku nejsou. Stav prediabetu může trvat léta a je těžké jej odhalit bez vyšetření hladiny krevního cukru na lačno, nebo dalšími doplňujícími laboratorními testy (glykovaný hemoglobin, C peptid, případně glukózo toleranční test).

............

Analýza interních dat laboratoří SYNLAB, které v ČR poskytují komplexní služby v oblasti laboratorní diagnostiky, za loňský rok uvádí, že u laboratorního vyšetření zjišťující hladinu cukru v krvi na lačno bylo téměř 35 % výsledků za optimální hranicí, tedy těch, kteří jsou v riziku rozvoje cukrovky nebo se s cukrovkou již léčí.

Na vážnost onemocnění a důležitost prevence chce proto upozornit osvětová kampaň „CukrOFFka - nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život", která probíhá v rámci programu Zdraví národa společnosti SYNLAB.

............

 

Výskyt nemoci je především u obézních dětí i dospělých - statistiky ukazují, že přes 90 % pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo obezitu.1 Včasné odhalení prediabetu ale znamená, že lze onemocnění v této fázi dostat do remise (hodnoty glykémie na lačno budou dlouhodobě do 5,6 mmol/l) pomocí výše uvedených opatření, jako je změna stravovacích návyků a životního stylu, a tím příznivě ovlivnit a oddálit nástup diabetu 2. typu.

„Část populace s prediabetem má dědičnou polygenní dispozici k cukrovce, která pokud je u pacienta přítomná, spolu s tzv. získanou dědičností neboli špatným životním stylem s nezdravými stravovacími a pohybovými návyky v rodině již od dětství, zpravidla končí rozvojem diabetu 2. typu," specifikuje MUDr. Ladislav Krajči, specialista z ambulance SYNLAB.

Vhodnou prevencí a zároveň léčbou již objeveného prediabetu je úprava životosprávy - pravidelný pohyb, vyvážená pestrá strava s omezením jednoduchých cukrů a u pacientů s nadváhou úprava hmotnosti, dále také duševní hygiena a dostatek spánku.

„Především pro lidi s nadváhou či obezitou je taktéž doporučované si nechat pravidelně testovat hladiny cukru v krvi. Jeho i občasně lehce zvýšené hodnoty mohou být varovným ukazatelem možného rizika vzniku diabetu," dodává MUDr. Krajči. 

............

Prediabetes není  pouhý předstupeň cukrovky: je to onemocnění, které vyžaduje léčbu a přináší cévní riziko (srdeční infarkt, mozkové příhody). 

Ateroskleróza a často i postižení nervů se vyvíjejí již u prediabetu dříve, než pacient splní tzv. diagnostická kritéria diabetu (glykemie 7 mmol/l a více, nebo při vyšetření s podáním cukru vysoká glykemie za 2 hodiny).1

............

V rámci osvětové kampaně „CukrOFFka - nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život" programu Zdraví národa jsou po celý měsíc duben na e-shopu SYNLAB či bez objednání na odběrových pracovištích SYNLAB testy „Riziko cukrovky" a hladiny vitamínu D za zvýhodněné ceny 99 Kč. 

Komu je test určen? Všem v rámci prevence, obzvláště pak u rizikových faktorů:

  • objevila se cukrovka v rodině
  • trpíte nadváhou, obezitou
  • máte vysoký krevní tlak
  • máte poruchu metabolismu tuků
  • je vám více než 40 let

V rámci preventivního vyšetření u praktického lékaře mají pacienti nárok na vyšetření zjišťující hladinu cukru v krvi v 18, 30 a 40 letech, poté každé dva roky.

Více informací o diabetu a přehledný seznam vyšetření, na která má člověk individuálně nárok, lze zjistit pomocí kalkulačky na webu Zdraví národa.

Zdroj: DFMG pro Synlab Czech s.r.o.

Reference:
1. https://www.nzip.cz/clanek/445-cukrovka-2-typu-co-to-je-a-jak-se-leci

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME